English
یکشنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۱, ۲۰:۳۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

آمادگی صنعت تولید برق حرارتی در زمستان

آمادگی صنعت تولید برق حرارتی در زمستان
موسی اصلی بیگی، مدیر روابط عمومی نیروگاه شهید رجایی

آغاز فعالیت‌های تعمیراتی در نیروگاه ها، سرآغاز فصل دیگری از وظایف صنعت تولید برق است. نیروگاه‌ها که در پیک تابستان، با تمام توان، برق مورد نیاز شبکه مصرف را تامین می کنند، در ماه های سرد سال به دلیل کاهش نیاز به انرژی الکتریکی، فرصتی می یابند تا با انجام فعالیت های تعمیراتی، آمادگی لازم را برای پیک تابستان سال آینده، کسب نمایند. البته این، تمام داستان نیست. در ماه های سرد سال، اگرچه میزان مصرف انرژی الکتریکی کاهش می یابد، اما وظیفه تولید برق به منظور تداوم جنبش در چرخه صنعت و تامین برق خانگی ادامه دارد.
از این روی در جهت تعهد به تامین برق پایدار، طبق برنامه‌ریزی سالانه و براساس هماهنگی های دقیق، اجرای تعمیرات دوره‌ای و اساسی واحد‌های نیروگاهی، به نیروگاه ها ابلاغ می شود. همراه با این مهم، تامین سوخت مصرفی نیروگاه ها در ماه های سرد سال هم موضوع مهمی است که همراه با دیگر موارد و مسائل موجود، شرایط را برای تامین برق پایدار به منظور خدمت رسانی به مردم،  سخت نموده است.
رفاه و امنیت مردم در گرو تامین انرژی الکتریکی و تداوم تولید آن در طول سال است که تضمین دستیابی به آن، در انجام تعمیرات به موقع واحدها، تامین قطعات مورد نیاز، حضور نیروی انسانی متخصص، تامین سوخت لازم و ... خلاصه می شود. در طی سال، به ویژه در ماه های سرد، برنامه های تعمیراتی در نیروگاه ها آغاز می شود که پیش بینی بر آن است تا پیش از آغاز پیک تابستان 1401، صد هزار مگاوات برنامه تعمیراتی در نیروگاه های کشور، عملیاتی شده و به پایان برسد که تاکنون 50 درصد از این میزان به انجام رسیده است. البته انجام تعمیرات به موقع، مستلزم تامین قطعات مورد نیاز واحدهای نیروگاهی است و این قطعات با توجه به اعمال تحریم ها از سوی کشورهای صاحب این صنایع، در داخل کشور تامین می شود. از این روی، توجه به توانمندی های داخلی در ساخت قطعات برای تامین نیازهای نیروگاهی، تاکنون منجر به همکاری با سازندگان و تامین کنندگان داخلی شده است که نتیجه این همکاری ها، افزایش قابل توجه استفاده از قطعات داخلی با کیفیت تولید بالا در نیروگاه ها شده است تا با حضور نیروی انسانی متخصص، چرخ صنعت تولید برق به گردش درآید. اما ضرورت اساسی در شرایط فعلی و در فصل زمستان، تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه ها است. این در حالی است که با توجه به وضعیت آب و هوایی در این فصل و سرمای حاکم در کشور که مصارف خانگی را در بهره گیری از سوخت گاز طبیعی در اولویت قرار می دهد، در کنار نگرانی های زیست محیطی که حاصل استفاده از سوخت مایع در نیروگاه ها است، وضعیت تولید برق را در شرایط سختی قرار می دهد.
با آغاز فصل زمستان، سهمیه سوخت گاز نیروگاه ها به دلیل اولویت استفاده از این نوع سوخت در ماه های سرد سال برای مصارف خانگی، کاهش یافته؛ به طوری که طی ماه های اخیر، این سهمیه به صفر رسیده است. از این روی برای تداوم تولید برق و بهره مندی از این نوع صورت انرژی، نیروگاه های با قابلیت بهره گیری از سوخت مایع به ناچار به استفاده از سوخت مایع(مازوت) روی آورده اند که انتظار می رود تا پایان فصل سرما و افزایش دمای هوا، همچنان شاهد استفاده از سوخت مایع در این نیروگاه ها باشیم. به هر روی، تمامی حلقه های چرخه تولید، در کنار هم و یک سو، عمل نموده تا زمستان با تمام شرایط سخت آن و تابستان با گرمای هوایش، در پرتو تلاش صنعتگران این صنعت و تولید انرژی پاک الکتریکی، به پایان رسد که البته این، چرخه‌ای است که هرسال تکرار می‌شود.

پاون - کد خبر: 70733
۲۰ بهمن ۱۴۰۰ ۲۰:۳۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.