English
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹, ۱۴:۳۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مشکل فاضلاب اهواز کی حل می‌شود؟

مشکل فاضلاب اهواز کی حل می‌شود؟
مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: اشکالی که در شهر اهواز ایجاد شده و در سایر شهرها نیز وجود ندارد، این است که در بارش‌ها شدید شبکه، جمع‌آوری آب‌های سطحی این شهر براساس زیرساخت‌های متناسب نیست و آب‌های سطحی به شبکه فاضلاب نفوذ می‌کند که برای حل این مساله برنامه‌هایی را در نظر گرفته‌ایم.


صبا به نقل از ایسنا، حمیدرضا جانباز در جمع خبرنگاران از تهیه یک برنامه منسجم و ارائه پیشنهاداتی به دولت خبر داد و گفت: پروژه ها براساس یک تحلیل ریسک انجام شده تا هر کدام  از مناطق شهر اهواز نیاز ضروری‌تری به اجرای شبکه و ارتقای ایستگاه پمپاژ دارند، در اولویت قرار گیرد که این کار درحال انجام است.

وی با بیان این‌که تصفیه‌خانه مدرن دیگری هم در غرب اهواز در دستور کار است که از محل فاینانس خارجی بهره‌مند خواهد شد و در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد، تصریح کرد: اعتبارات مورد نیاز انجام حل مشکل فاضلاب زیاد است اما متناسب با اعتبارات تخصیص یافته  کار پیش می‌رود.

مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: براساس تجارب گذشته نقاط آسیب‌دیده و حادثه‌خیز مشخص شده و تلاش می‌شود در اولویت نخست قرار گیرند و در این چند ماه کار اجرایی آن‌ها به انتها برسد تا مردم متضرر نشوند و مشکلات کمتر شوند.

جانباز با بیان این‌که تا وقتی شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی در شهر اهواز تکمیل نشود، امکان پس‌زدگی فاضلاب بعد از بارش‌های شدید به قوت خود باقی است، اظهار کرد: مشکل پس زدگی فاضلاب شهر اهواز علاوه بر تکمیل شبکه فاضلاب، نیازمند تکمیل شبکه جمع‌آوری آبهای سطحی است که مدیریت شهری باید برای آن اقدام کند.

وی با بیان این‌که از سال‌های پیش در استان خوزستان و به طور خاص در شهر اهواز برنامه‌ریزی‌های زیادی برای توسعه شبکه فاضلاب و تصفیه‌خانه‌های لازم صورت گرفته است، تصریح کرد: می‌توان به استفاده از اعتبارات بانک جهانی برای توسعه شبکه و ایجاد ایستگاه پمپاژ، ایجاد تصفیه‌خانه‌های شهر اهواز برای نخستین بار اشاره کرد.

مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید به این مساله که اگرچه این اعتبارات بانک جهانی برای توسعه شبکه‌های فاضلاب در شهر اهواز تایید شده‌ بود اما وضع تحریم‌های غیر منطقی سبب شد این طرح زیست محیطی هم مشمول تحریم شود، گفت: به همین دلیل بانک جهانی از کشور خارج و اعتبار در نظر گرفته شده به طور کامل اختصاص نیافت.

جانباز افزود: با خارج شدن بانک جهانی بخشی از طرح فاضلاب اهواز تکمیل نشده باقی‌ ماند که تلاش شد برای تکمیل طرح علاوه بر استفاده از منابع اعتباری پیوست قانون بودجه که دولت حمایت زیادی از آن کرد، از سایر روش‌های تامین مالی نظیر فاینانس خارجی استفاده‌ شود و دو عدد از تصفیه خانه‌های اهواز و نیز تعداد زیادی از ایستگاه‌های پمپاژ که در مسیر قرار دارند و مقرر بود از محل بانک جهانی تامین شوند،‌ از این محل استفاده خواهد شد.

مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان این‌که سایر شهرهای استان خوزستان نیز وضعیتی مشابه شهر اهواز دارند، ابراز کرد: اکنون ۱۰ تصفیه خانه فاضلاب این استان را از طریق فاینانسور چینی برنامه‌ریزی کردیم که انجام شود و تاکنون پنج تصفیه‌خانه آن اجرا شده است و تلاش می‌شود چهار تصفیه‌خانه دیگر هم از این محل اجرایی شود.

جانباز اظهار کرد: در جهان به طور معمول شبکه‌های مرکب ایجاد نمی‌شود، ادامه داد: شبکه‌های مرکب فاضلاب شبکه‌هایی است که قطر زیادی دارند که هم آب سطحی را جمع می‌کنند و هم فاضلاب را؛ گرچه از سال‌های گذشته مانند همه نقاط جهان شبکه های مجزا برای  جمع آوری و انتقال فاضلاب ایجاد و اجرا شده و بین هفت تا ۱۰ درصد در طراحی‌ها برای نشت آب در نظر گرفته شده ولی در بارش‌ها در شهر مسطحی مانند اهواز که خروجی برای آب سطحی وجود ندارد، این آب‌ها به شبکه فاضلاب نفوذ کرده و مشکل ایجاد می‌کند.

وی اظهار کرد:  برای حل این معضل نیاز به انجام یک کار منسجم بین وزارت نیرو و مدیریت شهری اهواز است تا همزمان با توسعه شبکه فاضلاب، شبکه جمع آوری آب‌های سطحی با زیرساخت مناسب ایجاد شود تا در مواقع بارش‌های شدید، این دو مورد کمک کرده و مانع پس زدگی فاضلاب شوند.


کد خبر:98091611396
۱۶ آذر ۱۳۹۸ ۱۴:۳۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.