English
شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹, ۰۸:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

20 درصد از کسری آب کشور متعلق به خراسان رضوی است

20 درصد از کسری آب کشور متعلق به خراسان رضوی است
معاون آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه 20 درصد از کسری آب کشور از آن خراسان رضوی است، گفت: هم‌اکنون در ۱۷ استان برنج کاشته می‌شود که این آمار فاجعه بار است.

صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "قاسم تقی‌زاده خامسی" در نشست بررسی وضعیت تامین آب شرب مشهد که با حضور نمایندگان مجلس برگزار شد، اظهار کرد: سالانه 5.5 میلیارد متر مکعب از مخازن آبی کشور کاهش می‌یابد و امروز بیشتر از 100 میلیارد متر مکعب آب تجدیدپذیر در کشور نداریم.
وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف آب باید در همه بخش‌ها اعم از کشاورزی انجام شود، افزود: ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو ادامه داد: دو برابر شدن برنج کاری در سال اخیر فاجعه است، دولت در سال گذشته مصوب کرد به‌‌جز گیلان و مازندران، استان دیگری برنج کشت نکند، این در حالی است که در سال جاری برنج کاری آن هم در شهرهایی که آب ندارد دو برابر شده است.
تقی‌زاده خامسی 20 درصد از کسری آب کشور متعلق به خراسان رضوی دانست و گفت: هم اکنون در ۱۷ استان برنج کاشته می شود که این آمار فاجعه بار است، به‌طوری‌که در خوزستان چهار برابر سال گذشته برنج کاشته شده است.
وی با بیان اینکه در استان خراسان رضوی ۱۱ میلیارد مترمکعب آب کشاورزی مصرف می‌شود، اظهار کرد: مدیریت مصرف، استفاده از پساب و بازچرخانی آب امری بسیار ضروری است.
معاون وزیر نیرو با اشاره به مدیریت آب در بخش روستایی، ادامه داد: در این بخش راهکاری جز انتقال آب نداریم، در حال حاضر ۱۰ هزار روستا در کشور و ۱۲۰ روستا در استان خراسان رضوی با مشکل آب مواجه هستند و آبرسانی به ۲۰۰ روستا در این استان با تانکر انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه در حال‌حاضر آبرسانی به ۷۴ روستا با مشکل روبه‌رو است، اظهار کرد: بخشی از اعتبار لازم برای آبرسانی به این تعداد روستا، از اعتبارات ملی، بخشی از سهم نمایندگان مجلس و بخشی از محل صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.
وی با اشاره به اینکه شهر مشهد نسبت به کشور از نظر پوشش فاضلاب در وضعیت مطلوبی قرار دارد، گفت: در این جلسه مقرر شد مطالعاتی در خصوص فاضلاب حاشیه شهر مشهد در یک طرح سه ماهه صورت گیرد.
معاون وزیر نیرو تصریح کرد: حل مشکل بخش فاضلاب باید به بخش خصوصی واگذار شود تا به بهترین شکل مشکل آن حل شود.

کد خبر:81922
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۶:۱۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.