English
شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹, ۰۷:۱۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تولید کنتورهای هوشمند ارزان قیمت در کشور

تولید کنتورهای هوشمند ارزان قیمت در کشور
­مدیرعامل شرکت ساخت وتولید کالای آب و برق: کنتور‌های هوشمند داخلی جدید با یک چهارم قیمت و ارزانتر از قبل عرضه خواهد شد

صبا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما،  محمد ولی علاء الدینی در حاشیه مراسم رونمایی از فاز دوم طرح ملی فهام افزود: کنتورهای هوشمند در سه نوع تک فاز ، سه فاز و دیماندی ( کنتور ویژه مشترکین پرمصرف ) تولید می شود.
وی گفت: تولید این کنتورها علاوه بر کمک به مدیریت مصرف سبب فعالسازی صنایع متعدد در کشور خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ساتکاب ادامه داد: بسیاری از صنایع کشور به دلیل مشکلات موجود غیرفعال ویا نیمه فعال شده اند که تولید داخلی کنتورهای هوشمند سبب فعالسازی دوباره این صنایع خواهد شد.
علاء الدینی با بیان اینکه تولید این کنتورها در کشور اشتغالزایی قابل توجهی را نیز ایجاد خواهد کرد افزود: این کنتورها قابلیت نصب برای بخش آب را نیز دارد که تاکنون تعداد قابل توجهی از آنها در چاه های کشاورزی نصب شده و امکان کنترل مصرف را در این بخش فراهم کرده است.

 
عرضه ۱۰۰ هزار کنتور هوشمند تا ۲ ماه آینده
وزیر نیرو از عرضه بیش از ۱۰۰ هزار کنتور هوشمند تولید داخل تا ۲ ماه آینده به بازار خبرداد
رضا اردکانیان در حاشیه آیین امضا تفاهم نامه فاز دوم طرح ملی فهام برای تولید کنتورهای هوشمند در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: این کنتورها قابلیت نصب در بخشهای مختلف صنعت کشاورزی خانگی وتجاری را دارد.

 وی با اشاره به تکلیف وزارت نیرو طبق قانون بودجه سال ۹۸ برای همکاری با شرکت ساخت و تولید کالای آب و برق ( ساتکاب) و توانیر برای ساخت کنتورهای هوشمند گفت: طبق توافق انجام شده این کنتورها باید برای اندازه گیری و مدیریت انرژی بیش از ۵ میلیون مشترک تولید و در محل مصرف نصب شود.
وزیر نیرو کنتورهای هوشمند را پیش نیاز اعمال برنامه های مدیریت مصرف دانست و ادامه داد: برای اعمال تعرفه های مختلف در ساعات اوج مصرف برق و یا خارج از آن زمان ، نصب این کنتورها ضروری است.
اردکانیان گفت: این ابزار در مدیریت میزان انرژی در بخش کشاورزی ، تجاری وخانگی بسیار تاثیر گذار است.
وی افزود: چگونگی مصرف انرژی مستلزم وجود دستگاه های اندازه گیری چند زمانه است که کنتورهای هوشمند این نقش را ایفا می کند.

محمد حسن متولی زاده

 نصب کنتور‌های هوشمند برای مشترکین پرمصرف 
مدیرعامل شرکت توانیر از نصب کنتور‌های هوشمند برای مشترکین دیماندی (​مشترکین پرمصرف) در فاز اول و سپس مشترکین معمولی در بخش برق خبرداد.
محمد حسن متولی زاده درحاشیه امضا قرارداد اجرای فاز دوم طرح ملی فهام با اشاره به اینکه کمتر از یک درصد مشترکین کشور دیماندی (مشترک پرمصرف) هستند افزود: این مشترکین ۵۰ درصد برق کشور را مصرف می‌کنند که در مرحله دوم اجرای طرح فهام، کنتور‌های هوشمند با اولویت مشترکین پرمصرف در بخش‌های خانگی و عمومی نصب خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم سبب همکاری مشترکین دربخش‌های مختلف شده است افزود: باوجود افزایش دمای هوا، وسعت و شدت گرما در کشور با همکاری مردم ​، مصرف برق امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش روبه رو نبوده است.
مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه شرایط مصرف وتولید برق در کشور عادی است ادامه داد: کنترل مصرف برق هر استان و شهرستان، هر ۱۵ دقیقه یکبار امکان کنترل میزان بار را برای شرکت توانیر فراهم کرد که این موضوع انجام اقدامات پیشگیرانه را در پی داشته است.
متولی زاده با اشاره به اینکه نصب کنتور‌های هوشمند امکان کنترل مصرف را در هر لحظه برای تولید کننده و مصرف کننده برق فراهم می‌کند افزود: این وسیله علاوه بر کاهش هزینه خانوار امکان مدیریت بار را نیز فراهم می‌کند.
وی با بیان اینکه این کنتور‌ها با کمک شرکت ساتکاب (شرکت ساخت و تولید کالای آب و برق) در حجم بالا تولید خواهد شد، ادامه داد: تولید این کنتور‌ها درداخل کشور سبب کاهش هزینه خانوار و دولت خواهد شد.

 فاز دوم طرح هوشمندسازی شبکه برق کلید خورد 
تفاهم نامه نصب ۵ میلیون کنتور فهام میان شرکت توانیر و شرکت ساتکاب امروز به امضا رسید
امروز با امضای تفاهم نامه‌ای میان شرکت‌های توانیر و ساتکاب، فاز دوم طرح ملی فهام، که با هدف هوشمندسازی شبکه برق انجام می‌شود، با حضور وزیرنیرو آغاز شد.
براساس این تفاهم نامه که به امضای محمدحسن متولی زاده رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت توانیر و محمدولی علاءالدینی مدیرعامل شرکت ساتکاب رسید، فاز دوم طرح فهام وارد مرحله عملیاتی شده و ۵ میلیون مشترک برق در طی ۲ سال به کنتور‌های فهام (هوشمند) مجهز خواهند شد.
براساس این گزارش، در فاز اول طرح فهام، مشترکان دیماندی برق به کنتور‌های هوشمند مجهز شدند و علاوه بر این استانداردها، مشخصات فنی و دانش فنی ساخت کنتور‌های هوشمند داخلی تحقق یافت.
در قالب فاز دوم قرار است دو و نیم میلیون مشترک سه فاز آمپری از جمله مشترکان کوچک صنعتی، تجاری، باقی مانده مشترکان کشاورزی و سه فاز خانگی و همچنین دو نیم میلیون مشترک تک فاز تجاری و خانگی، با اولویت مشترکان پرمصرف، به کنتور‌های هوشمند مجهز شوند که از این طریق رفتار مصرفی این دسته از مشترکان قابل مدیریت خواهد شد.
این گزارش می‌افزاید: علاوه بر این طرح قرار است ۲۰۰ هزار کنتور مرجع هوشمند نیز در مجتمع‌های تجاری و مسکونی نصب شود که از این طریق نیز رفتار مصرفی حدود ۱۰ میلیون مشترک مدیریت پذیرخواهد شد.
این ۲۰۰ هزار کنتور مرجع خارج از تفاهم نامه با ساتکاب بوده و توسط شرکت‌های توزیع نیروی برق سراسر کشور اجرایی خواهد شد.
برپایه این گزارش، طرح فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی (فهام) یکی از طرح‌های ملی و مهم صنعت برق و به عنوان اولین و زیربنایی‌ترین قدم در زمینه هوشمندسازی سیستم قدرت به شمار می‌رود.
کد خبر:2480437
۳۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۶:۲۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.