English
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹, ۲۱:۳۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

6300 مگاوات تا سال 1400 به توان نیروگاهی کشور افزوده می‌شود

6300 مگاوات تا سال 1400 به توان نیروگاهی کشور افزوده می‌شود
وزیر نیرو گفت: تا نیمه نخست سال ۱۴۰۰ و تا پایان دولت دوازدهم، ۶ هزار و ۳۰۰ مگاوات به توان نیروگاهی کشور اضافه می‌شود.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" امروز در یازدهمین هفته از پویش 
#هرهفته_الف_ب_ایران در آیین افتتاح دو نیروگاه مقیاس کوچک با ظرفیت 58 مگاوات در رفسنجان اظهار داشت: دولت تدبیر و امید در طول هشت سال تا پایان این دولت ۲۰ هزار مگاوات به توان نیروگاهی کشور اضافه خواهد کرد.

وی افزود: به نسبت سال‌های گذشته ۲۵درصد افزایش توان نیروگاهی را در طول سال‌های دولت داشته‌ایم.
وی همچنین با اشاره به یازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و قدردانی از سرمایه گذاران طرح‌ها گفت: اینها نتیجه کار و تلاش خودشان و مجموعه وسیعی از فعالان در وطنشان است و بهترین راه و سرمایه‌گذاری و پرسودترین آن در راه‌هایی است که خیر و برکت آن به هموطنان خودشان و همنوعانشان برسد.
وزیر نیرو، یکی از اصلی‌ترین عرصه‌های ایجاد امید برای آینده و معنا کردن تدبیر برای ایجاد امید، سرمایه‌گذاری در طرح‌های زیرساختی اعم از آب و انرژی و نظایر آن خواند و افزود: همانگونه که پدران ما در سده‌های گذشته حاصل یک عمر فعالیت و تلاش و دسترنج خود را در زمینه طرح‌های آب، احداث آب انبارها و قنوات به یادگار می‌گذاشتند سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها کار بسیار پرسود و پرثمری است.
وی ادامه داد: در صنعت برق با تلاش بخش خصوصی فعال و پرتلاش توانسته‌ایم کشور را از حیث نیازهای زیرساختی و طرح‌های مختلف توسعه بی‌نیاز کنیم. در حالی که 4 دهه پیش ظرفیت نصب شده نیروگاهی ایران حدود 7 هزار مگاوات بود و در آغاز دولت تدبیر و امید یعنی 6 سال پیش به حدود 69 هزار مگاوات رسیده بود، امروز در آستانه 83 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده هستیم و در این مدت بیش از 13 هزار مگاوات نیروگاه جدید ساخته شده و این بدان معناست که به‌طور متوسط به نسبت سال‌های قبل آغاز دولت هر سال 25 درصد افزایش ظرفیت احداث نیروگاه‌ها را داشته‌ایم.
اردکانیان ادامه داد: مطابق برنامه تدوین شده تا پایان دولت دوازدهم و تا نیمه سال 1400 حدود 6 هزار و 300 مگاوات دیگر ظرفیت جدید به این مجموعه اضافه خواهیم کرد و با افتخار اعلام خواهد شد که دولت تدبیر و امید در طول 8 سال توانسته 20 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی به مدار بیاورد که به نسبت سال‌های قبل از آن 38 درصد افزایش عملکرد را نشان می‌دهد.
وی درباره اهمیت برق و انرژی گفت: خوشبختانه با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انبوه، ایران قادر است به عنوان یک نقطه اتصال یا هاب انرژی در منطقه عمل کرده و ظرفیت‌های وسیع تولید انرژی در برخی مناطق آسیای میانه را به مناطق بسیار نیازمند در جنوب غرب آسیا متتقل کرده و جدای از بهره‌مندی از این تبادل و ارتباط خود هم بتواند به اتکای منابع انسانی وسیع و نیروهای تخصصی خوبی که در کشور ما وجود دارند و منبع تجدید پذیر هستند از این ظرفیت برای حضور در بازارهای منطقه و برای کمک به توسعه و عمران منطقه کمک کند که مساوی صلح و آرامش است.
اردکانیان با بیان اینکه در هفته یازدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در استان‌های کرمان و اردبیل خواهیم بود، گفت: تا پایان این هفته، از 227 پروژه وعده شده، 92 پروژه بزرگ شامل این پروژه نیروگاه DG در رفسنجان با سرمایه گذاری 7 هزار و 920 میلیارد تومان افتتاح شده اند.
وی افزود: مطابق برنامه، تا پایان سال 10 سد و سه هزار مگاوات نیروگاه بهره برداری و به هزار و 124 روستا آبرسانی و 29 تصفیه خانه فاضلاب، 12 تصفیه‌خانه آب و 26 هزار هکتار شبکه‌های اصلی آب به مرحله بهره‌برداری می‌رسد و نه تنها به مردم خود نشان می‌دهیم که با وجود سختی‌ها و مضیقه‌ها، چرخ‌های عمران و توسعه کشور در حرکت است، سعی خواهیم کرد کسانی که برای ناامید ساختن مردم و توقف این چرخ ها، تحریم‌های ظالمانه را به مردم تحمیل کرده اند منصرف کنیم.
وی افزود:‌ در استان کرمان، وزارت نیرو، 54 پروژه بزرگ را در بخش‌های آب و برق و آب و فاضلاب شهر و روستا در دست اجرا دارد. سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده برای این پروژه‌ها در مجموع افزون بر 18 هزار و 200 میلیارد تومان است.
اردکانیان با اشاره به پیشرفت متوسط 40 درصدی این پروژه‌ها افزود: امیدواریم دولت بتواند با تامین منابع سرعت بیشتری به این پروژه ها بدهد و البته بخش خصوصی فعال و دورنگر هم در این استان بیش از پیش در بهره‌برداری آنها به کمک دولت و هموطنان بیاید تا در نیمه نخست سال 1400، قادر باشیم تعداد قابل توجهی از آنها را به بهره‌برداری برسانیم.
وی با اشاره به آماده‌سازی 54 مگاوات از ظرفیت نیروگاه دی جی رفسنجان برای بهره برداری با سرمایه گذاری  416 میلیارد تومان گفت: پروژه دیگری هم در ماهان، نیروگاه خورشیدی مگاواتی یا مزرعه‌ای با ظرفیت 10 مگاوات و سرمایه‌گذاری 60 میلیارد تومان افتتاح خواهیم کرد.
وزیر نیرو افزود: احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر نهضتی است که در سال های اخیر پا گرفته و امیدواریم سرعت بگیرد. در حال حاضر حدود 784 مگاوات نیروگاه در بخش نیروگاه های تجدیدپذیر در دست بهره برداری است که از این مقدار، 118 پروژه مگاواتی یا نیروگاه‌های بزرگ و 3 هزار و 650 نیروگاه کیلوواتی یا پشت بامی کوچک تجدیدپذیر است.
وی گفت: ظرفیت‌های کشور بویژه استان کرمان نیازمند توجه بیشتر و سرمایه گذاری فراوان دارد.

کد خبر:84588
۹ دی ۱۳۹۸ ۱۵:۳۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.