English
شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۸, ۱۰:۳۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

فرصت ۱۶ هزار مگاواتی ایران و افغانستان برای تولید برق

فرصت ۱۶ هزار مگاواتی ایران و افغانستان برای تولید برق
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به ظرفیت‌های خوب افغانستان در بخش منابع آبی و خورشیدی اشاره کرد و گفت: اتصال شبکه برق دو کشور به نفع مردم است و با وجود ظرفیت مناسب انرژی بادی در مرز دو کشور، ‌دو طرف می‌توانند از این ظرفیت ۱۶ هزار مگاواتی استفاده کنند.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، "همایون حائری" روز شنبه در دیدار با "محمد گل خل‌می" وزیر انرژی و آب افغانستان افزود: اتصال شبکه برق دو کشور می‌تواند کمک خوبی در زمان‌های مورد نیاز باشد.
وی ادامه داد: ظرفیت‌های خوبی که در بخش منابع آب و خورشیدی افغانستان وجود دارد می‌تواند این کشور را به صادرکننده بزرگ برق تبدیل کند و اتصال شبکه این کشور به ایران یکی از راه‌های سرعت‌دادن به این موضوع است.
حائری بر همکاری بیشتر بین دو کشور تاکید کرد و گفت: اتصال برق افغانستان به ایران به آن کشور کمک می‌کند برق تولیدی خود را به ترکیه، عراق و سایر کشورها صادر کند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به وجود ظرفیت انرژی بادی خوب در مرز دو کشور اشاره کرد و خواستار استفاده دو طرف از این ظرفیت حدود ۱۶ هزار مگاواتی شد.
وی ادامه داد: شرکت توانیر ایران این آمادگی را دارد تا در اسرع وقت برای برطرف‌کردن کمبودهای افغانستان اقدام کند که باید با برنامه‌ریزی‌های بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت برای اجرای طرح‌ها اقدام کرد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خاطرنشان کرد: همکاری و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در این زمینه بسیار کمک‌کننده خواهد بود. آماده‌ایم چنانچه تجهیزات و نیروگاه‌های افغانستان آسیب دیده‌اند برای بازسازی همکاری لازم را داشته باشیم.
حائری از آمادگی برای ارسال بهترین متخصصان ایرانی به افغانستان برای کمک به نگهداری شبکه، بهره‌برداری و کنترل خبر داد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به وجود ظرفیت‌های بالا، خواستار تسریع در همکاری‌ها شد و گفت:‌ هر دو کشور باید از منافع و امکانات موجود به خوبی استفاده کنند.
همچنین در این نشست "گل خل‌می" وزیر آب و برق افغانستان نیز گفت: افغانستان در تلاش است تا کریدور انرژی منطقه شود که برای آن پروژه‌هایی در دست اجرا دارد.
وزیر آب و برق افغانستان به تلاش این کشور در زمینه دستیابی به انرژی خورشیدی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 30 مگاوات نیروگاه خورشیدی در حال انجام است و کشور در این زمینه به پنج بخش تقسیم شده است.
وی با بیان اینکه زمینه‌های زیادی برای همکاری با ایران وجود دارد، ادامه داد: انرژی یکی از بخش‌هایی است که هم به ثبات منطقه کمک می‌کند و هم امنیت و اشتغال برای مردم به همراه دارد.
خل‌می از راه‌اندازی اداره تنظیم خدمات برای انجام کارها خبر داد و گفت: این اداره برای استفاده از خدمات داخلی و تولید داخلی ایجاد شده و تاکنون ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.
وی افزود: اگر بخش خصوصی ایران آمادگی داشته باشد می‌توانیم از خدمات آنها و همکاری‌شان استفاده کنیم.

کد خبر:81099
۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۳۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.