English
شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹, ۰۵:۳۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

میزان آسیب‌پذیری شبکه‌های برق شناسایی و پایداری آن افزایش یابد

میزان آسیب‌پذیری شبکه‌های برق شناسایی و پایداری آن افزایش یابد
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در رزمایش سراسری تست آماده به‌کاری مولدهای اضطراری برق، موضوع برق صنعتی را زیرساخت و مادر صنایع دیگر دانست و گفت: بر همین اساس می‌بایست پایداری و استمرار خدمات برق حفظ شود.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سردار «غلام رضا جلالی» روز شنبه در حاشیه نهمین همایش سراسری تست آماده بکاری مولدهای اضطراری برق در محل مرکز پایش صنعت برق در شرکت توانیر گفت: دشمن در تقابل با ایران اسلامی به دلیل توان بالای دفاعی، بازدارندگی و اراده قاطع که مشاهده کرد از حوزه نظامی مایوس شده است که نقطه عطف این مسئله، انهدام پهباد جاسوسی فوق پیشرفته آمریکا در خلیج فارس بود.
وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها پس از ناامیدی از جبهه نظامی به دنبال جنگ علیه زیرساخت‌های حیاتی کشور رفتند، تصریح کرد: در این جنگ نوین به دلیل آنکه فاعل جنگ در حوزه سایبری گمنام است این حملات بیشتر در این حوزه صورت می‌گیرد.
به گفته سردار جلالی زیرساخت‌های حیاتی ایران به‌دلیل رشد و توسعه سریع، گرایش به سایبری شدن پیدا کرده است؛ لذا حفظ این کارکردها که پیوندی حیاتی با کیفیت زیست مردم دارد منوط به پدافند سایبری و رعایت الزامات جامع پدافند غیرعامل است.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در این زمینه رویکرد ما عملیات پیشگیرانه برای رصد آسیب پذیری‌ها و کنترل آمادگی‌هاست، یادآور شد: صنعت برق صنعتی مادر است و همه کارکردهای حیاتی به برق مربوط است. عدم اختلالات در زیرساخت‌های برق کشور نشان از تاب‌آوری و قوت صنعت برق کشور دارد و قابل تقدیر است.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت کنونی مولدهای اضطراری برق می‌تواند رشد بیشتری داشته تا تامین کننده برق اضطراری کشور باشد.
سردار جلالی اظهار کرد: رزمایش‌های سایبری در حوزه برق باید به صورت منظم برگزار شود تا ضمن بررسی آسیب پذیری‌ها میزان پایداری شبکه ارتقا یابد.
وی همچنین در جمع خبرنگاران نیز با اشاره به اینکه سند راهبردی پدافند شهری به کمک متخصصان تدوین شده و برای اجرا به همه شهرداری‌ها با اولویت 52 شهرداری شهرهای بالای 200 هزار جمعیت ابلاغ شده است، ادامه داد: فردا یکشنبه یازدهم آبان ماه نیز یک همایش در این باره در محل وزارت کشور با حضور شهرداران برگزار خواهد شد تا نحوه اجرا و نواقص احتمالی آن مورد ارزیابی قرار گیرد.
جلالی سند پدافند شهری مصوب شده را یک الگوی نوین و پیشرفته از توسعه امنیت افزا توصیف کرد که خواهد توانست توسعه‌ها و برنامه‌های شهری را همراه با موضوع امنیت و قابلیت‌های ایمنی ارتقا دهد.
رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور ابراز امیدواری کرد، ایران بتواند در یک بازه زمانی سه ساله این سند را به نتیجه لازم برساند.
وی با بیان اینکه استراتژی دشمن به سمت جنگ زیرساخت‌ها تغییر یافته است، به حادثه‌ای که در بندرشهید رجایی و در بخش حمل و نقل رخ داد اشاره کرد و گفت: بر این اساس لازم بود برای ارتقای آمادگی‌ها در همه بخش‌ها به صورت هماهنگ اقدام شود.
جلالی ادامه داد: بر این اساس دستوالعملی در کمیته دائمی پدافند غیرعامل به تصویب رسید که آن شاخصه‌ها، چرخه‌ها، الزام‌ها و روش‌های ایجاد آمادگی در همه دستگاه‌ها را در خود دارد.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: دستورالعمل مذکور به طرحی عملیاتی و پیشگیرانه تبدیل شد تا بتوان قبل از وقوع هر حادثه پیشگیری‌های لازم را ارائه داد.
وی گفت: درقالب این دستورالعمل، برنامه‌ها اجرایی شده و در بخش سایبری که با سطح بیشتری از تهدید روبه‌رو است طرح ریزی‌ها و آموزش‌های لازم ارائه و به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.
جلالی افزود: بر این اساس یک عملیات پیشگیرانه از 10 مهر تا 10 آذرماه صورت خواهد گرفت تا بتوان سطح آمادگی 150 دستگاه و مرکز حساس کشور را ارزیابی و برای ارتقای آن اقدام کرد.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه این آمادگی‌ها هم در حوزه سایبری و هم زیرساختی است ادامه داد: یکی از خوبی‌های کرونا و مقابله با آن این بود که درصد آمادگی زیرساخت‌های حیاتی کشور را نشان داد.
وی گفت: این موضوع نشان داد آمادگی دستگاه‌هایی مانند آب، برق، گاز و ارتباطات در پیک کرونا و حتی بخش نفت از سطح بالایی برخوردار است به گونه‌ای که اجازه قطع خدمات برای لحظه‌ای داده نشد.

دستگاه‌های اجرایی، خود را مجهز به مولدهای اضطراری کنند
"میثم جعفرزاده" مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو نیز گفت: وجود مولدهای اضطراری تامین برق به عنوان ضرورتی جدی در مراکز حساس و حیاتی، آسیب‌پذیری‌ها را کاهش می‌دهد.
وی افزود: وزارت نیرو مهمترین خدمت زیرساختی کشور را ارایه می‌کند و هر اتفاقی در این فرایند، سایر دستگاه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ بر این اساس ضرورت دارد، همه دستگاه‌ها به‌ویژه مراکز حساس و حیاتی خود را مجهز به مولدهای اضطراری کنند تا در زمان بروز هر حادثه طبیعی یا غیرطبیعی آسیب کمتری ببینند و وقفه‌ای در ارایه خدمت نداشته باشند.
جعفرزاده با اشاره به اینکه رزمایش تست مولدهای اضطراری از سال 1391 کلید خورده، خاطرنشان کرد: این رزمایش با هدف تست و ارزیابی آماده بکارشدن مولدهای اضطراری برق هرساله برگزار می‌شود.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو گفت: سال‌های قبل مشکلی که وجود داشت اینکه، اکثر سازمان‌ها مجهز به مولدهای اضطراری بودند، اما درصد آمادگی آنها برای فعالیت، پایین بود و نیاز به تعمیر و ارزیابی داشت که امسال تلاش شد تا این ارزیابی‌ها در طول سال انجام شود و در زمان نیاز، مولدها در اسرع وقت، آماده بکار باشند.
وی، از برنامه‌ریزی برای کاهش زمان آماده بکاری مولدهای اضطراری تامین برق به زیر یک دقیقه خبر داد و گفت: هر چه این زمان کاهش یابد امکان وقوع اختلال در تامین برق نیز کمتر خواهد شد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو خاطرنشان کرد: برگزاری این نوع رزمایش‌ها آمادگی مولدهای اضطراری را برای مواقع ضروری، ارتقا خواهد بخشید.
نهمین رزمایش تست آماده بکاری مولدهای اضطراری برق به صورت سراسری و با حضور رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در محل مرکز پایش صنعت برق شرکت توانیر امروز آغاز بکار کرد.

کد خبر:57871
۱۱ آبان ۱۳۹۹ ۰۰:۳۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.