English
یکشنبه، ۲۳ مرداد ۱۴۰۱, ۰۵:۵۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

افتتاح دومین نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی در اوج گرمای تابستان

افتتاح دومین نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی در اوج گرمای تابستان
مدیرعامل نیروگاه سیکل‌ترکیبی فردوسی گفت: دومین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات تا دو ماه آینده افتتاح می‌شود.
صبا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، اقای فریبرز موتمنی در حاشیه بازدید خبرنگاران صنعت آب و برق کشور از روند ساخت واحد‌های بخار نیروگاه ۱۴۳۴ مگاواتی فردوسی مشهد با اعلام این خبر، افزود: این نیروگاه دارای ۶ واحد گاز ۱۵۹ مگاواتی و سه واحد بخار به ظرفیت نامی ۱۶۰ مگاواتی است که عملیات ساخت واحد‌های سیکل ترکیبی این نیروگاه در قالب طرح‌های بیع‌متقابل در دستور کار قرار گرفته است.
 
وی اضافه کرد: واحد دوم سیکل ترکیبی این نیروگاه هم اکنون حدود ۶۵ درصد پیشرفت دارد و با سه شیفت کاری و با توان بالا در حال تکمیل کردن طرح هستیم و اگر طرح تا حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد هم برسد قابل سنکرون شدن با شبکه سراسری برق است.
 
موتمنی گفت: زمان استاندارد یک واحد نیروگاه سیکل ترکیبی ۲۴ماه است، اما به شرط وجود تجهیزات می‌توانیم این طرح را تا ۱۸ ماه هم تکمیل و افتتاح کنیم.
 
 مدیرعامل نیروگاه سیکل‌ترکیبی فردوسی افزود:، چون ساختمان و برخی زیرساخت‌های واحد دوم سیکل ترکیبی قبلا احداث شده بود به محض تزریق منابع مالی در دی ۱۴۰۰بلافاصله به تکمیل طرح اقدام کردیم و ان شاء‌الله با حدنصابی جدید این طرح تا آخر تیر امسال وارد مدار می‌شود.
 
وی ادامه داد: همه تجهیزات این طرح سیکل ترکیبی در داخل طراحی و ساخته شده است.
 
موتمنی گفت: در نیروگاه‌های گازی، حرارت واحد‌ها از اگزوز بخش گاز با درجه حرارتی حدود ۵۴۰ درجه سانتی‌گراد به محیط بیرونی خارج می‌شود که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت انرژی، موجب افزایش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای می‌شود، اما در این طرح با استفاده از حرارت خروجی اگزوز واحد‌های گازی و هدایت آن به تجهیزات بخش بخار، انرژی الکتریکی تولید می‌شود.
 
وی با تاکید بر اینکه ساخت سه واحد بخار نیروگاه فردوسی مانع از انتشار ۲.۴ میلیون تن دی‌اکسیدکرین در سال می‌شود، افزود: افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در شمال‌شرق کشور به میزان ۴۸۰ مگاوات، بالا بردن ظرفیت بهره وری نیروگاه و افزایش آن به بیش از ۵۰ درصد، دستیابی به صرفه‌جویی ۸۷۰ میلیون لیتر سوخت مایع در سال برای مجموع ۳ واحد بخش سیکل ترکیبی و کاهش آلایندگی زیست‌محیطی از جمله اهداف اجرای این طرح است.
 
موتمنی حجم سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای ساخت واحد‌های سیکل ترکیبی این نیروگاه را حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان برشمرد که بدون دریافت تسهیلات و وام و باوجود تنگنا‌های شدید مالی در حال پیشبرد اهداف است.
 
 مدیرعامل نیروگاه سیکل‌ترکیبی فردوسی گفت: در زمان ساخت واحد‌های این نیروگاه, ۸۰۰ نفر مستقیم و هزار و ۵۰۰ نفر غیرمستقیم مشغول به فعالیت هستند که طبق برنامه واحد دوم بخار پیک تابستان امسال و واحد سوم نیز پیک تابستان سال آینده وارد مدار می‌شوند.
 
موتمنی با بیان اینکه برای ساخت تجهیزات از شرکت‌های دانش بنیان استفاده می‌کنیم. افزود: هم اکنون پست برق نیروگاه تکمیل شده و همکاران در سه شیفت کاری مشغول کار هستند تا واحد دوم سیکل ترکیبی را تا زمان اوج مصرف وارد مدار کنند.
 
وی با تاکید بر اینکه سیستم تحریک ژنراتور (MAPEX) و سیستم کنترل (MAPCS) نیروگاه‌ها تا پیش از این در انحصار تعدادی از شرکت‌های مطرح خارجی بوده است، گفت: خوشبختانه با تلاش متخصصان داخلی این تجهیزات سامانه کنترل (DCS) برای نخستین بار در کارخانجات گروه مپنا طراحی و بومی‌سازی شده و در بخش بخار نیروگاه پرند در شهر پرند در جنوب تهران با موفقیت استفاده شده است و هم اکنون در نیروگاه‌های فردوسی مشهد و عسلویه بوشهر نیز از سامانه کنترل MAPCS مپنا استفاده می‌شود.
 
موتمنی افزود: با استفاده از سامانه کنترل نیروگاه‌ها هم اکنون توانسته ایم در تغذیه آب به بویلر‌های نیروگاه تا حدود۷۵ درصد توانسته ایم کاهش مصرف داشته باشیم.
 
مدیرعامل نیروگاه سیکل‌ترکیبی فردوسی اضافه کرد: برای استفاده بهینه آب در نیروگاه در حال مذاکره با استانداری خراسان رضوی و شرکت آب منطقه‌ای مشهد برای استفاده از پساب به جای آب چاه هستیم.
 
گفتنی است: نیروگاه سیکل‌ترکیبی فردوسی مپنا در کیلومتر ۱۷ جاده مشهد به قوچان واقع شده است. این نیروگاه اسفند ۱۳۸۳اغاز و سال۸۷وارد مدار شد و تا سال۸۸ کامل تحویل داده شد.
کد خبر:3452812
۲ خرداد ۱۴۰۱ ۱۲:۱۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.