English
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹, ۲۰:۵۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بودجه آب و فاضلاب خوزستان تا پایان دی‌ماه پرداخت می‌شود

بودجه آب و فاضلاب خوزستان تا پایان دی‌ماه پرداخت می‌شود
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: همه تخصیص‌هایی که از بودجه عمومی برای طرح‌های مرتبط با استان خوزستان در ۱۵ فروردین امسال توافق شده بود، تا پایان دی‌ماه با اولویت آب و فاضلاب پرداخت خواهد شد.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، محمدباقر نوبخت در نشست شورای برنامه‌ریزی استان خوزستان در استانداری خوزستان با بیان این مطلب افزود: یک نکته مهم این است که آیا با تکمیل طرح‌های آب و فاضلاب می‌توانیم مطمئن بشویم که اگر بار دیگر نزولات جوی آمد باز هم دچار خسارت نشویم، برای پاسخ به این سوال باید با احتیاط حرف بزنیم چراکه این حجم از نزولات جوی فقط با شبکه‌های آب و فاضلاب زیرزمینی قابل انتقال و دور کردن از محیط زندگی نیست بلک نیازمند طرح دیگری به نام طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی است.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور از شهردار اهواز و سایر شهرهای این استان خواست با سرعت مطالعه در خصوص طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی را به پایان برسانند تا در کنار طرح مربوط به انتقال آب و فاضلاب از شبکه‌های موجود، ساماندهی و اصلاح آنها برای بحث جمع‌آوری آب‌های سطحی هم اقدام کنیم.
نوبخت با اشاره به دومین سفر رییس جمهوری در بهمن ۱۳۹۵ به خوزستان گفت: در این سال میزان ریزگردها به حدی رسید که مشکلاتی را برای مردم خوزستان ایجاد کرد در همان سفر رییس جمهور بیان کرد برای حوزه‌های آب، فاضلاب، ریزگردها، برق و تکمیل تسطیح اراضی ۵۵۰ هزار هکتار به زودی از سوی دولت اقدامات تکمیلی انجام می‌شود.
وی گفت: من در اسفند سال ۹۵ به خوزستان آمدم و طی نشست‌هایی که با مسئولان استانی داشتم توافق کردیم برای حوزه‌های آب، فاضلاب، برق و ریزگردها و تسطیح اراضی برنامه‌ای تهیه شود که این برنامه در اسفند سال ۹۵ تهیه شد و در اولین جلسه دولت پس از ۱۵ فروردین ۹۶ همه آن پنج برنامه‌ای که لازم بود انجام دهیم به تصویب دولت رسید.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید کرد: مقرر شد منابع این طرح‌ها که در حدود ۹ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان است از سه منبع بودجه عمومی، صندوق توسعه ملی و فاینانس‌های داخلی و خارجی تامین شود که پس از تصویب این طرح  در سال ۹۷ و ۹۸ به استان آمدم و از مسئولان استان خواستم اقدامات مورد نیاز حوره مربوطه را انجام دهند که خوشبختانه تمامی دستگاه‌ها گزارش کارهای اجرایی خود را ارائه دادند.
وی توضیح داد: در حوزه آبرسانی یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر قرارداد بسته شد که ۸۶۲ کیلومتر آن اجرا شد و حدود یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت صورت گرفت، در حوزه برق حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت صورت گرفت، همچنین برای آب و فاضلاب حدود یک هزار و چهارصد کیلومتر قرارداد منعقد که شد که ۴۲۲ کیلومتر آن اجرایی شده و ما باید بقیه کار را با اولویت مسئله آب و فاضلاب انجام دهیم.
نوبخت ادامه داد: در حوزه ریزگردها ۸۰ هزار هکتار اراضی ریزگرد کنترل شد که  ۳۰ هزار هکتار آن زیر کشت رفت و ۳۰ هزار هکتار بوته کاری، ۱۲ هزار هکتار مرطوب سازی شد که  ۳۴۰ میلیارد تومان برای این کارها پرداخت شد.
وی با اشاره به تسطیح اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری ادامه داد: از ۵۵۰ هزار هکتار ۳۰۰ هزار هکتار تسطیح شده که یکی از بحث‌های آن تخصیص آب است برای این منظور از وزیر نیرو و وزیر جهاد کشاورزی دعوت کردم و توافق شد که تخصیص آب صورت گیرد و در هفته آینده نیز جلسه میان دو وزیر و استاندار خوزستان برگزار می‌شود.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: به عنوان مصوبه شورای برنامه‌ریزی استان در این جلسه هرآنچه قرارداد در فروردین ماه سال ۹۶ تصویب شده است، تمدید خواهد شد و در این زمینه مدت زمان قراردادها را تمدید خواهیم کرد این مسئله را فردا در هیات دولت مطرح خواهیم کرد تا به سرانجام برسد.
وی افزود: پیشنهاد کرده‌ایم تا ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به صورت بلاعوض برای تکمیل شبکه آب و فاضلاب خوزستان و تکمیل طرح‌های آغاز شده در این استان با اجازه رهبری تخصیص داده شود.

کد خبر:84384
۱ دی ۱۳۹۸ ۱۶:۳۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.