English
یکشنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۱, ۱۹:۳۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

با ایران بر سر پرداخت بدهی‌های گازی توافق کردیم

با ایران بر سر پرداخت بدهی‌های گازی توافق کردیم
وزیر برق عراق عصر پنجشنبه گفت که توافقی بین عراق و ایران بر سر واردات گاز بر اساس حجم مورد نیاز و پرداخت طلب تهران حاصل شده است.

صبا به نقل از تسنیم، تارنمای موازین نیوز عراق اعلام کرد، «عادل کریم» تایید کرد که در سفرش به تهران توافقی بر سر صادرات مجدد گاز مورد نیاز این کشور به همراه پرداخت طلب ایران صورت گرفته است.

وی گفت: طی سفر ما به تهران با طرف ایرانی بر سر واردات گاز از این کشور در فصل تابستان توافق شد و آن ها قول دادند تا حجم مورد نیاز گاز برای تزریق به نیروگاه های تولید برق عراق را صادر کنند.

وزیر برق عراق افزود: بغداد مبالغی را به دلیل واردات گاز به تهران بدهکار است و بر سر پرداخت این بدهی ها توافق شد و پیش بینی می‌کنیم که در فصل تابستان و زمستان آینده حجم مورد نیاز گاز را داشته باشیم.

کریم تأکید کرد که کمبود گاز در سطح جهان وجود دارد و گاز به کالای بسیار پرتقاضا تبدیل شده است و دستیابی عراق به نیازهای خود به این انرژی یک دستاورد است. ما انتظار داریم که تامین برق برای شهروندان در تابستان خوب باشد. از شهروندان می‌خواهیم که مصرف بهینه‌ای برای اطمینان از توزیع خوب برق برای همه داشته باشند.

وی همچنین گفت که میزان کل انرژی تولیدی عراق خوب است، اما مصرف آن بسیار بالاست و از سال 2003 تا به امروز میزان مورد نیاز بیش از 600 درصد افزایش یافته است.

«عادل کریم» وزیر برق عراق در راس هیاتی وزارتخانه‌ای روز سه‌شنبه به ایران سفر کرد و درباره موضوع تزریق گاز به نیروگاه‌های عراقی و پرداخت بدهی‌ها به بخش برق و نفت ایران با مقام‌های ایرانی گفت وگو کرد.

وزیر برق عراق پیشتر در 30 فروردین امسال در گفت وگویی که خبرگزاری ناس این کشور منتشر کرد، گفت: تمام پولی که قرار است به طرف ایرانی بابت واردات گاز پرداخت شود در بانک «TBI» (بانک تجارت عراق) نگهداری و ذخیره شده است.

کریم اظهار کرد: این کشور در سال 2020 هیچ پولی به طرف ایرانی که حدود یک میلیارد و 750 هزار دلار است، پرداخت نکرده و تمام پولی که قرار است به طرف ایرانی پرداخت شود در بانک «TBI» ذخیره شده است.

عراق از یک مشکل بزرگ در تامین برق رنج می‌برد و برق در بسیاری از شهرهای عراق به ویژه در تابستان که دمای هوا به 50 درجه می‌رسد بصورت شبه دائمی قطع می‌شود.  

پیشتر در اوایل اسفند ماه گذشته، وزیران نفت ایران و عراق درباره افزایش صادرات گاز ایران به عراق و پرداخت بدهی گاز عراق به ایران مذاکره کردند.  

جواد اوجی وزیر نفت ایران در حاشیه نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) در دوحه با احسان عبدالجبار همتای عراقی خود دیدار و طرفین در این دیدار درباره گسترش همکاری دو کشور در بخش انرژی مذاکره کردند.  

همچنین سخنگوی وزارت برق عراق در اواسط اسفند ماه گذشته از سفر سه وزیر در راس سه هیات عراقی به تهران با هدف از سرگیری تزریق گاز و تامین شبکه انرژی عراق خبر داده بود.

«احمد موسی» در گفت وگوی تلویزیونی با اعلام این خبر تصریح کرد: گازرسانی همچنان پایین است و وضعیت مفروض این است که ایران، روزانه بیش از 45 میلیون متر مکعب گاز به عراق برساند و در حال حاضر (حدود یک ماه پیش) فقط 8 میلیون متر مکعب به عراق می‌رسد. ما آمادگی افزودن 8 هزار مگاوات برق به شبکه ملی را داریم به شرط اینکه سوخت لازم (گاز برای نیروگاه‌های تولید برق) برسد.  

عراق، سالانه به 35 هزار مگاوات برق نیاز دارد این در حالی است که هر سال یک هزار و 500 مگاوات نیز به این احتیاج افزوده می‌شود. عراق امسال 4 هزار مگاوات به ظرفیت تولید خود خواهد افزود. همچنین قراردادهایی برای تولید 7 هزار و 500 مگاوات از طریق انرژی خورشیدی امضا کرده است

کد خبر:2702970
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۵:۲۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.