English
دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹, ۰۲:۵۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم این هفته افتتاح می‌شود

بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم این هفته افتتاح می‌شود
مجری طرح‌های بیع متقابل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم به ظرفیت 320 مگاوات این هفته با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو افتتاح خواهد شد.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، حمید سرداری پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به افتتاح بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم با حضور معاون اول رئیس جمهور در هفته جاری، گفت: راه‌اندازی بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم و تبدیل این نیروگاه از حالت سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی در راستای اجرای طرح ملی تبدیل نیروگاه‌های سیکل ساده به سیکل ترکیبی است.
وی افزود: نیروگاه‌های حرارتی با صورت‌های مختلف گازی، بخاری و سیکل ترکیبی در نقاط مختلف کشور در حال تولید برق هستند و فقط در بخش واحدهای گازی، بالغ بر 20 هزار مگاوات نیروگاه گازی با راندمان 30 تا 32 درصد در کشور مشغول به کار هستند.
سرداری با بیان اینکه نیروگاه‌های گازی با نصب واحدهای بخار، تبدیل به سیکل ترکیبی می‌شوند، اذعان کرد: با تبدیل واحدهای سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی، راندمان نیروگاه‌ها از 30 تا 32 درصد به 47 تا 48 درصد می‌رسد.
وی ادامه داد: در مجموع 17 هزار مگاوات ظرفیت قابل تبدیل از حالت سیکل ساده به سیکل ترکیبی با احداث هشت هزار و 500 مگاوات ظرفیت بخش بخار برای این واحدها وجود دارد که در صورت تحقق این امر، متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور که اکنون 38 درصد است با افزایش پنج درصدی به 43 درصد می‌رسد.
مجری طرح‌های بیع متقابل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: از سال 92 در قانون بودجه سنواتی کشور پیش‌بینی شد که بتوانیم با قراردادهای بیع متقابل نیروگاه‌های سیکل ساده را به سیکل ترکیبی تبدیل کنیم که در این راستا تبدیل نیروگاه‌های پرند، کاشان، سبلان، فردوسی، عسلویه، چابهار، ارومیه، رودشور و جهرم آغاز شد که هر کدام با پیشرفت‌های فیزیکی قابل قبول در مراحل تکمیل کار هستند.
وی افزود: همچنین از دیگر نیروگاه‌های کاندیدای تبدیل به سیکل ترکیبی می‌توان به نیروگاه‌های علی‌آباد، سلطانیه، زاگرس و سمنان اشاره کرد که هنوز فرآیند تبدیل آنها به سیکل ترکیبی با احداث واحذدهای بخار، آغاز نشده است.
سرداری با بیان اینکه علاوه بر نیروگاه‌های خصوصی، برخی نیروگاه‌های دولتی نیز در فهرست تبدیل به سیکل ترکیبی قرار دارند، گفت: نیروگاه‌های ایرانشهر، گنو، ماهشهر، جنوب اصفهان، حافظ و شهید کاوه نیروگاه‌هایی با مالکیت دولتی هستند که در این فهرست قرار دارند.
وی ادامه داد: همچنین صحبت‌هایی برای تبدیل دو نیروگاه خصوصی شاهرود و خلیج فارس نیز به سیکل ترکیبی صورت گرفته که امیدواریم این مهم هرچه سریعتر عملیاتی شود.
مجری طرح‌های بیع متقابل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی مهمترین دستاورد تبدیل واحدهای سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی را تولید برق بدون افزایش مصرف سوخت دانست و گفت: زمانی که بتوانیم هشت هزار و 500 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور بدون مصرف سوخت اضافه کنیم، به معنای این است که با افزایش راندمان تولید برق، کمک شایان توجهی به محیط زیست کرده‌ایم.
سرداری با اشاره به تصویب قانون ماده 12 رفع موانع تولید در سال 94 اذعان کرد: خوشبختانه در بودجه سال 98 ردیفی برای پرداخت پول سوخت صرفه‌جویی شده از محل تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی به سرمایه گذاران این پروژه‌ها مطابق با قانون ماده 12 رفع موانع تولید دیده شده که این موضوع کمک موثری برای تسریع در اجرای این پروژه‌ها خواهد بود.
همچنین در ادامه این نشست تقی‌زاده، مدیرعامل مدیرعامل شرکت انرژی امید تابان هور با بیان اینکه نیروگاه جهرم یک نیروگاه سیکل ترکیبی هزار و 440 مگاواتی است، گفت: این مجموعه دارای 6 واحد گازی است به ظرفیت ۹۶۰ مگاوات و همچنین سه واجد بخار است.
وی از سنکرون واحد سوم بخار نیروگاه جهرم تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: این واحد تا قبل از پیک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. ظرفیت اسمی هر کدام از واحدهای بخار ۱۶۰ مگاوات است و برای بهره‌برداری از هر کدام از این واحدها ۱۲۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده است.
 

کد خبر:79867
۱۷ تیر ۱۳۹۸ ۰۰:۲۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.