English
دوشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۸, ۰۱:۳۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

آماربرداری سراسری منابع آب باید تا آخر سال به پایان برسد

آماربرداری سراسری منابع آب باید تا آخر سال به پایان برسد
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، آماربرداری سراسری دور سوم را از مهم‌ترین پروژه‌های آب کشور توصیف کرد و گفت: بایستی تا آخر سال جاری عملیات آماربرداری به پایان برسد و مدیران عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای موظف هستند با جدیت موانع موجود برای تسریع در انجام این پروژه را مرتفع کنند.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "محمد حاج‌رسولی‌ها" در نشست مدیران مطالعات پایه کشور که با حضور صدیقه ترابی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو و مدیران دفاتر مطالعات پایه سراسر کشور در شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد، بر نقش و اهمیت مطالعات پایه و اثر‌گذاری داده‌های تولید شده در تمامی تصمیمات و برنامه‌ریزی‌‌های آب کشور تاکید کرد و اظهار داشت: مطالعات پایه، در وقایع تلخ و شیرین آب کشور نقش محوری داشته است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه اظهار داشت: نیازهای آب کشور بخصوص در مباحث کیفیت با دهه‌های گذشته متفاوت است و ضروری است با سازماندهی مشخص، نسبت به مطالعه و توسعه شبکه پایش کیفی بر اساس نیازهای جدید در دفاتر مطالعات اقدام شود و توجه ویژه‌ای به این امر و آزمایشگاه‌های موجود کشور صورت گیرد.
وی با تاکید مجدد بر نقش مطالعات پایه عنوان کرد: هزینه‌های بخش تولید داده، اعم از متصدیان ایستگاه‌های آب و هواشناسی، برون سپاری اندازه گیری‌ها و بهره‌برداری از ادارات بخش مکانیکی و الکترونیکی صرفاًً از منابع جاری شرکت‌ها باید تامین شود و هیئت مدیره شرکت‌های آب منطقه‌ای و دفتر مجامع، بودجه و مدیریت مالی ستاد، برنامه‌ریزی لازم را در این خصوص انجام دهند. سایر فعالیت‌های مطالعات مانند مرمت و بازسازی و توسعه شبکه سنجش و فعالیت‌های عمرانی می‌تواند از منابع جاری و عمرانی هم تأمین شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: سیلاب اخیر نقش و اهمیت سیستم مانیتورینگ چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ روانی را مشخص ساخت و به همین دلیل راه‌اندازی سیستم مذکور در کل کشور مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی در ادامه گفت: با توجه به راه‌اندازی سامانه تماب در استان پایلوت و نظر به اهمیت یکپارچه سازی آمار و اطلاعات و توان ایجاد گزارش‌های مدیریتی و کاربردی کردن آمار و اطلاعات در سطح کشور و در تصمیم گیری‌های کلان، تلاش شود این نرم افزار در اسرع وقت به صورت کشوری ارایه و راه‌اندازی شود.
حاج رسولی‌ها در پایان سخنان خود بر توجه به امور جاری و مشکلات دفاتر مطالعات پایه کشور با توجه به اهمیت آنها تاکید کرد و اظهار داشت: این موضوعات باید به‌عنوان یکی از محورهای مهم در نشست‌های مدیران عامل مد نظر قرار گیرد.
در ادامه، صدیقه ترابی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو بر ضرورت و لزوم تهیه اطلس آب و اهمیت آن در تصمیم گیری‌ها و  مدیریت کلان کشور در خصوص برنامه‌ریزی منابع آب تاکید کرد و گفت: این موضوعات باید به صورت جدی مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.
وی اظهار داشت: سامان دهی و افزایش ارتباط دفتر مطالعات و دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا می‌تواند بسیاری از خلاء‌های موجود در سیستم تصمیم گیری و برنامه ریزی کلان آب و آبفا را مرتفع کند.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: راه اندازی سامانه تولید و اشتراک گذاری آمار و اطلاعات مصارف آب زیرزمینی می‌تواند علاوه بر صرفه‌جویی موثر در زمان منجر به بهبود نتایج مطالعات و برنامه‌ریزی‌ها شود.
ترابی تاکید کرد: با توجه به اهمیت آماربرداری در تهیه گزارش‌های  مدیریتی و نظر به مشکلات عدیده عملیات صحرایی می‌بایست نوع نگاه به این مقوله متحول شود که در این خصوص می‌توان از اطلاعات دریافتی از ذینفعان نیز استفاده کرد.
فراز رابعی مدیرکل دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز بر چالش‌های برون‌سپاری بخشی از فعالیت‌های مطالعات پایه و لزوم تأمین منابع مالی بخش تولید داده از منابع مطمئن و مستمر با توجه به ماهیت حاکمیتی بودن مطالعات اشاره کرد و اظهار داشت: نسبت سود به هزینه تولید داده‌های منابع آب بین 4 تا 35 برآورد شده است و نشانگر لزوم تقویت اعتبارات در این بخش است.
وی افزود: با رونمایی از پایلوت سامانه تماب(تولید و مدیریت اطلاعات آب کشور) بعد از 30 سال سامانه جدید جایگزین سامانه قدیمی "دیتاایز" شد که رخداد بسیار بزرگی برای مطالعات پایه منابع آب به حساب می‌آید و نسخه کشوری این سامانه بایستی ظرف سال جاری در کشور عملیاتی شود.
در پایان این نشست، از دفاتر برتر مطالعات پایه شرکت‌های آب منطقه‌ای قزوین، اصفهان، فارس و مازندران بر اساس ارزیابی فعالیت‌های سال 97 تقدیر شد.

کد خبر:80732
۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۰۰:۱۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.