English
سه شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۳۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ضرورت به کارگیری تکنولوژی جدید در بخش کاهش مصرف انرژی

ضرورت به کارگیری تکنولوژی جدید در بخش کاهش مصرف انرژی
یک کارشناس صنعتی معتقد است: با استفاده از تکنولوژیهایی جدید می توان مصرف انرژی در کشور را به اندازه ای کاهش داد که از قطعی گاز صنایع و واحدهای تولیدی در فصول سرد سال جلوگیری شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از مهر، مجید دانشور کارشناس بخش صنعت با بیان این مطلب افزود: در حالی که سال گذشته بالغ بر چهار هزار و پانصد وهشتاد و یک واحد صنعتی جدید به شبکه گاز طبیعی کشور متصل شدند و تعداد صنایع بزرگ برخوردار ازنعمت گاز به بیشتر از 17 هزار واحد رسیده است باید تدابیری اتخاذ شود تا از تعطیلی این واحدها به دلیل قطعی گاز ممانعت به عمل آید.

وی افزود: گاز رسانی به واحدهای صنعتی کشور در سال 86 با رشد 26 درصدی مواجه بوده است و این موضوع نشان می دهد با توجه به تجهیز بسیاری از واحدهای صنعتی کشور به سوخت گاز طبیعی و رشد شدید مصرف در این بخش زمستان امسال نیز با مشکلات حادتری مواجه خواهیم شد.
دانشور تصریح کرد: با توجه به اینکه بخش تولید و صنعت نقش مهمی را در اقتصاد کشور ایفا می کند باید تدابیری را اتخاذ شود تا مصرف انرژی در سایر بخش های کاهش یافته و زمینه گازرسانی به صنایع فراهم شود.
مدیر عامل گروه صنعتی پاد رعد افزود: در حال حاضر بیشتر میزان مصرف گاز کشور مربوط به بخش گاز ساختمان است و در عین حال بیشترین میزان انرژی در این بخش اتلاف می شود و در حالی که راهکارهای متعددی برای کنترل مصرف انرژی در این بخش وجود دارد متاسفانه اقدام موثری در این زمینه صورت نمی گیرد.
علی ستاری قائم مقام این گروه صنعتی نیز با بیان اینکه مدیریت مصرف انرژی در بخش ساختمان نیازمند فرهنگ سازی عمومی است، خاطر نشان کرد: به عنوان مثال با استفاده از شیرهای ترموستاتیک و نصب آن بر روی رادیاتورهای خانگی می توان مصرف گاز در بسیاری از ساختمانها را تا سقف 50 درصدی کاهش داد تا از قطعی گاز صنایع نیز جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه شیرهای ترموستاتیک در زمینه مصرف گاز نقش لامپهای کم مصرف در بخش برق را ایفا می کنند، تصریح کرد: بر اساس برآوردها هر شیر ترموستاتیک طی هر دور سرمایش هزینه خود را پوشش می دهد و در نهایت برای مصرف کننده درآمد ایجاد می کند.
ستاری افزود: شیرهای ترموستاتیک با کنترل دمای محیط باعث می شوند با هر یک درجه کاهش دمای محیط تا سقف شش درصد صرفه جویی گاز محقق شود.
وی گفت: بر اساس آمارهای موجود هم اکنون 75 میلیون متر مربع ساخت و ساز در کشور وجود دارد که 22 درصد آنها دارای سیستم حرارت مرکزی (رادیاتور) است و به عبارتی یک میلیون و 155 هزار بلوک رادیاتور در آنها مصرف شده است.
وی ادامه داد: اگر در تمام این رادیاتورها از شیرهای ترموستاتیک استفاده شود با توجه به کاهش 50 درصدی مصرف انرژی از به کار گیری این شیرها می توان مصرف گاز بخش ساختمان را کاهش داد و به جلوگیری از قطعی گاز صنایع کمک خواهد کرد.
ستاری افزود: در سال 87 با احتساب نفت بشکه ای 120 دلار معادل 10 میلیارد دلار پرت حرارتی فقط در بخش ساختمان داریم که با نصب تجهیزاتی مانند شیرهای ترموستاتیک صرفه جویی بالایی صورت خواهد گرفت.
وی گفت: امسال نیز بالغ بر 500 میلیون متر مربع گاز در کشور تولید شده که میزان مصرف نیز حدود 700 میلیون متر مکعب برآورد شده که این موضوع نشان می دهد با توجه به فرا رسیدن فصل سرما مقدار زیادی تراز منفی وجود دارد
مهر
۲۴ مهر ۱۳۸۷ ۰۰:۲۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.