English
سه شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹, ۰۴:۳۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مشکل قراردادی در توسعه بخش بخار نیروگاه رودشور

مشکل قراردادی در توسعه بخش بخار نیروگاه رودشور
عضو سندیکای تولیدکنندگان صنعت برق گفت: جهش ناگهانی نرخ ارز و تبدیل قرارداد بیع متقابل از حالت ارزی به ریالی از جمله موانع پیش روی تکمیل واحد بخار نیروگاه رودشور است و ادامه احداث این واحد با پیشرفت فیزیکی بیش از ۵۰ درصد با مشکلات جدی مواجه شده است.

صبا به نقل از تسنیم، احمد مشایخی، عضو سندیکای تولیدکنندگان صنعت برق در نشستی خبری در محل نیروگاه رودشور اظهار داشت: نیروگاه رودشور شامل 3 واحد گازی کلاس F‌ است که سال 1386 به بهره برداری تجاری رسیده است.

وی افزود: تبدیل نیروگاه رودشور از حالت گازی به سیکل ترکیبی به منظور افزایش ظرفیت نیروگاه از 792 مگاوات به 1137 مگاوات و افزایش راندمان نیروگاه از 39 درصد به 57 درصد در دستور کار قرار گرفت و در این زمینه قراردادی با وزارت نیرو منعقد شد.

مشایخی تصریح کرد: در سال 1392 که قیمت نفت به حدود 120 دلار در هر بشکه افزایش یافته بود، برای تبدیل نیروگاه‌های گازی به نیروگاه سیکل ترکیبی قرادادی با وزارت نیرو منعقد شد که بر اساس آن، وزارت نیرو موظف بود، معادل ارزی سوخت صرفه‌جویی شده (345 مگاوات برق تولیدشده از واحد بخار) را به سرمایه‌گذار پرداخت کند، اما پس از مدتی قیمت نفت به حدود بشکه‌ای 50 تا 60 دلار کاهش یافت، از سوی دیگر قراردادهای بیع متقابل تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی از حالت ارزی به ریالی تبدیل شده و جهش ناگهانی نرخ ارز موجب شد، این مدل قراردادی هیچ توجیه اقتصادی برای سرمایه‌گذاران نداشته باشد، به همین دلیل ادامه فعالیت‌های اجرایی احداث واحد بخار نیروگاه رودشور با پیشرفت فیزیکی بیش از 50 درصد با مشکلات جدی مواجه شده است.

وی ادامه داد: جهش ناگهانی نرخ ارز و تبدیل قرارداد بیع متقابل از حالت ارزی به ریالی از جمله موانع پیش روی تکمیل واحد بخار نیروگاه رودشور است و ادامه فعالیت‌های اجرایی احداث واحد بخار نیروگاه رودشور با پیشرفت فیزیکی بیش از 50 درصد با مشکلات جدی مواجه شده است.

مشایخی بر لزوم حمایت ویژه وزارت نیرو برای رفع چالش‌های تبدیل قراردادهای بیع متقابل تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی از حالت ارزی به ریالی تأکید کرد و گفت: در صورت اصلاح قراردادهای مذکور، بخش خصوصی می‌تواند مشکل تأمین برق را در سال‌های آینده حل کند، در غیر اینصورت ادامه فعالیت به شکل فعلی هیچ توجیه اقتصادی ندارد.


همچنین، در ادامه این نشست، بهمن مسعودی، عضو سندیکای تولیدکنندگان برق در خصوص قرارداد بیع متقابل نیروگاه رودشور به منظور تبدیل از حالت سیکل ساده به سیکل ترکیبی گفت: حکم قانون این بود که حداکثر تا 2 سال سوخت صرفه جویی شده را به میزان سرمایه گذاری به نیروگاه رودشور بدهند و با توجه به قیمت نفت در آن زمان، بازپرداخت از محل سوخت صرفه جویی شده تا زمان 8 ماه و 23 روز فیکس شده بود، اما با افت قیمت نفت، وزارت نیرو سقف زمانی 8 ماه و 23 روز را برداشت و قرارداد را از حالت ارزی به ریالی تبدیل کرد، در حالی که تبدیل قرارداد به حالت ریالی، در قرارداد و قانون مربوطه نیامده بود و جهش قیمت ارز، ریالی بودن قرارداد را به یکی از مشکلات تبدیل کرده و تا امروز نیز وزارت نیرو راهکاری در این زمینه ارائه نکرده است.

وی افزود: ما خواستار این هستیم که وزارت نیرو به قانون بازگردد و این را درک کند که اگر سرمایه گذاری، توجیه اقتصادی خود را از دست بدهد، سرمایه گذاران از صنعت برق بیرون می روند.

مسعودی خاطرنشان کرد: پیش بینی شده بود که بخش بخار نیروگاه رودشور در سال 99 به بهره برداری برسد اما اکنون با شرایط فعلی، بعید است که این پیش بینی محقق شود.

وی ادامه داد: توسعه واحد بخار نیروگاه رودشور با ظرفیت تولید 345 مگاوات برق به دلیل جهش ناگهانی قیمت ارز و عدم توجیه اقتصادی در مدل قراردادی، با مشکلات جدی مواجه شده و در صورت عدم حمایت وزارت نیرو، از ادامه فعالیت‌های اجرایی باز می‌ماند.

کد خبر:2173206
۱۴ دی ۱۳۹۸ ۲۳:۳۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.