English
دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹, ۲۲:۳۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

دسترسی شهروندان ایرانی به برق بالاتر از متوسط جهانی است

دسترسی شهروندان ایرانی به برق بالاتر از متوسط جهانی است
وزیر نیرو گفت: امروز به برکت سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته طی چهار دهه شرایط دسترسی شهروندان به برق از وضعیت متوسط جهانی بالاتر است.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» امروز چهارشنبه در نشست علنی مجلس شورای اسلامی افزود: در کشور ما دسترسی شهری صد درصد و دسترسی روستایی 97 درصد است، در حالی که متوسط دسترسی شهری جهانی 96 درصد و در جامعه روستایی 79 درصد است.
وی ادامه داد: سالانه یک میلیون مشترک جدید برق داریم که بخشی از آنها در بخش مولد است، در دولت حاضر از نیمه سال 92 تاکنون 16 هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده کشور اضافه شده، تا سال 1400 برابر با برنامه این ظرفیت به حدود 20 هزار مگاوات می‌رسد و متوسط این 8 سال حدود 2500 مگاوات در هر سال است. قبل از این دوره این متوسط حدود 1750 مگاوات بود.
وزیر نیرو با بیان اینکه به‌رغم افزایش ۲.۳ برابری جمعیت، ظرفیت نیروگاه‌های کشور ۱۲ برابر افزایش داشته است، گفت: یکی از برگ‌های زرین کارنامه جمهوری اسلامی دستاورد در صنعت زیرساختی برق است در حالی که جمعیت کشور از ابتدای انقلاب 2.3 برابر افزایش داشته، ظرفیت نیروگاه‌ها 12 برابر، ظرفیت تولید انرژی 19 برابر، ظرفیت اوج شبکه 17 برابر، خطوط شبکه انتقال و توزیع 12 برابر، ظرفیت پست‌ها 15 برابر و تعداد مشترکین 11 برابر شده است.
اردکانیان افزود: ایران جایگاه 14 جهانی در ظرفیت نصب شده نیروگاهی را دارد و در منطقه اول است. این دستاورد در بخش نیروگاه‌های تجدیدپذیر و استفاده از ظرفیت وسیع منابع زیست محیطی که می‌تواند مولد انرژی باشند در کشور حائز اهمیت است هر چند از برنامه عقب هستیم و بخشی از آن به واسطه نوسانات ارزی است، امیدواریم ظرفیت‌ نصب شده مطابق برنامه تا پایان دولت پیشروی داشته باشد.
وزیر نیرو ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر بیش از 30 مگاوات است، راندمان نیروگاه‌های حرارتی در کشور نیز 38.6 درصد است، امیدواریم این ظرفیت به بیش از 39 درصد برسد.
وی با اشاره به اهمیت توجه به مقوله تامین آب شرب و آب کشاورزی، گفت: یکی از مولفه های اصلی برای تامین آب شرب، شهری و روستایی مسئله تثبیت جمعیت در تمام نقاط کشور است تا ما بتوانیم براساس آن آب موردنیاز در بخش های شهری، روستایی، صنعت و زیست محیطی را تامین کنیم.
وزیر نیرو ادامه داد: بر اساس آمارها در شرایط کنونی 186 سد بزرگ مخزنی در کشور وجود دارد که از این تعداد 42 سد در این دولت مورد بهره برداری قرار گرفته و بیش از 50 سد دیگر در آینده افتتاح خواهد شد. یکی دیگر از مسائل مهم موضوع توسعه شبکه های آبرسانی و زهکشی در کشور است. براساس آمارها تاکنون بیش از 300 هزار هکتار شبکه اصلی احداث شده که با برنامه ریزی های صورت گرفته این میزان به حدود 340 هزار هکتار می رسد.
وی با بیان اینکه خوشبختانه در حوزه آبرسانی، شهری و روستایی اقدامات ارزنده ای صورت گرفته است، افزود: در بحث احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و آب خوشبختانه آمار کشورمان با میانگین جهانی برابری می‌کند، بر این اساس تا پایان دولت به طور متوسط هر ماه یک تصفیه خانه فاضلاب در مدار قرار گرفته و هر دو ماه یک تصفیه خانه آب شهری افتتاح خواهد شد که با این اقدام 10 هزار روستا از شبکه آب پایدار بهره مند شدند.
اردکانیان ادامه داد: در شرایط کنونی شاخص جهانی برای دسترسی آب در روستاها به اینگونه است که اگر یک فرد ظرف مدت 30 دقیقه پیاده روی به منبع آب دسترسی داشته باشد این منطقه از این منظر برخوردار است اما ما شاخص های خودمان را داریم به طوری که از سال 92 این شاخص تعیین شد که برخورداری جوامع روستایی به آب شرب باید همانند جامعه شهری باشد یعنی آنکه افراد بتوانند در آشپزخانه های خود از آب استفاده کنند.
وزیر نیرو افزود: در بخش توسعه شبکه های آبرسانی نیز مانند حوزه برق برنامه ریزی های قابل توجهی برای سال 99 در نظر گرفته شده که براساس این برنامه افتتاح 9 سد، احداث 54 هزار هکتار شبکه آبرسانی، آبرسانی به 1412روستا با جمعیت 800 هزار نفر، احداث 12 تصفیه خانه آب و احداث 18 تصفیه خانه فاضلاب در دستورکار قرار دارد.
وی ادامه داد: نیروگاه های سیکل ترکیبی یکی از ظرفیت‌های مهم کشور هستند که می‌توانند کاهش مصرف گاز و جلوگیری از آلودگی را به همراه داشته باشند، با کمک نمایندگان می‌توانیم در این زمینه موفقیت داشته باشیم و منابع حاصل از صرفه‌جویی سوخت را در اختیار سرمایه‌گذارانی قرار دهیم که باید 7 هزار و 500 مگاوات واحد بخار را به سیکل‌ها اضافه کنند.
اردکانیان گفت: یکی دیگر از برگ‌های زرین وزارت نیرو موفقیت در کاهش تلفات در شبکه توزیع است، در سال 92 تلفات شبکه توزیع حدود 15 درصد بود که این رقم در اسفند ماه سال گذشته به 9.76 درصد رسید، هر یک دهم درصد کاهش تلفات موید صرفه‌جویی قابل ملاحظه است.
وزیر نیرو ادامه داد: کاهش 5 درصدی تلفات شبکه توزیع به معنای بی‌نیازی از 3200 مگاوات نیروگاه جدید و صرفه‌جویی حدود 50 هزار میلیارد تومانی بوده، این دستاورد حاصل تجربه فعالین این عرصه است و این تجربیات قابلیت عرضه در سطح منطقه را دارد.
عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: یکی دیگر از نقاط روشن در کارنامه کاری دولت کاهش اوج بار بوده، تا دو سال گذشته به صورت متوسط هر ساله در تابستان بیش از 5 درصد افزایش اوج بار را شاهد بوده‌ایم. 5 درصد افزایش اوج بار به معنای صرف مبالغ قابل توجه در زمینه تولید برق است. با حمایت‌های صورت گرفته از سوی نمایندگان موفق شدیم افزایش اوج بار را به یک درصد کاهش دهیم.
وی افزود: سیستم تشویقی برای مردم طراحی شده تا هر مصرف‌کننده با تنظیم دمای سیستم سرمایشی مصرف ماهانه را کاهش دهد پاداشی دریافت کند، سال گذشته در بخش مصرف خانگی صد میلیارد و در بخش مصرف صنعتی 50 میلیارد تومان پاداش پرداخت کرده‌ایم.
اردکانیان با بیان اینکه شرایط در تابستان امسال با توجه به آغاز زود هنگام گرما دشوار است، ادامه داد: از 57 هزار مگاوات اوج بار تابستان حدود 21 هزار مگاوات آن مربوط به دستگاه‌های سرمایشی است و هر میزان در این زمینه به صنعت برق کمک شود می‌توانیم بدون هرگونه اختلال در عرضه انرژی تابستان را با آرامش سپری کنیم. روز 12 خرداد منحنی نشان می‌دهد که در مقایسه با سال گذشته بیش از 12 درصد افزایش اوج بار را شاهد بوده‌ایم.
وزیر نیرو ادامه داد: دستاوردهای صنعت برق منحصر به ظرفیت نصب شده نیست و امروز در بخش نیروگاهی بیش از 75 درصد، در بخش انتقال و توزیع تا 95 درصد خودکفا هستیم، 17 سال است که کشور بدون خاموشی گسترده یا فروپاشی شبکه عرضه خدمات داشته، این نسبت در دنیا به صورت متوسط 10 سال است؛ حتی در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته این میزان حدودا 15 سال بوده و گرفتار فروپاشی شبکه و خاموشی می‌شود.
عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه سختی‌ها و عقب‌ماندگی‌هایی وجود دارد که باید با کمک یکدیگر به سمت برطرف کردن آنها گام برداریم، ادامه داد: یکی از این عقب‌ماندگی‌ها ناترازی انرژی در زمینه منابع مالی است، بدون احتساب قیمت سوخت هر کیلووات ساعت 140 تومان هزینه دارد. متوسط نرخ فروش برق ما 50 درصد است که موجب شده سال گذشته با کمک قانون بودجه حدود 15 هزار میلیارد تومان از بدهی وزارت نیرو تسویه شود اما 45 هزار میلیارد تومان دیگر بدهکار هستیم که به همین میزان بابت مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی و قیمت تمام شده از دولت طلبکار هستیم.
وی ادامه داد: نیاز ارزی ما در سال 1200 میلیون دلار است که نیمی از آن از طریق صادرات برق به کشورهای همسایه تأمین می‌شود.
اردکانیان با اشاره به اینکه سال گذشته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران راه‌اندازی شد، گفت: در نیمه دوم سال گذشته 227 پروژه آب، برق، فاضلاب با سرمایه‌گذاری 33 هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید، تلاش می‌کنیم این پویش را با 250 طرح و سرمایه‌گذاری حدود 50 هزار میلیارد تومان در همه استان‌های کشور پیش ببریم.
وزیر نیرو در تشریح وضعیت آب و برق کشور، گفت: وزارت نیرو تا جای ممکن با نمایندگان دوره قبل تعامل داشته و به وظایف خود عمل کرده است. سفرهای استانی فرصت خوبی برای بازدید از طرح های اجرایی و رسیدگی به مشکلات است که طی دو سال و نیم گذشته حدود یکصد سفر استانی انجام دادند که امیدوارم این سفرها با تدبیر هیئت رئیسه تداوم داشته باشد و امکان تماس مستقیم با نمایندگان فراهم شود.
وی با بیان اینکه کتابچه ای درباره قالب تعاملات و درخواست های وزارت نیرو در اختیار نمایندگان قرر گرفته است، ادامه داد: هرآنچه که در اختیار وزیر نیرو مربوط به استخدام و جذب نیرو که مغایرت قانونی نداشته باشد را به سیستم ها و فرآیندها تفویض کردم. بیش از 30 درصد حدود 21 هزار مکاتبه نمایندگان دوره قبل با وزارت نیرو ناظر بر این موضوع است.
وزیر نیرو با اشاره به طرح های در دست اجرای وزارتخانه متبوعش، افزود: طرح گرمسیری تحت عنوان توسعه مناطق آب وخاک مرزی یکی از بزرگترین این طرح ها است که وزارت نیرو در حال اجرای آن است.
وی ادامه داد: از آنجا که با اجازه مقام معظم رهبری حدود 8 میلیارد دلار طی سال های اخیر صرف اجرای طرح های مذکور شده است، در حال حاضر در وضعیت خوبی هستیم.
اردکانیان با بیان اینکه با برقراری توافقات به دنبال حفظ حقآبه جمهوری اسلامی ایران و تامین آب شرب و آب موردنیاز سایر مصارف هستیم، اضافه کرد: در زمان اخذ رأی اعتماد نیز بر این نکته تاکید داشتم که هیچ طرح انتقالی بدون توجه به مسائل فنی، اقتصادی، زیست محیطی و ... اجرایی نمی شود.  
وزیر نیرو با بیان اینکه شبکه فرسوده انتقال برق تا پایان سال با تامین منابع اصلاح شده و کابل خودنگهدار جایگزین آن می شود، ادامه داد: 831 مگاوات از نیروگاه های بادی و خورشیدی به دست می آید که نسبت به سال گذشته 4 برابر شده است.
عضو کابینه دوازدهم با بیان اینکه حدود 99.7 درصد روستاها دارای برق هستند، تصریح کرد: اگرچه این رقم بالاتر از متوسط جهانی است اما لیاقت مردم ایران زیر چتر جمهوری اسلامی بهره مندی 100 درصد است.
وی درباره ذخیره سازی آب، گفت: اگرچه ورودی به سدها در سال جاری حدود 30 میلیارد مکعب کمتر از سال قبل بوده اما با در نظر گرفتن تمهیدات ویژه تنها ذخیره سازی حدود 2 میلیارد مکعب از سال 98 کمتر بود.
اردکانیان با اشاره به طرح های تشویقی برای چاه های کشاورزی، اظهارکرد: در این طرح ها 20 ساعت برق رایگان در نظر گرفته شده است.
وی درباره سیاست های جزیره ای، ادامه داد: جزیره ای عمل کردن در بیماری مزمن سازمان های اداری است، برخی از مشکلات باید همواره با همکاری وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، کشور و سازمان محیط زیست حل شودکه برای این امر نیز در اسفند 96 کارگروه سازگاری کم آبی تشکیل شد.
اردکانیان ادامه داد: خوشبختانه برنامه چندین استان که اولین آن ها استان خراسان جنوبی بود، تصویب شد و این نقشه راهی برای دنبال کردن است.
وی با اشاره به وضعیت بهداشت آب شرب، گفت: این موضوع در شرایط کرونایی از دغدغه های مردم بوده و وزارت بهداشت روزانه کیفیت آب را کنترل و موردتوجه وزارت نیرو هم قرار دارد؛ از محل اعتبارات ملی برای مناطقی که نیاز به توجهات بیشتر دارد اختصاص خواهیم داد از جمله استان هرمزگان که جزو پروژه های مهم است و تامین آب شرب موردنیاز استان از طریق آب شیرین کن و تخصیص اعتبارات لازم برای استان های متعددی داده شده و در حال تدارک ساز و کار لازم برای جلب سرمایه جهت استفاده از منابع آب شور دریا هستیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه در بخش انرژی تمهیدات خوبی در بودجه اندیشیده شده است، افزود: امسال به یمن سال جهش تولید با وجود اینکه تکلیف قانونی نداشتیم اما سعی کردیم از منابع داخلی بخشی را برای حل مشکل تامین برق 20 شهرک صنعتی با مشارکت سازمان برنامه و بودجه نقش عمده ای در جهت جهش تولید داشته باشیم و طرح های متعددی در دست اجرا داریم.
وی یادآور شد: برای دولت حاضر تمرکز بر تکمیل طرح های در دست اجرا است که امیدوار هستیم تا پایان دولت بتوان ریل گذاری مناسبی را داشته باشیم. در خصوص دریاچه ارومیه هم کارگروه ملی با مسئولیت رئیس محیط زیست در حال فعالیت است و وزارت نیرو نقش مهمی در اجرای احیای دریاچه در 26 طرح داشته و دارد از جمله اینکه حدود 6 میلیارد و 100 مترمکعب آب با رهاسازی ها تامین شده که با احداث تصفیه خانه‌های فاضلاب برای انتقال پساب دریاچه انجام شده و دریاچه وضعیت خوبی دارد که امیدوار هستیم به وضعیت مطلوبی در آینده برسد.

کد خبر:54220
۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۲۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.