English
سه شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹, ۲۳:۰۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

راندمان نیروگاه برق ری ۶۰ درصد افزایش می‌یابد

راندمان نیروگاه برق ری ۶۰ درصد افزایش می‌یابد
مدیرعامل نیروگاه برق ری با اشاره به اینکه روزانه ۲.۵ ساعت از مصرف برق تهران توسط این نیروگاه تامین می‌شود، گفت: بر اساس برنامه طرح توسعه این نیروگاه قرار است ظرفیت تولید این نیروگاه به ۱۴۵۰ مگاوات برسد.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "حمید بادرستانی" در جریان بازدید خبرنگاران از نیروگاه برق ری با اشاره به اینکه سوخت مصرفی این نیروگاه گاز و گازوئیل است، گفت: گاز این نیروگاه از طریق خط لوله گاز سراسری شرکت گاز و از طریق ایستگاه شماره یک، دو و سه نصب‌شده در محوطه نیروگاه که ظرفیت هر یک ۱۱۰ هزار مترمکعب در ساعت است تامین می‌شود.
وی با بیان اینکه گازوئیل از طریق لوله ارتباطی با پالایشگاه تهران در هفت مخزن ذخیره می‌شود، خاطرنشان کرد: سه مخزن هر یک با ظرفیت هشت میلیون لیتر و سه مخزن با ظرفیت هر یک ۱۵ میلیون لیتر و یک مخزن با ظرفیت ۳۵ میلیون لیتر واحد‌های آسک، هیتاچی، فیات و میتسوبیشی را تغذیه می‌کنند و تمام واحد‌ها قابلیت تولید برق با هر دو نوع سوخت را دارا هستند.
بادرستانی اضافه کرد: زمانی که نیروگاه برق ری احداث می‌شد، در سال ۵۵ ظرفیت نصب‌شده برق در ایران به ۵۰۰۰ مگاوات می‌رسید و این نیروگاه در همان سال‌ها ۱۲۰۰ مگاوات ظرفیت نصب‌شده داشت که می‌توانست ۲۵ درصد برق کشور را تامین کند.
مدیرعامل نیروگاه برق ری با بیان اینکه در همان سال‌های نخست که ظرفیت نیروگاه ۱۲۰۰ مگاوات بود، این نیروگاه ۴۳ واحد گازی داشت و هشت سال بعد از شروع کار با صلاحدید مسئولان برق ۲۰ واحد از ۴۳ واحد به شهر‌های مختلف کشور منتقل شد، اضافه کرد: این واحد‌های نیروگاهی به شهر‌هایی مثل زاهدان، شیروان و نوشهر منتقل شد؛ از ۴۳ واحد این نیروگاه در حال حاضر ۲۳ واحد در مدار قرار دارد.
وی افزود: تابستان امسال این ۲۳ واحد به طور کامل در مدار قرار داشت، اما موضوعی که باید به آن اذعان کرد این است که از این نیروگاه‌ها به عنوان دانشگاه‌های نیروگاه گازی یاد می‌شود؛ چراکه تنوع تکنولوژی و تعداد واحد‌ها به گونه‌ای است که از پنج نوع صنعت نیروگاهی معروف و مشهور مثل میتسوبیشی، هیتاچی، فیات و جنرال الکتریک در آن به کار رفته است.
بادرستانی با بیان اینکه در حال‌حاضر این نیروگاه با ظرفیت ۸۱۰ مگاوات قدرت نصب‌شده در حال تولید برق است، خاطرنشان کرد: در تابستان گذشته این واحد‌ها با ظرفیت حداکثری در خدمت شبکه برق بود؛ یعنی روزانه به طور متوسط ۵۰۰ مگاوات برق تولید کرده است.
مدیرعامل نیروگاه برق ری با بیان اینکه این نیروگاه مصرف روزانه برق ۲.۵ ساعت تهران را تامین می‌کند، گفت: این نیروگاه به‌رغم اینکه قدمت بسیار بالایی دارد، می‌تواند مصرف برق ۲.۵ ساعت شهر تهران را تامین کند، پس این نیروگاه از لحاظ پدافندی بسیار حائز اهمیت است.
به گفته وی مصرف برق تهران حدود ۵۰۰۰ مگاوات است که تامین ۵۰۰ مگاوات آن توسط نیروگاه برق ری نشان می‌دهد این نیروگاه از چه جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
مدیرعامل نیروگاه برق ری با بیان اینکه به هر حال اگر نیروگاه ری وجود نداشت این ۲.۵ ساعت برق مصرفی تهران باید از جای دیگری تامین می‌شد، گفت: استاندارد طبیعی نیروگاه‌ها ۳۰ سال است، اما می‌بینیم این نیروگاه در حال حاضر بیش از توان خود اقدام به تولید برق می‌کند، هزینه نگهداری و بهره‌برداری آن بسیار سخت است، اما با توجه به سیاست‌های کلان صلاح دیده شده است که نیروگاه برق ری همچنان در مدار باشد و می‌بینیم در تابستان امسال چه نقش تعیین‌کننده‌ای در تامین برق داشته است.
مدیرعامل نیروگاه برق ری با بیان اینکه میزان تولید برق نیروگاه برق ری نسبت به مرداد ماه سال ۹۷، ۹ درصد افزایش داشت، گفت: راندمان این نیروگاه قدیمی زیر ۲۵ درصد است، اما به هر حال با توجه به قدمت نیروگاه و ظرفیتی که برای تامین برق شهروندان وجود دارد، قطعا تامین برق شهر تهران اولویت است.
وی با تاکید بر اینکه طرح توسعه نیروگاه برق ری جدی است و بررسی‌های خوبی صورت گرفته است، گفت: قرار است طبق توافقاتی که شده ظرفیت نصب‌شده نیروگاه با اضافه شدن یک بلوک سیکل ترکیبی به 1450 مگاوات رسیده و راندمان نیروگاه به بیش از ۶۰ درصد افزایش یابد.

کد خبر:82382
۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.