English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۶:۲۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تسریع در روند احداث بزرگترین نیروگاه ذغال‌سنگ سوز کشور در شهرستان طبس

تسریع در روند احداث بزرگترین نیروگاه ذغال‌سنگ سوز کشور در شهرستان طبس
وزیر نیرو با بیان اینکه خراسان جنوبی در بخش انرژی، شرایط نسبتا" خوبی دارد، گفت: بزرگترین و تنها نیروگاه ذغال‌سنگ سوز کشور در استان خراسان جنوبی در مراحل سرعت گرفتن برای اجرا در شهرستان طبس است.

صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» در حاشیه سفر به استان خراسان جنوبی در چارچوب پنجمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امیدواریم با ساز و کارها و تمهیداتی که برای اجرایی کردن این نیروگاه مهم و عمده پیش‌بینی شده، در آینده نزدیک نقش آن را بویژه در فعال کردن ظرفیت مهم معدنی استان و ایجاد اشتغال شاهد باشیم.
اردکانیان درباره صادرات آتی از محل انرژی‌های تجدیدپذیر بادی با توجه به همجواری با افغانستان هم گفت: ما حدود 30 هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده برای استفاده از بخش انرژی تجدیدپذیر بادی داریم که یکی از این‌ها در همسایگی با افغانستان قرار دارد.
وی با اشاره به مسئولیت وزارت نیرو در کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان اظهار داشت: مذاکرات ابتدایی خوبی صورت گرفته و امیدواریم با شرایطی که با استقرار دولت جدید در افغانستان حاکم شده بتوانیم هر چه زودتر زمینه‌های همکاری را عملیاتی کنیم.
اردکانیان به بهره‌برداری افزون بر 131 نیروگاه مگاواتی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر با ظرفیت 823 مگاوات و بیش از 3900 نیروگاه کیلوواتی تاکنون در کشور اشاره کرد و گفت: حدود 1190 نیروگاه دیگر هم در دست احداث است.
وزیر نیرو افزود: کشور از حیث انرژی خورشیدی و بادی ظرفیت بالایی دارد و بهره‌برداری این نیروگاه‌ها موجب صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در مصرف سوخت‌های فسیلی و همچنین مصرف آب و کاهش آلاینده‌ها می‌شود.
اردکانیان گفت: امید است در استان خراسان جنوبی نیز که سه نیروگاه مگاواتی در دست بهره‌برداری با ظرفیت 18 مگاوات دارد هر چه زودتر با اجرایی شدن نیروگاه بادی سربیشه ظرفیت نصب شده به عدد قابل ملاحظه‌ای برسد و در آینده نزدیک بتوانیم از این ظرفیت برای صادرات انرژی استفاده کنیم.
وی همچنین درباره احداث راه‌آهن زاهدان – بیرجند با استفاده از وام 5 میلیارد دلاری فدراسیون روسیه گفت: بعد از توافقی که با فدراسیون روسیه برای استفاده از وام 5 میلیارد دلاری دولتی صورت گرفت طرح‌هایی را با توجه به مسئولیتی که در کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی با این کشور داریم پیشنهاد دادیم که یکی از این‌ها راه آهن زاهدان - بیرجند است.
اردکانیان افزود: خوشبختانه، ایران این طرح را به تصویب رساند و این مسئله به طرف روس منعکس و منتقل شده که هم‌اینک در حال پیگیری با دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت اقتصاد و دارایی روسیه در این زمینه هستیم.
وی خاطرنشان کرد: روز گذشته در گفت و گوی تلفنی با وزیر انرژی روسیه این طرح برای پیگیری مطرح شد که امید است در ماه‌های پیش رو و یک سال باقی مانده دولت دوازدهم بتوانیم آن را به نقطه خوبی از نظر آماده شدن برای اجرا برسانیم.
وزیر نیرو همچنین با اشاره به بهره‌برداری سد سیاهو به عنوان چهل و یکمین سد مخزنی ساخته شده در دولت تدبیر و امید برای آبیاری 500 هکتار اراضی کشاورزی و همچنین آغاز عملیات اجرایی نیروگاه بادی 50 مگاواتی(20 توربین 2.5 مگاواتی) منطقه سربیشه شهرستان "درح" خراسان جنوبی به عنوان یکی از بزرگترین نیروگاه‌های بادی کشور با سرمایه‌گذاری 1120 میلیارد تومان افزود: در ارتباط با مسائل آب و انرژی در استان خراسان جنوبی ما 57 طرح عمده در دست اجرا داریم.
اردکانیان پیشرفت متوسط این طرح ‌ها را 50 درصد اعلام کرد و افزود: اولویت با طرح‌های تامین آب شرب بویژه در مناطق روستایی است، اما تامین آب استان برای دوره‌های بلندمدت هم مد نظر است.
وی افزود: بر اساس سند سازگاری با کم آبی استان خراسان جنوبی که به تصویب کارگروه ملی رسیده در بخش‌های مختلف از جمله استفاده از آب دریا شیرین کردن آب آن به عنوان یکی از روش‌های تامین آب شیرین برای دوره‌های بلندمدت استان مد نظر است؛ تخصیص آن داده شده و در مرحله بررسی‌های لازم و دعوت از سرمایه‌گذاران برای مشارکت در این زمینه قرار دارد.

کد خبر:53901
۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ۲۰:۲۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.