English
جمعه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۹, ۲۲:۳۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

پرشدگی ۷۴ درصدی مخازن سدهای کشور

پرشدگی ۷۴ درصدی مخازن سدهای کشور
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از کاهش ۴۰ درصد ورودی آب به سدهای کشور در مقایسه با مدت مشابه در سال آبی گذشته خبر داد و گفت: هم اکنون حدود ۷۴ درصد حجم مخازن سدهای کشور پُر از آب است.

صبا به نقل از خبرگزاری تسنیم، سیف اله آقا بیگی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در گفت وگویی اظهار داشت: در حال حاضر حجم ذخیره آب در سدهای بزرگ مخزنی کشور حدود 37 میلیارد و 150 میلیون مترمکعب است.

وی افزود: هم اکنون حدود 74 درصد حجم مخازن سدهای کشور پُر از آب است که نسبت به سال گذشته تنها حدود 6 درصد کمتر است و علی رغم اینکه در سال گذشته به ویژه در فروردین ماه سیلاب شدیدی را در مناطق غربی و جنوب غرب کشور داشتیم، از جهت توزیع مکانی ذخیره سدها امسال شرایط بهتری داریم.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: در مقابل حدود 63 میلیارد مترمکعب ورودی آب به مخازن سدهای کشور در سال آبی گذشته، امسال از ابتدای سال آبی تاکنون حدود 38 میلیارد مترمکعب ورودی داشتیم.

وی افزود: علت این کاهش حدودا 40 درصدی ورودی آب به سدهای کشور در سال آبی جاری، به دلیل حجم قابل توجه سیلابی بوده که ناشی از بارندگی عمدتا فروردین ماه سال قبل بود؛ در مقابل این میزان ورودی قطعا باید با توجه به شرایط ایمن در پایین دست، خروجی هایی را نیز تنظیم می کردیم که در سال آبی گذشته این عدد حدود 43 میلیارد مترمکعب و در سال جاری حدود 29.5 میلیارد مترمکعب بوده است.

آقابیگی با بیان اینکه "در شرایط فعلی که در نیمه نخست اردیبهشت ماه هستیم، شرایط ذخیره آب در سدهای مخرنی شرایط مناسبی است"، گفت: در حال حاضر، 77 سد با حجم ظرفیت 15 درصد کل مخازن سدهای کشور، حجمی بیش از 90 تا 100 درصد دارند و تعدادی از این سدها در حال سرریز است.

وی ادامه داد: همچنین 55 سد معادل 56 درصد از حجم مخازن سدهای کشور، حجمی بیش از 70 تا 90 درصد پرشدگی دارند که تعداد زیادی از سدهای ما در این گروه قرار می گیرند و در چنین شرایط مطلوبی هستند.

این مقام مسئول اذعان داشت: تنها حدود 22 سد مخزنی کشور با حجمی معادل 8 درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور، زیر 40 درصد ظرفیت پرشدگی مخازن دارند و در مجموع به واسطه بارندگی های خوبی که در سال آبی جاری، با یک توزیع زمانی و توزیع مکانی مناسبی که داشتیم، شرایط خوبی را نسبت به سنوات گذشته داریم که این مسئله در کنار مدیریت مصرفی که از سوی همه بخش ها انجام خواهد شد، سال خوبی را از نظر تأمین آب کشور نوید می دهد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران  با بیان اینکه "پیش بینی می شود تا اواسط خردادماه شرایط بارشی را در کشور داشته باشیم"، گفت: با ادامه بارشها تا نیمه خردادماه، میزان پرشدگی مخازن سدهای کشور که در حال حاضر حدود 74 درصد است، باز هم بیشتر خواهد شد.

وی افزود: ضمن اینکه بحث بازگشایی و رهاسازی آب برای مقاصد مختلف و در نقاط مختلف کشور در حال انجام است، شرایط خوبی را برای تأمین آب کشور خواهیم داشت.


کد خبر:2254348
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۱:۰۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.