English
سه شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹, ۰۳:۲۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اقتصاد بخش‌خصوصی برق؛ ضدرقابتی، ضدمقاومتی

اقتصاد بخش‌خصوصی برق؛ ضدرقابتی، ضدمقاومتی
ایران پترونت:باورکردنی نیست که در مجلس کسی از وضعیت سخت و چه‌بسا غیرممکن سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه نیروگاهی باخبر نباشد.

صبا به نقل از ایران پترونت، بر دولت که حَرَجی نیست، چون به مانند گذشته و به مثل همیشه به تکلیفی که خود برای خود تدارک دیده عمل می‌کند و اگر هم این تعهدات به اجرا نرسید چه باک، با خیال راحت آن را به دولت بعدی واگذار می‌کند، اما عجیب است که کمیسیون‌های اثرگذار مجلس به سادگی از کنار مشکلات سرمایه‌گذاران نیروگاه‌های بخش خصوصی می‌گذرند و این در حالی است که دولت در برنامه دارد تا سال ۱۴۰۴ به تولید ۱۲۰ هزارمگاوات برق برسد، اما هم‌اکنون که نزدیک به نیم‌دهه تا این زمان فرصت باقی است، کشور تازه به تولید کمی بیش از ۸۰ هزار مگاوات برق دست یافته است.

باز خدا به علی گلمرادی و احمد صفری و تک و توکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس و برخی از اهل فن خیر بدهد که دستکم آنها تا حدودی متوجه وضعیت تولیدکنندگان غیر دولتی برق در ایران بوده‌اند که از وزارت نیرو می‌خواهند بدهی این تولیدکنندگان را به ریال از آن‌ها دریافت کند و نه به ارزی که تصمیمات نرخش نه در بانک مرکزی، بلکه در پستوهای خیابان ارباب جمشید گرفته می‌شود.

آنها همچنین بر روی دریافت مطالبات بخش خصوصی تولیدکننده برق از وزارت نیرو نیز تاکید ویژه دارند، امری که گویی مدت‌هاست از یاد مجلسی‌ها رفته است. اگر این مطالبات هرچه زودتر با نیروگاه‌داران بخش خصوصی تسویه نشود، آنها به هیچ وجه نخواهند توانست اقساط خود به صندوق توسعه ملی را بازگردانند. و کیست که نداند مفهوم این گزاره در نهایت یعنی فلج شدن بخش خصوصی تولید برق؟ بخشی که هم‌اکنون بیش از ۶۰ درصد برق کشور را تولید می‌کند.

چگونه ممکن است متولیان امر با خیالی آسوده فرصت‌سوزی کنند و از یاد ببرند که وقتی انرژی الکتریکی مورد نیاز کشور تامین نشود، اول از همه، این صنایع هستند که کارشان خواهد خوابید و تولید نیز به اغما خواهد رفت.
صاحب‌نظران حوزه اقتصاد انرژی که دلی در گرو نئولیبرال‌های وطنی ندارند، مدتهاست هم‌زبان با سرمایه‌گذاران و نیروگاه‌داران بخش خصوصی پیشنهاد کرده‌اند که برای رفع معضل فعلی، مطالبات این نیروگاه‌ها از وزارت نیرو با وام ارزی این بخش تهاتر شود و یا ۳۰ درصد از ارز صادراتی حاصل از فروش برق تولید شده در بخش خصوصی، به این شرکت‌ها برای بازپرداخت وام‌های ارزی تخصیص یابد، هرچند که بخش خصوصی صراحتا می‌گوید اساسا قوانین صندوق چنین اجازه‌ای را به کسی نمی‌دهد.

اما کو گوش شنوا؟ گذشت آن زمان که نئولیبرال‌ها به تکنوکرات‌ها التماس می‌کردند که آچار به دست وارد کار تولید شوند. حالا که خرشان از پل گذشته چه غم؟ اگر نیروگاه‌دار بخش خصوصی هم زمین خورد، به راحتی می‌شود بر جنازه‌اش رقصید و ماترکش را یکجا صاحب شد. و مگر پیش از این نشدند؟
سخنگوی صنعت برق کشور به تازگی درباره مطالبات نیروگاه‌ها گفته است که پارسال ۱۱ هزار میلیارد تومان از مطالبات صنعت برق پرداخت شده که از این مقدار حدود ۶-۷ هزار میلیارد تومان آن مربوط به پیمانکاران و تولیدکنندگان بوده است.

متاسفانه نکته مورد غفلت قرار گرفته در این اقدامات وزارت نیرو آنجاست که پرداخت به موقع این مطالبات به جد گرفته نمی‌شود و دولت، گویی در خوش‌بینانه‌ترین حالت، تنها هنرش این است که در نهایت حسابش را با تولید‌کنندگان صفر کند. اما کِی و کجا خدا عالم است!

این‌ها همه در شرایطی است که متولیان امر مدام بر طبل حمایت از بخش خصوصی می‌کوبند و انگار خبر ندارند که تولیدکننده بخش خصوصی برای احداث یک نیروگاه سیکل ترکیبی که نزدیک به ۵۰۰ مگاوات ظرفیت تولید داشته باشد، باید حدود ۳۰۰ میلیون یورو از بانک وام بگیرد و به راستی هم‌اکنون کدام بانک در کشور هست که چنین تمایل و اصلا توانی اینچنین داشته باشد؟

بانک‌ها خیلی هنر کنند بساط حساب وکتاب بهم ریخته این سال‌هایشان را جمع و جور کنند. به ناچار انگشت اشاره به سوی صندوق توسعه ملی گرفته می‌شود که شرط و شروطش از هفت خوان رستم پیچیده‌تر است، چرا که هیچ تولیدکننده‌ای نمی‌تواند ۵.۵ ساله اقساط همراه با سود سالی ۶۰ میلیون یورو را پس بدهد. مگر همان خصولتی‌ها که همیشه نقش از ما بهتران را بازی کرده‌اند و چون می‌دانستند پولی را از جیب مبارک پرداخت نمی‌کنند، گشاده دستی‌هایشان را حواله صنعت برق کشور کرده‌اند.

به این لیست اضافه کنید ثابت ماندن نرخ خرید برق از سوی وزارت نیرو را و همچنین نوسانات عجیب و غریب نرخ ارز را که باعث شده تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، سه برابر بیش از قبل به صندوق بدهکار شوند. شگفتا که در این بین هستند بسیاری که مدام در بوق تولید ملی و اقتصاد رقابتی و مقاومتی می‌دمند. این چنین اقتصادی برای تولیدکننده برق نه رقابتی است و نه مقاومتی.

مطالبات باقی‌مانده از سال‌های ۹۴ به این سو آنچان بلایی بر سر تولیدکنندگان آورده است که آنها نه تنها نتوانسته‌اند ارز مورد نظر خود را به قیمت آغاز کار خود تهیه کنند، بلکه باید بابت این دیرکرد، کلی هم تاوان پس بدهند. مفهوم این موضوع یعنی این‌که یک تولیدکننده که در روزگاری نه چندان دور قصد داشت در کشور برق تولید کند، حالا باید تلاش کند راهی زندان نشود. به همین سادگی!

الی‌ماشالله نمونه از این دست فراوان است. سندیکای تولیدکنندگان بخش خصوصی برق فریاد برمی‌آورد که یک شرکت ۲۳۰میلیون یورو تسهیلات دریافت کرده که باید ۳۱۳ میلیون یورو بازپرداخت کند و اکنون ۱۴۳ میلیون یورو بدهکار است که ۸۹ میلیون یورو آن معوق شده است. یک شرکت دیگر که چهار هزار مگاوات نیروگاه دارد و حدود ۵ درصد برق کشور را تولید می‌کند، در حال حاضر در باتلاق پرداخت بدهی‌هایش مانده است و عنقریب است که عطای تولید برق را به لقایش ببخشد و خدای ناکرده با فراق بال به سوی بده‌بستان‌های رایج کف چهار راه فردوسی و بازار ارز و طلا و سکه و مسکن برود. طرح‌های روی زمین مانده هم که جای خود دارد. چنین آرزوهایی را به قول معروف باید روی یخ نوشت. دولتی‌ها و خصولتی‌ها هم طرح‌های توسعه‌ای‌شان را به فراموشی سپرده‌اند، وای به حال خصوصی‌ها. فاز دوم نیروگاه شهید رجایی مشتی از خروار است. طلب‌های نیروگاه‌های بنیاد از دولت هم ایضا.

این چگونه اقتصادی است که عقلایش نمی‌دانند کشوری که در آن ارزش افزوده، محلی از اعراب نداشته باشد محکوم به فناست؟ اقتصادی که فرصت صادرات برق به بخش خصوصی نمی‌دهد چگونه می‌خواهد گلیم خود را در اقتصاد مقاومتی از آب بیرون بکشد؟ حاشا و کَلا. یک‌سال است نیروگاه جدیدی ساخته نشده و با افزایش مصرف برق، بخصوص در ایام پیک، دور از ذهن نیست که نه فقط صاحب کارخانه‌ها، بلکه مردم کوچه و بازار هم باید در تاریکی، باد بزن به دست بگیرند و خود را باد بزنند و در اندوه ناکارآمدی‌ها فرو روند و حسرت بخورند. چنین آینده‌ای بسیار ترسناک است.

فرزین سوادکوهی
کد خبر:13980910000381
۱۸ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۳۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.