English
سه شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۳۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

فهرست بهای خطوط هوایی، زمینی و پست‌های انتقال و فوق توزیع نیروی برق ابلاغ شد

فهرست بهای خطوط هوایی، زمینی و پست‌های انتقال و فوق توزیع نیروی برق ابلاغ شد
سخنگوی صنعت برق از نهایی شدن تدوین و ابلاغ فهرست بهای انتقال و فوق توزیع نیروی برق، برای نخستین بار پس از انقلاب خبر داد و گفت: تغییر ساختار ضوابط تعدیل در صنعت برق گام مهمی در پیشگیری از ایجاد مخاطرات احتمالی در پروژه‌ها ناشی از افزایش شدید نرخ ارز و فلزات و سایر عوامل موثر بر قیمت کالا و خدمات خواهد بود.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مصطفی رجبی‌مشهدی" با بیان این که این فهارس بها، با تلاش‌ مشترک دفتر بررسی‌های فنی بازرگانی توانیر و امور نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری سندیکای صنعت برق تدوین و نهایی شده است، خاطرنشان کرد: فهارس بهای مورد اشاره توسط دکتر محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، جهت اجرا، ابلاغ شد.
سخنگوی صنعت برق با بیان این که این فهرست های بها در سه نسخه تدوین شده است، افزود: این فهارس شامل بهای تجهیزات پایه رشته پست‌های انتقال و فوق توزیع نیروی برق، رشته خطوط هوایی انتقال و فوق توزیع و خطوط زمینی انتقال و فوق توزیع نیروی برق است که به صورت جزئی به هرکدام از این موارد پرداخته است.
رجبی‌مشهدی با اشاره به این که در تدوین هر کدام از این فهارس بها بیش از 20 نفر از کارشناسان و متخصصان سازمان برنامه و بودجه، شرکت توانیر، سندیکای صنعت برق، شرکت های برق منطقه ای و مشاورین صنعت برق مشارکت جدی داشتند، تصریح کرد: از این پس برای تهیه تجهیزات مورد نیاز طرح‌های انتقال، فوق توزیع برق کشور و همچنین اجرای پروژه‌های مربوطه، از فهارس بهای مذکور استفاده خواهد شد که این موضوع می‌تواند باعث ایجاد وحدت رویه در تمامی پروژه‌ها و همچنین ایجاد ساختار مناسبی جهت تعدیل پروژه‌ها شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به ابلاغ فهارس مذکور، مهندس محمدحسن متولی زاده مدیر عامل  شرکت توانیر نیز ضمن لغو امکان استفاده عمومی از دستورالعمل های مابه التفاوت ارز و فلز ابلاغی این شرکت، بر استفاده از دستورالعمل تعدیل همه پیمان‌ها بر اساس شاخص‌های فهارس بهای مذکور تاکید نمود. 
سخنگوی صنعت برق افزود: تغییر ساختار ضوابط تعدیل در صنعت برق گام مهمی در پیشگیری از ایجاد مخاطرات احتمالی در پروژه ها ناشی از افزایش شدید نرخ ارز و فلزات و سایر عوامل موثر بر قیمت کالا و خدمات خواهد بود. 
به گفته رجبی‌مشهدی تهیه، تدوین و ابلاغ فهارس بهای واحد پایه در رشته های مختلف جزو مسئولیت‌هایی بوده که از زمان تشکیل سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد نظام فنی و اجرایی کشور موضوع ماده 34 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و ماده 23 قانون برنامه و بودجه، به منظور ایجاد هماهنگی و یکنواختی در برآورد هزینه‌های اجرای پروژها، انجام شده است.
وی با بیان این که نخستین فهرست بهای واحد پایه در سال 1355 ابلاغ شده بود، گفت: از آن پس، فهارس یاد شده هر ساله با استعلام بهای کالاها و عوامل و کسب بازخورد از جامعه مهندسی و مجریان کشور بروزرسانی شده و مورد بازنگری، توسعه و اصلاح قرار می‌گرفت.
سخنگوی صنعت برق ادامه داد: تدوین فهارس بهای مورد نیاز صنعت برق کشور توسط سازمان برنامه و بودجه از سال 1386 آغاز و طی یک دوره سه ساله و پس از تشکیل جلسات مستمر کارشناسی با خبرگان صنعت برق انجام و ساختار اولیه فهارس مذکور در قالب بخشنامه های شرح ردیف در سال 1392 ابلاغ شد.
رجبی مشهدی اضافه کرد:  در ادامه این روند، از سال 1397 بازنگری شرح ردیف‌ها و تعیین قیمت‌های آنها دوباره در دستور کار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت و در نهایت با مشارکت شرکت  توانیر و تشکیل کارگروه های کارشناسی با مشارکت بیش از 2800 نفر ساعت از خبرگان صنعت برق، فهارس بهای واحد پایه رشته خطوط هوایی، خطوط زمینی و پست های انتقال و فوق توزیع نیروی برق تدوین و ابلاغ شد.

کد خبر:53126
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۰:۲۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.