English
چهارشنبه، ۱۰ آذر ۱۴۰۰, ۱۰:۵۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

می‌توانیم از زباله برق تولید کنیم

می‌توانیم از زباله برق تولید کنیم
رییس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری برق ایران از ارسال بیش از ۴۰ هزار مگاوات درخواست سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر به این سازمان خبر داد و گفت: روزانه بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن زباله در کشور تولید می‌شود که می توان از آن برق تولید کرد.

صبا به نقل از ایسنا، محمود کمانی، رییس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری برق ایران در مراسم افتتاح ششمین همایش بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر اظهار داشت: توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر امروز یکی از ضروری ترین نیازهای کشور است که هم باعث رفاه جامعه شده و هم کشور از آن بهره مند می شود.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه "توسعه انرژی های تجدید پذیر نیازمند تغییر نگاه است و دیگر این نگاه که انرژی های فسیلی خواهد توانست مشکلات را برطرف کند جوابگو نیست"، گفت: وضعیت فعلی انرژی های فسیلی نشان از آن دارد که دیگر اتکا به این انرژی برای تامین برق پایدار درست نیست و باید مدل ها تغییر کند.

وی افزود: نیاز است شرایط برای توسعه انرژی های تجدید پذیر تسهیل شود و اکنون دیگر برق تولیدی از انرژی های تجدیدپذیر برق گرانی نیست؛ آخرین قیمت برق تجدید پذیر 800 تومان بوده در حالی که اگر قیمت واقعی گاز محاسبه شود برق تولیدی از انرژی فسیلی 2 هزار تومان است.

رییس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری برق ایران با بیان اینکه "تاکنون 905 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر در کشور نصب شده که یک درصد ظرفیت تولید انرژی کشور است"، گفت: در برخی کشورهای جهان 30 درصد ظرفیت تولید برق از منابع تجدید پذیر تامین می شود و کشورهای پیشرو زمان هایی را برای اتمام تولید برق از انرژی های فسیلی اعلام کرده اند که این موضوع نشان می دهد کشورمان در این بخش خیلی عقب است و باید تلاش برای توسعه جدی‌تر شود.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران بخش انرژی های تجدیدپذیر هنوز با مشکلات متعددی روبرو هستند که باید برای رفع آن تلاش کرد تا انگیزه آنان برای فعالیت بیشتر شود.

معاون وزیر نیرو از پیگیری برای پرداخت مطالبات فعالان انرژی های تجدید پذیر خبر داد و گفت: راهکارهای مختلفی در این زمینه در حال پیگیری است.

وی تلاش برای اجرایی شدن بند "ی" تبصره 15 و نیز تسهیل صادرات برق تجدیدپذیرها را از جمله این راهکارها دانست و افزود: همچنین اختصاص بخشی از برق تجدیدپذیرها به رمزارزها نیز از راهکارهای دیگر برای پرداخت مطالبات است.

رییس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری برق ایران با بیان اینکه "این تلاش ها سبب خواهد توانست مشکلات فعلی را تاحدودی برطرف و توسعه این نوع انرژی را تسهیل کند"، گفت: ساتبا فراخوانی برای احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در طی 4 سال آینده منتشر کرده که تاکنون بیش از 40 هزار مگاوات درخواست سرمایه گذاری به ساتبا ارائه شده است.

وی افزود: مذاکره با متقاضیان آغاز شده و از طرف دیگر درحال رایزنی با شورای اقتصاد برای اجرایی شدن ماده 12 قانون رفع موانع تولید هستیم تا موانع سرمایه گذاری در این بخش کاسته شود.

معاون وزیر نیرو از تلاش برای اجرایی شدن روش تهاتر نفت در ازای صرفه جویی حاصل شده خبر داد و گفت: این امر به طور جدی درحال پیگیری است.

وی ادامه داد: تلاش می شود اصل و سود سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر ظرف 4 سال برگشت داده شود.

کمانی از تداوم خرید برق تولید کنندگان خانگی انرژی‌های تجدید پذیر خبر داد و گفت: تلاش می شود با کمک نهادهای حمایتی این بخش نیز توسعه بیشتری یابد.

رییس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری برق ایران با بیان اینکه "اکنون روزانه بین 50 تا 60 هزار تن زباله در کشور تولید می‌شود که می توان از آن برای تولید برق کمک گرفت"، گفت: باید با کمک سایر مجموعه ها مثل شهرداری‌ها، جذابیت های این بخش برای سرمایه گذاران بیشتر شود تا بتوانند به راحتی ورود کرده و به تولید برق بپردازند.

وی ادامه داد: این توانایی در بخش خصوصی برای فعالیت در بخش زیست توده وجود دارد فقط باید حمایت شود.

معاون وزیر نیرو در خصوص بومی سازی پنل‌های خورشیدی، اذعان داشت: تلاش برای بومی سازی پنل های خورشیدی نیز باید جدی تر گرفته شود و نیاز است زنجیره تولید سلول های خورشیدی شکل بگیرد؛ همچنین نیاز است ظرفیت تولید توربین های بادی در کشور توسعه داده شود و باید به جد در این زمینه کار کرد.

کد خبر:2611105
۲۹ آبان ۱۴۰۰ ۲۰:۴۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.