English
دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹, ۲۲:۱۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کاهش شهرهای مواجه با تنش کم‌آبی به ۱۷۰ شهر

کاهش شهرهای مواجه با تنش کم‌آبی به ۱۷۰ شهر
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از کاهش شهرهای مواجه با تنش کم‌آبی در کشور به ۱۷۰ شهر خبر داد.

صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا جانباز" روز شنبه در نشست مدیران ارشد وزارت نیرو با معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: دولت آقای روحانی عملکرد بسیار خوبی در زمینه تامین آب شرب شهرها و روستاها و اجرای طرح‌های آبرسانی داشته است.
وی ادامه داد: امسال، با توجه به مسائل اقتصادی و شیوع کرونا، چالش‌هایی را پیش روی صنعت آب و فاضلاب داریم که پایداری خدمات ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
جانباز از این چالش‌ها به پایداری منابع آب و اقتصاد آب اشاره کرد و گفت: در ابتدای دولت بویژه ابتدای سال ۹۳ که سال بسیار سختی بود، حدود ۵۴۷ شهر ما دچار مشکلات جدی تامین آب در سطح کشور بود که وضعیت قرمز را در آن شهرها داشتیم و الان در حال حاضر به یمن پروژه‌های آبرسانی و بارش‌هایی که در برخی از نقاط کشور عمدتا در جاهایی که از آب شرب استفاده می‌شود، این شهرها به ۱۷۰ شهر کاهش پیدا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: اگر ۹۵ شهر که کمتر از ۱۰ درصد کمبود دارند را از این کم کنیم، تعداد بسیار کمی از شهرهای ما دچار چالش هستند، اما حدود ۲۵ میلیون نفر با این چالش مواجه هستند.
جانباز گفت: وضعیت پایداری منابع آب در سطح کشور ارتقا پیدا کرده و تعداد شهرهایی که دچار کمبود شدید آب هستند از ۲۸۵ شهر به ۵۲ شهر کاهش یافته است.
وی گفت: چالش عمده ما این است که در شهرها کمتر از ۵۰ درصد و در روستاها کمتر از ۲۵ درصد بهای محصولی که ارائه می‌کنیم را دریافت می‌کنیم. اقتصاد این صنعت باید متکی به منبع دیگری هم باشد که دولت عمدتا از محل اعتبارات عمرانی بخشی از این را جبران می‌کند.
جانباز همچنین افزود: امسال، سال ویژه‌ای است، کرونا به طور متوسط میزان مصرف آب کشور را ۱۱ درصد افزایش داد و در مراکز استان‌ها به حدود ۲۷ درصد رسید و در ابتدای سال با هشدارهایی که داده شد در برخی شهرها مانند تبریز تا ۴۵ درصد افزایش مصرف داشتیم.
وی همچنین با اشاره به بهره‌برداری پروژه آب شیرین‌کن هرمزگان اظهار داشت: بخش خصوصی به ما اعتماد کرده است، در ابتدای دولت ۸۵ طرح B.O.T در بخش آب شیرین‌کن‌ها داشتیم که به ۱۶۶ طرح رسیده است.
وی گفت: در سال‌های گذشته یکی از چالش‌های ما، آبرسانی به جزایر بود که هم اینک آب آنها تامین شده است.

کد خبر:54434
۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۸:۳۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.