English
جمعه، ۶ خرداد ۱۴۰۱, ۰۴:۳۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

فصل گرم سال نیازمند توجه بیشتر به الگوی مصرف بهینه برق

فصل گرم سال نیازمند توجه بیشتر به الگوی مصرف بهینه برق
مدیرکل مشتریان توانیر گفت: در فصول گرم سال معمولا مصرف برق افزایش پیدا می‌کند و توجه بیشتر به الگوی مصرف بهینه برق در این ایام نیازمند همکاری تمام مشترکان برق است.

صبا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عبدالامیر یاقوتی، مدیرکل مشتریان توانیر در گفتگو با برنامه «خانواده» شبکه یک سیما گفت: برای آنکه بدانیم در مصرف برق، کجای کار هستیم و اینکه سقف الگوی مصرف چه میزان است باید بدانیم که در ماه‌های گرم سال، نزدیک ۸۰ درصد مشترکین زیرسقف الگوی مصرف هستند و ۲۰ درصد سقف الگو‌ی مصرف بهینه را رعایت نمی‌کنند و تقریبا از این ۲۰ درصد باقیمانده، ۱۵ درصدشان تا دو برابر الگوی مصرف و پنج درصد هم بیش از الگوی تعیین شده مصرف می‌کنند.

وی ادامه داد: این اعداد نشان می‌دهد که چقدر توجه به الگوی مصرف بهینه برق مهم است، با در نظرگرفتن این الگو از سوی ۲۰ درصد از مشترکان پر مصرف برق، می‌توان در مصرف برق صرفه جویی کرد.

مدیرکل مشتریان توانیر افزود: در مورد الگوی مصرف بهینه برق باید با چهار مولفه مصرف در بخش خانگی در ماه‌های گرم سال آشنا شویم، این چهار مولفه شامل تجهیزات سرمایشی، یخچال‌ها و فریزرها، لوازم صوتی و تصویری و روشنایی هستند.

یاقوتی تاکید کرد: مثلا در اقلیم‌هایی مثل اقلیم تهران یا شبیه تهران استفاده از کولر گازی باعث افزایش مصرف بیش از اندازه برق خواهد شد و عملا خانه‌هایی که کولر گازی داشته باشند مطمئنا این الگوی مصرف را نمی‌توانند، رعایت کنند و این در حالی است که بیش از ۸۵ درصد مشترکین در تهران کولر آبی دارند.

وی بیان کرد: موضوع دیگر بحث ساخت و ساز‌ها در بخش خانگی است که نیازمند نظارت و اعمال سیاست‌هایی است که باید شرایط ایزوله شدن فضای داخل و بیرون و عدم نفوذ گرما از بیرون به داخل در آن‌ها رعایت شود که عملا رعایت نمی‌شود و هیچ دستگاه و نهادی حاضر به همکاری نیست. پس اگر مشترکی از کولر گازی استفاده می‌کند، نمی‌توان انتظار داشت که سقف الگوی مصرف را بتواند در محدوده اش رعایت کند.

مدیرکل مشتریان توانیر تصریح کرد: طبیعتا برای تمام اجزایی که مصرف برق دارند یک الگوی مصرف برق تعیین شده وجود دارد که طیف وسیعی را پوشش می‌دهد یعنی با هر طیفی که شما بگویید یعنی خانواده یک نفره تا شش نفره، سطح بنای ۵۰ متر تا سطح بنای ۲۰۰ متر همه این‌ها در الگوی زیر ۷۵ درصد است یعنی ۷۵ درصد مشترکین که زیر الگو هستند وجود دارد و تعدادشان هم بسیار زیاد هست.

یاقوتی گفت: مهمترین بحثی که به نظر می‌رسد و می‌تواند متفاوت باشد روی این موارد، اولی تجهیزات اضافه‌ای است که وجود دارد و دوم بحث دقت کردن در مصرف انرژی، اصطلاحا حالت شلختگی در مصرف است؛ در نظر بگیرد لامپی روشن است، ولی هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شود یا هود یا فن روشن است، ولی استفاده نمی‌شود خب طبیعتا تاثیرگذار هست؛ سرمایشی ایجاد می‌کنیم، اما پنجره باز است و خیلی از این مسائل که عموما همه ما درگیرش هستیم.

کد خبر:3407848
۲۰ فروردین ۱۴۰۱ ۱۷:۵۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.