English
سه شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹, ۰۸:۰۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

عزم جدی ایران و افغانستان برای اجرای معاهده آبی هیرمند

عزم جدی ایران و افغانستان برای اجرای معاهده آبی هیرمند
هیئت‌های فنی دو کشور ایران و افغانستان برای دریافت حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران از رود هیرمند در سیستان و بلوچستان گردهم آمدند.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این نشست به سرپرستی وزارت نیرو و با حضور نمایندگانی از وزارت امورخارجه، وزارت کشور، وزارت دفاع، فرماندهی مرزبانی و سایر دستگاه‌های انتظامی و امنیتی سیستان و بلوچستان و همتایان آن‌ها از سوی کشور افغانستان در فرمانداری شهرستان زابل برگزار شد.
بنا بر این گزارش، این نشست به دنبال اجلاس بیست و یکم و بیست و دوم کمیساران آب هیرمند برگزار شد و بر اساس توافقات مقرر گردیده بود تا سازه اندازه‌گیری مشترک برای تعیین حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران ایجاد گردد، که در نهایت هیئت‌های فنی دو کشور با امضای صورتجلسه‌ای موافقت کردند در مدت یک ماه آینده در یک فعالیت مشترک به میزبانی شهرستان زابل نسبت به تهیه نقشه‌های موردنظر اقدام کنند.
نعیم الله سالارزی رئیس هیئت 22 نفره افغانستانی در این نشست گفت: ما یک معاهده تاریخی داریم که در سال ١٣٥١ صورت گرفته و مطابق معاهده آب هلمند حق‌آبه کشور ایران ثابت گردید و امیدوار هستیم از فردا کار فیزیکی حق‌آبه ایران آغاز و پس از کار یک ماهه حق‌آبه ایران ثابت شود و دولت افغانستان وادار به این است که مطابق معاهده عمل کند.
معاون کمیسار آب هیرمند در ادامه در خصوص ساخت سد بر روی هیرمند افزود: ما صدرصد مطمئن هستیم که بند کمال‌خان برای ایران هیچ مشکلی به‌وجود نخواهد آورد، حق‌آبه‌ای را که معاهده ذکر کرده ان‌شاءالله به ایران می‌رسد و دولت افغانستان طبق قانون آب این کشور و قوانین بین‌المللی هیچ کاری را نخواهد کرد که به ضرر آب هیرمند باشد.

کد خبر:60551
۱۳ بهمن ۱۳۹۹ ۲۲:۲۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.