English
سه شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹, ۰۷:۵۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تنها با ۲ کار ساده، تمام کمبود گاز کشور برطرف می‌شود

تنها با ۲ کار ساده، تمام کمبود گاز کشور برطرف می‌شود
مدیرعامل توانیر گفت: اگر تنها دمای هوای منازل و مراکز تجاری یک درجه کاهش و یک لامپ اضافی نیز خاموش شود، همه مشکل کشور در زمینه تامین سوخت گاز نیروگاه‌ها حل خواهد شد.

صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدحسن متولی‌زاده" در نشست ستاد مدیریت سوخت نیروگاه ها، صنایع و مدیریت مصرف انرژی (گاز و برق) که امروز شنبه با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس و مسئولان سازمان برنامه و بودجه کشور در مرکز پایش صنعت برق برگزار شد، با بیان این که به طورکلی 80 درصد برق از نیروگاه های حرارتی از طریق  مصرف گاز، 14 درصد گازوئیل و تنها 6 درصد از طریق مازوت تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: با این حال در دی ماه جاری به دلیل افزایش مصرف یکباره گاز در بخش‌های خانگی و تجاری، این روند تغییر کرد به طوری که هم اکنون ترکیب سوخت مصرفی نیروگاه‌ها به 43 درصد گاز، 41 درصد گازوئیل و 16 درصد مازوت تغییر پیدا کرده است.
متولی زاده با بیان این که مجموع گاز مصرفی روزانه بخش خانگی و تجاری کشور 620 میلیون متر مکعب است، گفت: برای تامین نیاز برقی کشور در نیروگاه‌های حرارتی روزانه به 145 میلیون متر مکعب گاز نیاز داریم، این درحالی است که به منظور تامین گاز مصرفی بخش خانگی و تجاری، در دی ماه روزانه 83 میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل شده و باقی نیاز سوخت مورد نیاز از طریق گازوئیل و مازوت تامین شده است.
مدیرعامل توانیر با بیان اینکه این روند نقش مشترکان خانگی و تجاری را در چرخه انرژی مصرفی کشور به خوبی نشان می‌دهد، تاکید کرد: اگر هر کدام از هموطنان تنها دمای هوای منزل و یا مرکز تجاری را یک درجه کاهش و یک لامپ اضافی نیز خاموش کنند، همه مشکل کشور در زمینه تامین سوخت گاز نیروگاه‌ها حل خواهد شد.
متولی زاده در خصوص تعدیل روشنایی معابر نیز گفت: هر لامپ 400 وات به طور میانگین 144 کیلووات ساعت برق در ماه مصرف می‌کند که متناسب با هزینه برق مصرفی یک خانوار متوسط است و لازم به ذکر است که با خاموش کردن یک لامپ روشنایی در معابر، 400 هزار تومان در هزینه کشور صرفه جویی می‌شود.
وی در زمینه جمع آوری مراکز غیرمجاز رمز ارز نیز با اشاره به این که نقش مراکز رمز ارز مجاز را باید به اندازه خود آنها در نظر گرفت، از بزرگنمایی‌های صورت گرفته در فضای مجازی انتقاد کرد و گفت: هم اکنون در کشور 24 مرکز استخراج رمز ارز مجاز وجود دارد که  مصرف آنها مجموعا 310 مگاوات است که البته در این شرایط و با توجه به نیاز کشور، با این مراکز نیز همانند سایر مشترکان تجاری و صنعتی، برخورد و محدودیت‌ها اعمال شد که همچنان نیز ادامه دارد.
مدیرعامل توانیر یادآور شد: مجموعا 1600 مرکز غیرمجاز استخراج رمز ارز شناسایی شده است که از این طریق بیش از 90 مگاوات در مصرف برق صرفه‌جویی شد.
متولی زاده اظهار داشت: با مجموعه اقدامات صورت گرفته، 150 هزار لیتر سوخت ذخیره سازی و قابلیت اطمینان شبکه افزایش یافت.

کد خبر:60192
۵ بهمن ۱۳۹۹ ۲۳:۵۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.