English
یکشنبه، ۲۳ مرداد ۱۴۰۱, ۰۴:۲۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

دنیای جدید صنعت برق در پساکرونا - علیرضا شیرانی، مدیر عامل شرکت موننکو ایران

دنیای جدید صنعت برق در پساکرونا - علیرضا شیرانی، مدیر عامل شرکت موننکو ایران
در ایام تعطیلات عید نوروز مطالعه‌ای از سوی شرکت موننکو ایران صورت گرفت تا نقشه راهی برای متولیان و سیاست¬گذاران صنعت برق در دوران کرونا و پساکرونا باشد. این تحلیل با نگاهی اقتصادی به موضوع جهانی شدن پرداخته و سپس تصویری از دنیای بعد از کرونا را ترسیم کرده است. اوایل سال 2000 بود که دنیا به سمت جهانی شدن حرکت کرد. طبق این تعریف دهکده جهانی شکل گرفت و کشورها سعی کردند حداکثر تعاملات را با یکدیگر ایجاد نمایند تا بتوانند پیشرفت¬های بیشتری را برای جامعه جهانی به ارمغان آورند.

نتیجه فرآیند جهانی شدن را می‌توان با نگاهی به میزان رشد اقتصادی کشورها استخراج کرد. طبق مشاهدات و بررسی‌ها، کشورهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه، با فرآیند جهانی شدن، رشدهای اقتصادی بسیار بالایی را تجربه کرده­اند. این در حالی است که کشورهای توسعه‌یافته به سمت افت و سقوط  اقتصادهایشان پیش رفته‌اند. طبیعتا در این شرایط یکسری ازکشورهابه فکر رفتند. اولین کشوری که در این جهت حرکت کرد انگلستان بود که طرح برگزیت را به مرحله اجرایی گذاشت. انگلستان متوجه شد منافع اقتصادی­­اش کمتر به خودش بازمی‌گردد و منافع بیشتر به دیگر کشورها می‌رسد. دونالد ترامپ، رئیس­جمهور آمریکا هم سیاست انگلیسی‌ها را دنبال کرد. او با وضع تعرفه­های سنگین و اعلام جنگ تجاری با چین و در عین حال بازگشت کارخانه­ها از چین به آمریکا، نقش موثری در اشتغال‌زایی ایفا کرد. تا اینکه کرونا از راه رسید. با شیوع ویروس کرونا، افکار عمومی با سیاست‌گذارانی که می‌گفتند باید به سمت کنترل مرزها حرکت کرد همسو شد. این موضوع نشان داد در دوران پساکرونا از جهانی شدن فاصله گرفته‌ایم و سیاست اصلی کشورها به سمت استقلال حرکت خواهد کرد تا وابستگی­شان نسبت به سایر کشورها کمتر شود. در این شرایط کشورهای جدا شده از دهکده جهانی طبیعتا سعی می­کنند زیرساخت­ها را به­گونه­ای تامین کنند تا تعاملاتشان با سایر کشورها حداقلی شود.

اما با تغییر این الگوهای اقتصادی، ایران  در چه مسیری پیش خواهد رفت؟ یکی از ویژگی­های خوب برق این است که محصول نهایی به‌شمار می‌رود و ارزش محصولات واسطه­ای قطعا کمتر از محصولات نهایی است. بنابراین برق کالایی است که در دوران پساکرونا ارزش ویژه­ای پیدا خواهد کرد. از جمله برای صادرات و برای تبادلات. اما در این میان یک چالش وجود دارد. در دوران پساکرونا سرمایه کافی برای طرح‌های سرمایه‌گذاری­ وجود ندارد و بنابراین نمی­توان روی فعالیت­های اقتصادی در این بخش خیلی تکیه کرد. نتیجه این شده که در شرایطی که با بحران اقتصادی روبه­رو هستیم و برق هم کالایی نهایی و استراتژیک است، به دلیل کرونا کالاهای نهایی ارزش ویژه‌ای پیدا کرده‌اند.

بنابراین ما در صنعت برق­مان در فضای پس از کرونا یک فرصت داریم. این فرصت این است که ما از کریدور انرژی‌مان حداکثر استفاده را ببریم و بتوانیم برای کشورها و مشتریان بالقوه­ای که در اطراف‌مان قرار گرفته­اند و به شدت نیازمند این کالای نهایی هستند به عنوان یک مرکز درآمدهای قابل اطمینان نگاه کرد. اما یک سوال مطرح می­شود. آیا زیرساخت­هایی وجود دارد که بتوان برق را صادر کرد؟ ظاهر مسئله این است که در پروژه­های اجرایی فعلی­، منابع مالی کفایت می­کند و می‌توان از یکسری پتانسیل‌های قانونی و امکاناتی که در مجموعه صنعت برق وجود دارد بهتر استفاده کرد. اما این فرصت‌سازی چند بخش دارد.

اولین بخش واگذاری­هاست. دولت باید تصدی­گری خود را به حداقل برساند و حاکمیتش را اعمال کند. دومین موضوع استفاده از بازار بورس است. باید شرایطی فراهم شود تا از خدمات بورس در صنعت برق بیشتر استفاده شود. اما اکنون چقدر از مجموعه تاسیسات صنعت برق و آب از زیرساخت بورس استفاده شده است ؟ نما زمانی که می­خواهیم یک خط انتقال را نصب کنیم بودجه‌ای وجود ندارد. باید یا اوراق قرضه بگیریم یا از بانک وام بگیریم که سودهای آن بسیار سرسام­آور است. بنابراین یکی از پیشنهادات، بحث انجام کار از طریق ایجاد شرکت بورسی و فرایند پذیره نویس می باشداز . زیرا بورس یک محیط شفاف است و حس فساد هم وجود نداردو درامد حاصل ان نیز مستقیما به سمت سرمایه گذار که همان شهروند می باشد هدایت میگردد. اما متاسفانه دولت ما علاقه­مند نیست کوچک شود و این موضوع با تغییر مدیران و سیاست­گذاران هم اتفاق نیفتاده است. این موضوع هم دلایل متعددی داد که نیازمند بحثهای مفصل مربوط به خود می باشد

تحقیقاتی که در سطح دنیا انجام شده نشان می‌دهد در گذر به دنیای دیجیتال دو صنعت کمترین زحمت را کشیده­اند؛ نفت و گاز و برق. این دو صنعت کمترین استفاده از فضای دیجیتال را داشته‌اند. اما کرونا و اعمال قرنطینه­ها یک نهیب به صنعت برق وارد کرد که چرا از زیرساخت‌های دیجیتال استفاده نمی‌شود؟ این موضوع یکی از تحولات مهم در صنعت برق بعد از کرونا خواهد بود که اجتناب­ناپذیر نیز هست و این صنعت باید به سمت هوش مصنوعی حرکت کند و برای دنیای دیجیتال بیشتر فضا ایجاد کند.

اما چرا این اتفاق تاکنون در صنعت برق رخ نداده است. وجود منابع سرشار در این صنعت، سیاست‌گذاران و متولیان را به سمت این موضوع سوق نداده است. ما اکنون با صنایعی مواجه شده­ایم که از هولگرام استفاده می­کند، تصویر مجازی ایجاد و کنفرانس مجازی برگزار می­کنند. اما برخی صنایع به این تغییرات علاقه­ای نشان نمی­دهند زیرا زیرساخت­های آن‌ها فراهم نیست. نکته جالب این است که تمام بستر مخابراتی این فرآیند در کشور آماده است و دانش آن را داریم اما همت آن را نداریم.

با این حال پیش­بینی می­شود به دلیل حفظ سلامتی، تغییراتی در الگوی کاری فعالیت‌های اقتصادی ایجاد شود که صنعت برق هم جزیی از آنهاست. این تغییرات ناخودآگاه شما را به سمت استفاده از هوش مصنوعی سوق می‌دهد. در رابطه با موضوع کرونا بحثی که بسیار مهم است، بحث دورکاری است. اما این پرسش مطرح است که فرم­ها و زیرساخت­های دورکاری در مجموعه صنعت برق آیا مهیا است؟

قاعدتا دنیای جدید در صنعت برق در پساکرونا تغییر خواهد کرد. چرا که مرزها پررنگ­تر خواهند شد و ارتباطات فیزیکی کمرنگ­تر می­شوند. این دغدغه وجود دارد که صادرات و واردات محدود شود و بحث­های جزیره­ای نمود بیشتری پیدا ­کند. اما در این میان یک چالش وجود دارد، آیا تمام کشورها دارای نیروهای متخصص هستند. در جواب باید گفت خیر. آنها تصمیم می­گیرند زیرساخت­ها را تقویت کنند و در نتیجه جذب نیروهای متخصص از سایر کشورها را در دستور کار قرار می­دهند. دولت آلمان اکنون به جذب نیروهای نخبه مهندسی ایرانی می­پردازد و در کوتاه­مدت و بلندمدت برنامه­هایی دارد. بنابراین ممکن است در ایران با ریزش وحشتناک نیروی کار مواجه شویم همان­هایی که در حال حاضر به عنوان مهندسین مملکت کمترین لطف شامل حالشان می بگردد..

 

 

 

 

 


کد اختصاصی :133889
۳ خرداد ۱۳۹۹ ۱۸:۴۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.