English
پنج شنبه، ۷ بهمن ۱۴۰۰, ۰۶:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

واحدهای جدید بخار نیروگاه سبلان سال آینده وارد مدار می‌شوند

واحدهای جدید بخار نیروگاه سبلان سال آینده وارد مدار می‌شوند
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: دو واحد بخار جدید نیروگاه سیکل‌ترکیبی سبلان استان اردبیل به ظرفیت 320 مگاوات طی نیمه نخست سال آینده به شبکه سراسری برق کشور متصل خواهند شد.

صبا به نقل از پایگاه‌ اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "همایون حایری" شامگاه دوشنبه در جریان بازدید از روند ساخت واحدهای جدید نیروگاه سبلان با اعلام این خبر افزود: احداث واحدهای بخار نیروگاه سبلان اردبیل در قالب قرارداد بیع‌متقابل با شرکت مادرتخصصی برق حرارتی برای افزایش تولید برق، پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و همچنین رشد راندمان نیروگاه‌های گازی با تبدیل آن به سیکل‌ترکیبی در دستور کار قرار گرفته است.
وی ظرفیت فعلی این نیروگاه را یک‌هزار و 120 مگاوات برشمرد و گفت: نیروگاه سبلان دارای ۶ واحد گازی و سه واحد بخاری است که نخستین واحد بخار آن بهمن‌ماه سال گذشته به بهره‌برداری رسیده و با افتتاح دو واحد بخار باقی‌مانده در نیمه نخست سال آینده ظرفیت این نیروگاه به یک‌هزار و 440 مگاوات خواهد رسید.
معاون وزیر نیرو پیشرفت فیزیکی این پروژه را حدود 81 درصد اعلام کرد و افزود: با احداث سه واحد بخار این مجموعه سالانه حدود 750 میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد که از بهمن‌ماه سال گذشته با سنکرون واحد نخست بخار نیروگاه بخشی از صرفه‌جویی یاد شده محقق شده و مطابق قرارداد بیع‌متقابل نیز بخشی از منابع حاصل از سوخت صرفه‌جویی به سرمایه‌گذار پروژه (شرکت سبلان برق امید) پرداخت شده است.
حایری با تاکید بر اینکه افتتاح واحدهای بخار این نیروگاه موجب افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار شمال‌غرب کشور به میزان ۴۸۰ مگاوات خواهد شد، تاکید کرد: بالا بردن راندمان نیروگاه و افزایش آن به میزان ۵۰ درصد و همچنین کاهش آلایندگی محیط زیست از دیگر اهداف راه‌اندازی واحدهای بخار این نیروگاه است.
وی با اشاره به اینکه منابع مناسبی از سوی صندوق توسعه ملی به این طرح تزریق شده و تسهیلات لازم در اختیار تیم پروژه قرار گرفته است، گفت: بدین منظور بایستی با تلاش تمامی ارکان پروژه شاهد سرعت‌بخشی هر چه بیشتر به فعالیت‌های نصب و راه‌اندازی دو واحد باقی‌مانده باشیم تا بتوانیم آن‌ها را در موعد مقرر به شبکه برق کشور متصل کنیم.

کد خبر:69675
۲۲ دی ۱۴۰۰ ۱۷:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.