English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۶:۵۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بازنگری طراحی شبکه برق براساس قابلیت اطمینان و افزایش تاب‌آوری

بازنگری طراحی شبکه برق براساس قابلیت اطمینان و افزایش تاب‌آوری
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر گفت: دهه‌های گذشته طراحان و معماران صنعت برق تمام تلاش خود را کرده اند که با صرف منابع مالی و انواع مواد معدنی و آلی که در اختیار داشتند، آنچه که امروز به عنوان صنعت برق برق شناخته می‌شود با مشخصه اساسی «ارایه خدمت رسانی بی وقفه با مقاوم‌سازی آن در مقابل انواع مخاطرات و تهدیدهای طبیعی و انسانی» را پایه‌ریزی کنند.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مصطفی رجبی در افتتاحیه نخستین کنفرانس تاب آوری در صنعت برق که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: آسیب پذیری شبکه برق طبق تجربیات گذشته و نتایج مطالعات انجام شده، مقابل مخاطرات طبیعی نظیر تغییرات شدید آب و هوایی (خشکسالی و امواج گرمایی و در نقطه مقابل طوفان‌های سرد زمستانی) و سیل و طوفان و زلزله، و مخاطرات انسانی و سایبری، اغتشاشات مغناطیسی قطبین زمین و حتی سلاح‌های الکترومغناطیسی به اثبات رسیده است.
وی ادامه داد: از طرف دیگر افزایش میزان وابستگی جوامع به زندگی دیجیتالی و انتظارات صنایع و شریان‌های حیاتی (مانند شبکه آبرسانی، مخابرات و اطلاعات، ایمنی و بهداشت عمومی، حمل و نقل) از تداوم و کیفیت خدمت رسانی شبکه برق که در صورت اخلال منجر به پی آمد های ناگوار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیت ملی حاصل از آن خواهد شد؛ موجب شده است فلسفه طراحی شبکه برق بر اساس قابلیت اطمینان بازنگری شده و طراحی شبکه بر اساس افزایش تاب آوری مورد توجه قرار گیرد.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر با بیان این که تاب آوری قابلیت دوام و پایداری شبکه و بازیابی سریع مقابل وقوع حوادث با شدت بالا و کم تکرار است که در چهار حوزه تولید، انتقال، توزیع و بخش مصرف کنندگان دنبال می‌شود، اضافه کرد: تاب آوری، توانمندی یک سیستم در حفظ کارکردها و ساختار خود، در مواجهه با تغییرات درون سازمانی و برون سازمانی است و اینکه بتواند در صورت اجتناب‌ناپذیر بودن عقب نشینی یا الزام کاهش سطح خدمات، اینکار را به‌صورت قابل کنترل و منظم انجام دهد.
رجبی با اشاره به این که هر گونه طرح ارتقای تاب آوری در مؤسسات برق باید در چهارچوب یک چرخه بهبود مستمر در نظر گرفته شود خاطرنشان کرد: چرخه‌ای که از تدوین خط مشی‌ها و برنامه ریزی آغاز شده و با اجرا، ارزیابی و اصلاح تکمیل می‌گردد و البته شامل مشارکت طرف تقاضا و مصرف برق نیز باشد. زیرا به دلیل ماهیت برق و ویژگی‌های عملیات برق رسانی، هر گونه تمهیدی بدون لحاظ کردن رفتار سمت تقاضا و مصرف کنندگان، اثربخشی لازم را نخواهد داشت.
وی افزود: مراکز کنترل و دیسپاچینگ در راهبری وضعیت شبکه در شرایط وقوع بحران‌ها نقش محوری در تاب آوری عملیاتی صنعت برق ایفا می‌کنند و از این رو روشن بودن مسئولیت‌ها و وظایف این مراکز در کلیه سطوح شبکه، تعامل و همکاری مؤسسات برق با این مراکز، طراحی‌های سیستم‌های حفاظتی با هدف حفظ یکپارچگی و پایداری شبکه، طرح‌های بهره برداری جزیره‌ای در شبکه، دردست بودن سناریوهای به روز بازیابی شبکه، تمرین و انجام مانورهای آمادگی شرایط بحران، رویت پذیری تجهیزات و تأسیسات شبکه تحت هر شرایط، طراحی عملیات برق رسانی به تأسیسات حیاتی و حساس مانند نیروگاه‌های اتمی و مراکز حساس امنیتی، سیاسی و درمانی از جمله مهم‌ترین عوامل دستیابی به تاب آوری عملیاتی است. همچنین تعریف برنامه‌های اضطراری پاسخگویی بار و توافق با مشترکین در سطوح مختلف شبکه، بر اثربخشی فعالیت‌ها می‌افزاید.
وی همچنین در خصوص بخش نیروگاهی نیز گفت: نیروگاه‌های حرارتی کشور در معرض مخاطراتی نظیر سیلاب، زلزله، فرونشست، انفجار و آتشسوزی، و عملیات خرابکارانه قرار دارند.
رجبی ادامه داد: ارزیابی آسیب پذیری نیروگاه‌ها، انجام اقدامات پیشگیرانه و مقاومسازی، استفاده از تجهیزات یدکی و موازی در نیروگاه‌ها، تدوین برنامه‌های بازیابی اضطراری، آموزش، انجام مانورهای منظم و ارزیابی‌های دوره‌ای و موردی آمادگی نیروگاه‌ها برای مواجهه با شرایط غیرعادی از جمله فعالیتهای افزایش تاب آوری نیروگاه‌های کشور هستند.
وی در عین حال به بخش انتقال نیز اشاره کرد و گفت: اگرچه بخش انتقال شبکه انتقال نیرو کمتر از شبکه توزیع برق دچار خرابی و حادثه می‌شود، اما محدوده تحت تأثیر حادثه در این بخش، وسیع‌تر و خسارات ناشی از آن بمراتب بیشتر خواهد بود.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر خاطرنشان ساخت: در 15 سال گذشته بیش از 45 مورد سقوط کامل دکلهای انتقال و فوق توزیع در کشور در اثر حوادث طبیعی و انسانی (طوفان، برف و یخ و سرقت) اتفاق افتاده است. حوادث ناشی از زلزله رودبار سال 69، زلزله بم سال 82، زلزله کرمانشاه سال 96، ریزگرد ها در خوزستان سال 95 و طوفانها و سیلابهای دو سال اخیر نشان داده‌اند که بیش از پیش بخش انتقال نیرو نیازمند افزایش تاب آوری مقابل انواع حوادث است.
رجبی افزود: روش‌هایی نظیر استفاده از خطوط زیر زمینی، استفاده از رله‌هایی با تاب آوری بیشتر (جایگزینی رله‌های الکترومگنتیک با رله‌های میکروپروسسوری)، محافظت در برابر سیل و زلزله و بهمن و سایر حوادث طبیعی، پایش سلامت تجهیزات و شبکه، محافظت در برابر تهدیدهای انسانی و سایبری و افزایش ایمنی در برابر آنها، ارزیابی آسیب پذیری شبکه در برابر انواع مخاطرات، تهیه برنامه پاسخ و بازیابی در برابر حوادث، استفاده از منابع برق اضطراری، تأمین قطعات و تجهیزات یدکی، استفاده از تجهیزات بازیابی سریع نظیر دکل‌های موقت و پستهای موقت سیار، استفاده از ذخیره سازهای انرژی؛ موجب افزایش تاب آوری شبکه انتقال نیرو خواهند شد.

کد خبر:53927
۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ۲۰:۲۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.