English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۷:۵۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تعرفه فروش برق 50 درصد قیمت تمام شده تولید آن است

تعرفه فروش برق 50 درصد قیمت تمام شده تولید آن است
اردکانیان گفت: اکنون قیمت تعرفه فروش برق ما به طور متوسط بدون احتساب هزینه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها، حدود 50 درصد قیمت تمام شده است.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» سه‌شنبه شب در گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: امسال تولید و مصرف برق در روز 17 خرداد به 53 هزار و 631 مگاوات رسید ، پیش بینی ما این است که با کمک مردم در بخش‌های مختلف که نام آن را مدیریت مصرف می‌گذاریم اوج بار ما به 58 هزار و 300 مگاوات برسد.
 اردکانیان اظهار داشت: آمادگی ما هم برای عرضه این مقدار و این که خاموشی نداشته باشیم در این حد است. اگر مدیریت مصرف اعمال نشود با این روند و گرما، پیک مصرف ما از 60 هزار مگاوات هم تجاوز پیدا کرده و ناچار به خاموشی برنامه ریزی شده خواهیم بود که انشاءالله به این نقطه نخواهیم رسید.
 
 ** ظرفیت اسمی تولید 83 هزار و 350 مگاواتی در کشور
اردکانیان ظرفیت اسمی تولید برق در کشور را 83 هزار و 350 مگاوات اعلام کرد و درباره اختلاف ظرفیت تولید و میزان مصرف گفت:  از این رقم، حدود 70 هزار مگاوات نیروگاه‌های حرارتی هستند. این نیروگاه‌های حرارتی گازی به ازای افزایش هر یک درجه سانتی‌گراد دمای بالای 15 درجه ، حدود هفت دهم درصد و به ازای هر صد متر ارتفاع از سطح دریا هم یک درصد افت توان تولید دارند.
وی نمونه داد: ظرفیت اسمی یک نیروگاه گازی 160 مگاواتی در تهران در تابستان با دمای 40 درجه سانتی‌گراد و ارتفاع 1300 متر از سطح دریا بیش از 30.5 درصد کاهش پیدا می کند و به 111 مگاوات می‌رسد. با در نظر گرفتن تمام موارد موثر در کاهش توان تولید، از 70 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های حرارتی 49 هزار مگاوات ظرفیت عملی است که در دسترس خواهد بود.
اردکانیان گفت: البته ظرفیت برق آبی ها را هم داریم که ظرفیت عملی قابل اتکای این نیروگاه‌ها 9 هزار مگاوات است که در مجموع با احتساب توان نیروگاه‌های حرارتی به 58 هزار مگاوات رسیده و به این رقم توان نیروگاه اتمی و نیروگاه‌های تجدیدپذیر هم اضافه می‌شود.
 
**ظرفیت در مدار کشور در فصل سرد بسیار پایین است
اردکانیان گفت: اوج بار ما حداکثر در ماه‌های گرم سال است. ما برای این که همه این واحدها را در این چند ماه گرم در مدار داشته باشیم لازم است در چند ماه سرد و خنک آنها را به تعمیرات نیم ساله و سالیانه ببریم. حدود 90 هزار مگاوات دوره تعمیراتی ما است و برخی واحدها دو بار در این شرایط قرار می‌گیرند و به همین سبب در فصل سرد ظرفیت در مدار ما بسیار بسیار کم است.
 
**کسری بودجه 5 هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو در سال 99
وزیر نیرو گفت: بر اساس آنچه در تبصره14 قانون بودجه سال 99 ذکر شده ، میزان کسری بودجه این وزارت خانه حدود 5 هزار میلیارد تومان است و طبیعتا" با توجه به حساسیت بیشتر موضوع برق در شرایط کرونا باید تلاش خود و مجموعه های همکار در بخش خصوصی را مضاعف کنیم که این که مسایل خدشه‌ای به روند خدمات‌رسانی ایجاد نکند و بتوانیم بدون اختلال سرویس را انجام دهیم.
 
**آسیب کرونا به صنعت برق
وزیر نیرو درباره آسیب کرونا به صنعت برق هم گفت: وقتی شرایط کسادی ناشی از تعطیلی مشاغل پیش آمد و طبیعتا" باید به همراه سایر واحدها سهم خودمان را در تخفیف این مشکلات ایفا می‌کردیم که اعلام کردیم برای پرداخت قبوض دو تا سه ماه مهلت داده شود.
وی افزود: آب بویژه برق صرفا" متکی به منابع داخلی و قبوض پرداختی توسط مردم و نه بودجه عمومی است. برق زیرساختی‌ مهم است و چرخ آن از حرکت باز نمی‌ایستد. مقداری مشکل پیدا کردیم اما سعی کردیم آن را خودمان تحمل کنیم.
 
**بازگشت وصولی‌ها به روال عادی
وی یادآوری کرد: با وجود این که 20 تا 25 هزار نفر از همکاران من در ایام تعطیل نوروز امسال به صورت شبانه‌روزی در محل‌های کار و فعالیتشان حاضر بودند اما به دلیل همین وقفه‌ای که در وصولی‌هایمان رخ داد بعضا شرمنده آنها شدیم و ماه‌های اول سال حتی نتوانستیم حقوق و دستمزد را به صورت کامل پرداخت کنیم. اما با همراهی‌ای که مردم داشتند اکنون روند وصولی‌ها دارد کم کم به حالت عادی برمی‌گردد.
 
**اقتصاد برق و قیمت‌گذاری آن
وزیر نیرو در ادامه درباره اقتصاد برق و قیمت‌گذاری آن و این سوال که تا کی می‌توانیم قیمت دستوری را در برق ادامه دهیم؟ گفت: مسئولان اجرایی از جمله خودم به هیچ وجه نباید گرفتار روزمرگی شوند و فقط دوران کار و مدیریت خودشان مد نظرشان باشد.
وی افزود: صنعت برق بویژه این خصوصیت را دارد که چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد. اگر در سال‌های قبل سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام نمی‌شد، مشکلات پیگیری و طرح‌ها شروع نمی‌شد در این سال‌ها امکان این که به صورت مرتب و منظم به افتتاح طرح‌ها بپردازیم، وجود نداشت.
 
** تعرفه فروش برق 50 درصد قیمت تمام شده تولید آن است
اردکانیان گفت: اکنون قیمت تعرفه فروش برق ما به طور متوسط بدون احتساب هزینه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها، حدود 50 درصد قیمت تمام شده است. سوخت تقریبا" رایگانی در اختیار نیروگاه‌ها قرار می‌گیرد و رقم بسیار ناچیزی است.
 
**عدم پرداخت مابه‌التفاوت نرخ تکلیفی فروش برق از سوی سازمان برنامه و بودجه
وی افزود: از این نظر هر ساله صنعت برق با یک کسری نقدینگی قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو می‌شود، منتها بند 6 قانون حمایت از صنعت برق می‌گوید سازمان برنامه و بودجه موظف است مابه‌التفاوت نرخ تکلیفی فروش را در بودجه‌های سنواتی پیش‌بینی و به صنعت برق پرداخت کند که پیش‌بینی‌ها شده اما بخش پرداخت آن انجام نشده است.
 
**طلب 40 هزار میلیارد تومانی صنعت برق از دولت
اردکانیان همچنین گفت: از این بابت، صنعت برق، 40 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است. البته به همین میزان هم ما به همکاران خودمان در بخش خصوصی بدهکاریم.
وی ادامه داد: خوشبختانه نمایندگان مردم در مجلس همراهی خوبی با لوایح دولت در یکی دو سال اخیر داشتند و ساز و کارهایی را برای ما قانونی کردند که گشایشی در کار طلبکاران ما هم ایجاد شده است.
اردکانیان افزود: یعنی امکان تهاتر را برقرار کردند و توانستیم در دو سال گذشته با استفاده از انواع مکانیزم‌های تسویه حساب حدود 15 هزار میلیارد تومان از بدهی‌هایمان را تسویه کنیم و به تولیدکنندگان، سازندگان تجهیزات برقی، پیمانکاران پرداخت کنیم اما هنوز بدهی داریم.
وی گفت: طبیعتا" هر سال به این بدهی اضافه می‌شود اما بدهکار معتبری هستیم و این گونه نیست که طلبکاران ما پای ما صبر نکنند؛ ان‌شاء‌الله شرایط هم بهتر می‌شود و با سرعت بیشتری بدهی‌های خودمان را تسویه می‌کنیم.
وزیر نیرو تصریح کرد: مردم ما که البته صاحب ما و صاحب سازمان برنامه هستند، قبوض خود را که پرداخت می‌کنند منابع اجرای طرح‌های ما می‌شود.
 
** سفر اردکانیان به عراق/ پرداخت 50 درصد مطالبات ایران توسط عراق
وزیر نیرو همچنین درباره سفر اخیر خود به عراق گفت: به لطف سرمایه‌گذاری‌های خوبی که در صنعت برق طی سال‌های گذشته شده، کشور ما از امکان تبادل انرژی با همه همسایگانی که با آنها مرز زمینی دارد برخوردار است؛ از گوشه جنوب شرقی، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان و ترکیه، ما امکان تبادل داریم؛ یعنی هم صادر و هم وارد کنیم.
وی خاطرنشان کرد: با عراق که پارسال موفق شدیم سیستم برق دو کشور را هم‌فاز(سنکرون) کنیم که یک شرایط بسیار خوب و قابل توجهی برای همکاری‌های بیشتر در آینده است.
 
**بخش برق کشور سالانه 1.2 میلیارد دلار نیاز ارزی دارد
اردکانیان گفت: صادرات برق منبع تامین ارز برای وزارت نیرو است. بخش برق ما سالانه حدود 1.2 میلیارد دلار نیازهای ارزی دارد. این نیازها به معنای تجهیزات لازم، قطعات یدکی و لوازم و چند واحد از نیروگاه‌هاست که بر اساس مصوبات شورای اقتصاد به صورت B.O.T اجرا شده و ما خرید ارزی از آن‌ها داریم. این عددی است که در سال باید تامین کنیم تا چرخ این صنعت بچرخد.
 
**عراق از مشتری‌های بزرگ برق ایران
وی افزود: در ارز هم به میزان زیادی متکی به صادرات هستیم و یکی از بزرگترین مشتری‌های ما جمهوری عراق است. از سال 2004 میلادی صادرات برق به عراق داریم. البته سه، چهار سال اول به دلیل تجهیزات محدود تبادل که وجود داشته، این رقم، رقم پایینی بوده اما از سال 2008 امکان وسیعی اعم از چندین خط انتقال فراهم و قراردادهای یک ساله از اول ژانویه تا آخر دسامبر برای صادرات برق به عراق امضا ‌شده است.
وی خاطرنشان کرد: یک و نیم سال گذشته توانستیم با وزارت برق عراق برنامه‌ای سه ساله را برای مشارکت در بازسازی و احیای صنعت برق این کشور به امضا برسانیم که بخش خصوصی ما در تعمیرات تجهیزات آسیب دیده و کاهش تلفات انرژی شبکه توزیع آنها فعال شوند و مشارکت کنند که این تلفات اندکی بیش از 50 درصد است.
اردکانیان گفت: ما در سال 98 موفق شدیم برای اولین بار در تاریخ صنعت برق تلفات شبکه توزیع را یک رقمی کنیم و به 9.76 درصد برسانیم که این اتفاق بزرگی است.
وی با بیان این که طرح‌های متعددی را در برنامه همکاری سه ساله {با عراق} گنجاندیم، اظهار داشت: یکی از آنها، این بود که تا زمانی که نیاز دارند و البته برای ما مقدور باشد صادرات برق به این کشور داشته باشیم. این مربوط به یک و نیم سال پیش است.
اردکانیان یادآوری کرد: اما اتفاقی که امسال رخ داد این بود که در ابتدای سال میلادی آنها از امضای قرارداد برای سال 2020 عذر داشتند و طبیعتا" هم مربوط به موضوع استقرار دولت و ترتیب‌های اداری بود که باید داده می‌شود.
وی یادآوری کرد: مجوزهایی لازم بود که باید از دولت و نخست وزیر می‌گرفتند اما آن هم که برقرار شد یک مقدار دیگر امضای قرارداد به تعویق افتاد؛ از این نظر که روی قیمت بحث داشتند و گاهی هم در صحبت‌ها و مصاحبه‌ها ذکر می‌شد که کشورهای دیگر پیشنهادهای دیگری را بهتر از پیشنهاد ایران به عراق داده‌اند و چنین بحث‌هایی در رسانه‌های مختلف منطقه ذکر می‌شد.
 
**امضای قرارداد دو ساله در بخش برق با عراق
اردکانیان گفت: روز چهارشنبه هفته گذشته(14 خرداد) هم برای تبریک به همتای عراقی که شروع مسئولیت و تصدی‌اش بود و هم برای مذاکره و نهایی کردن موضوع قرارداد و دیگر پروژه‌ها سفر یک روزه‌ای به عراق داشتم و با تمام مقامات ارشد دولت عراق هم جلسات خوبی برگزار شد و نهایتا" ما توانستیم که یک قرارداد دو ساله را برای اولین بار با عراق برای صادرات برق به امضا برسانیم. تعرفه آن هم تعرفه‌ای است که از قبل بوده و تغییری نکرده است.
 
وزیر نیرو ادامه داد: تقریبا 50 درصد مطالباتمان را از عراق دریافت کردیم و فی‌المجلس بین بخشی از شرکت‌های بخش خصوصی ما که طلبکار صنعت برق بودند توزیع شد و 50 درصد دوم را هم وزیر دارایی عراق وعده کرده که در آینده نزدیک پرداخت شود.
 
** قضیه صادرات به معنای دخالت در کار بخش خصوصی نیست
وی در پاسخ به این سوال که مشکل کجاست که بخش خصوصی نباید برق صادر کند، اظهار داشت: بحث حاکمیت و تصدی بحث بسیار مهم و حائز اهمیتی است، منتها در جای خودش باید مورد اشاره قرار گیرد و از آن منظر نگاه کنیم و کار ما منحصر به سیاست‌گذاری باشد، تولید، عرضه و همه اینها می‌تواند خارج از مجموعه دولت صورت گیرد و ما بحثی هم از قیمت تکلیفی و پرداخت یک یارانه سنگین به بخش‌های مختلف از جمله صنعت طبیعتا" نخواهیم داشت.
اردکانیان اضافه کرد: قضیه صادرات به این معنا نیست که ما داریم در کار بخش خصوصی دخالت می‌کنیم. منشاء این کار خود دولت بوده است و دولت با ارتباط‌‌های دو جانبه چند منظوره با کشورهای همسایه چه از حیث واردات و چه صادرات انرژی تابع مسائل متعدد و متنوعی می‌شود.
وی تصریح کرد: ما اگر خودمان را از این عرصه کلا" کنار بکشیم در آن زمان جوابگویی به تامین انرژی هم دچار نوسانات وسیعی می‌شود.
 
** آغاز خرید 250 مگاوات برق از ترکمنستان
وزیر نیرو همچنین گفت: بعد از چند سال قطع ارتباط تبادل انرژی با ترکمنستان، از سه‌شنبه شب دو خط ما برق‌دار می‌شود و حدود 250 مگاوات شروع به خرید برق از این کشور می‌کنیم.
 
** تماس با عراق به نام بخش خصوصی برای صادرات برق
وزیر نیرو درباره ورود بخش خصوصی به صادرات برق گفت: این در یک شرایط ایده‌آل، کار مطلوبی است. ما و بخش خصوصی باید به آداب این کار به نحو شایسته‌ای بپردازیم.
وی ادامه داد: وقتی با همتایان عراقی داشتیم مذاکره می‌کردیم و یک لیستی از دلایل درخواست تخفیف را در قیمت برق اعم از پیشنهاد قیمت‌های پایین‌تر از دیگر کشورها ذکر می‌کردند یکی از موارد این بود که از بخش خصوصی هم یا به نام بخش خصوصی تماس گرفتند که ما اگر مجوز بگیریم مثلا n درصد زیر قیمت شرکت توانیر به شما برق می‌دهیم.
اردکانیان تصریح کرد: چنین بحث‌هایی در این چارچوب‌ها بحث‌های بسیار حساسی است؛ نباید به گونه‌ای رفتار کنیم که همکاران صنعت برق این تلقی را بکنند که 5 ماه تاخیر امضای قرار داد ناشی از چنین تلقی‌هایی بوده است، اما قطعا" در یک شرایط مطلوب و متعارف این بحث‌ها، بحث‌های قابل طرحی است که بتوانیم به  موضوع انرژی در جایگاه صحیح خودش بپردازیم.
وی تاکید کرد: این گونه نباشد که بخش عمده‌ای از یارانه‌ای که الان دولت به بخش انرژی می‌دهد نه در جیب مردم، مصرف کننده داخلی و نه حتی در جیب صنعتگر عمده ما در داخل کشور برود، بلکه این تبدیل به تعرفه‌ای شود که کشورهای وارد کننده محصولات صنعتی ما که آن را به محصولات اعمال می‌کنند و ما می‌بینیم که رقم‌های وسیعی از یارانه انرژی‌ای که عملا" به دلیل برق ارزان در صنعت دارد عرضه می‌شود، نهایتا" در خارج مرزها گیر بقیه می‌آید.
 اردکانیان درباره هوشمندسازی قیمت برق هم گفت: این مسیر که هر سال چند هزار مگاوات واحد نیروگاهی بسازیم، حال بدهکار شویم یا این که منابع آن را داشته باشیم می‌تواند ادامه پیدا کند؟ به این شکل و یا بعضا دیگر اشکال آن، بدون یک تعدیل مناسب در توزیع یارانه‌ها باید به جد پرداخت. در سطح افکار عمومی باید این مسئله باز شود و چارچوب‌های قانونی آن را هم دولت و هم مجلس در اختیار ما قرار دهند.
وی درخصوص بازآرایی یارانه‌های انرژی افزود: بازآرایی یارانه‌های انرژی یکی از روزنه‌های امیدی است که پایداری صنعت برق را در کشور تا حدود زیادی تضمین کند.

کد خبر:54215
۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۳۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.