English
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹, ۱۵:۴۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

روابط ایران و تاجیکستان وارد مرحله نوینی شده است

روابط ایران و تاجیکستان وارد مرحله نوینی شده است
وزیر نیرو روابط بین دو کشور ایران و تاجیکستان را نسبت به گذشته مثبت‌تر دانست و گفت: مناسبات فیمابین دو کشور وارد مرحله نوینی شده که می‌بایست از ظرفیت‌های موجود در جهت توسعه همه جانبه مناسبات حداکثر بهره‌برداری به‌عمل آید.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" صبح امروز دوشنبه در مراسم افتتاحیه سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و تاجیکستان که با حضور وزیر آب و انرژی و مقامات بلندپایه تاجیکستان در تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان از مشترکات فرهنگی و تاریخی فراوانی بهره‌مند هستند، افزود: این اشتراکات می‌تواند ماهیت ویژه‌ای به روابط دو کشور در منطقه بخشیده و همکاری دو جانبه را در میان سایر کشورها برجسته و منحصر به‌فرد کند.
وی افزود: اطمینان دارم در سایه اراده مقامات عالی دو کشور و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بسیار فراوان موجود، سطح روابط و همکاری‌ها را به درجاتی بالاتر از آنچه هست ارتقا می‌دهیم.
اردکانیان ادامه داد: حجم مبادلات تجاری دو کشور در حال حاضر از سطح مطلوبی برخوردار نیست و با اهداف تعیین شده دولت به‌ویژه پس از دیدار سازنده روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس سران سیکا در شهر دوشنبه در خرداد ماه سال جاری فاصله زیادی دارد.
وزیر نیرو، اقدام عملی در ارتباط با صورت‌های مالی مربوط به پروژه سنگ توده ۲، همکاری‌های بانکی و آموزشی، تسهیل فعالیت سرمایه‌گذاران و فعالان ایرانی در تاجیکستان و تکمیل پروژه تونل استقلال را از جمله موضوعات حائز اهمیت در روابط دو کشور عنوان کرد و خواستار تشریک مساعی و اراده جدی‌تر دستگاه‌های اجرایی تاجیکستانی در این زمینه شد.
وی اظهار امیدواری کرد، با در نظر گرفتن عزم و اراده سران عالی دو کشور شاهد رفع موانع و مشکلات موجود به‌منظور ارتقای سطح مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور باشیم.
اردکانیان خاطرنشان کرد: شایسته است اقدامات جدی از سوی دو طرف برای رفع موانع و حل و فصل قطعی مسائل مرتبط با این موضوعات به عمل آمده تا زمینه برای توسعه همکاری‌های آتی به‌ویژه در حوزه‌های کشاورزی، بهداشت و سلامت، برقراری ارتباط الکتریکی بین دو کشور، همکاری‌های آبی، آموزشی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمل و نقل و تجارت فراهم شود.

کد خبر:83931
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.