English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۱۹:۵۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

نشست مشترک وزارت نیرو و صنایع

نشست مشترک وزارت نیرو و صنایع
جلسه مشترک وزارت نیرو و صنایع روز گذشته در ساختمان وزارت نیرو با حضور مدیران صنایع و صنعت آب و برق کشور برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل ازایسنا ، بعد از اتمام این جلسه که بدون حضور خبرنگاران تشکیل شد، وزیران دو وزارتخانه در جمع خبرنگاران حضور یافتند و به سوالات آن‌ها پاسخ‌ دادند.

پرویز فتاح ـ وزیر نیرو ـ با اشاره به کمبود برق در تابستان گذشته و بحران خاموشی‌ها گفت: در بحث تامین برق ما اولویت اول را به تامین برق صنایع دادیم و این موضوع را مشترکا به همه‌ی استانداران کشور ابلاغ کردیم که این موضوع تا حدی توانست از کاهش تولید صنایع جلوگیری کند، البته صنایع هم در زمینه‌های مختلف از جمله مرخصی تابستانی و رعایت مصرف پیک با ما همکاری کردند که این امر نیز تاثیرگذار بوده است.

وی درباره مفاد تفاهم‌نامه‌ی امضا شده بین دو وزارتخانه اظهار کرد: این تفاهم‌نامه درباره‌ی تامین برق شهرک‌ها بود، تفاهم‌نامه‌ا‌ی در رابطه با آب هم تقریبا آماده است و در اولین فرصت اجرایی می‌شود.

فتاح افزود: در جلسه قبل نیز توافق کرده بودیم که وزارت صنایع هم مانند وزارت نفت، صاحب نیروگاه شود که سابقا ساخت چهار هزار مگاوات توافق شده که وزیر صنایع 500 مگاوات هم بعدا به این مقدار اضافه کرد. مکان ساخت این نیروگاه‌ها و مسائلی از این قبیل، همه مشخص شده و گزارش‌ صنایع نیز در جلسه حاکی از آن بود که 1500 مگاوات از این طرح را با شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) قرارداد بسته و شرایط اجرایش‌اش شروع شده و صنایع قول داده 9 هزار مگاوات مابقی را نیز در یک ماه آینده نهایی کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، امروز صنایع پیشنهاد داد که برای تامین برق صنعت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر مانند نیروگاه‌های بادی و خورشیدی برویم.

فتاح مصرف برق صنایع را 32 درصد از برق کشور دانست و یادآور شد: مصرف برق صنعت شاخصی برای وضعیت توسعه یافتگی هر کشور در دنیاست و ما باید حتما این میزان را به 50 درصد برسانیم.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر محرابیان ـ وزیر صنایع و معادن ـ‌ نیز گفت: در این جلسه آمادگی خود را برای تامین سیمان و فولاد طرح‌های وزارت نیرو اعلام کردیم، در حال حاضر وضعیت تولید سیمان به نحوی است که واحدهای تولیدکننده به دنبال مشتری می‌گردند به‌طوری که موجودی سیلوهای سیمان قابل توجه است.

وی خاطرنشان کرد: البته دولت مجوز داده است که در طرح‌های بزرگ، دستگاه‌های دولتی از طریق واردات هم بتواند سیمان مورد نیاز را تامین کند ولی با این وجود به دلیل حساسیت و طرح‌های وزارت نیرو قطعا هم فولاد و هم سیمان مورد نیاز را با شرایط خوب تامین خواهیم کرد.

او همچنین گفت: در طول یک سال گذشته بیش از 16 میلیون تن به ظرفیت تولید سیمان اضافه شده و همین امر باعث کاهش قیمت در بازار گردیده که این موضوع نشان‌دهنده‌ی توازن در تولید و مصرف است.

وزیر صنایع و معادن در پاسخ به این پرسش که با توجه به خاموشی‌های گسترده، در صنایع چه مقدار کاهش تولید داشتیم و صنعت چه میزان زیان دیده است، اظهار کرد: زیان‌های وارد شده به صنایع می‌توانست بیش از این مقدار وارد شده باشد ولی وزارت نیرو راهی جز محدود کردن برق نداشت اما در تخصیص اولویت‌ها تلاش شد که اولویت به صنعت داده شود و تا حد امکان تولید کاهش پیدا نکند.

او اضافه کرد: آمار تولید نشان می‌دهد که در شش ماه نخست ما کاهش تولیدی که قابل توجه باشد را نداشتیم.

محرابیان درباره‌ی آمار دقیق این خسارات در پاسخ به ایسنا گفت: ممکن است که بعضی از واحدها تولیدشان کاهش یافته باشد ولی ما جمع بندی خاصی در این مورد نداریم.

او درباره ظرفیت نیروگاه‌های وزارت صنایع اظهار کرد: حدودا 700 مگاوات نیروگاه مستقل داریم البته در بخش صنعت ممکن است واحدهای کوچک هم باشند که خیلی نمی‌توان روی آن‌ها حساب کرد.

وی درباره چهار هزار و 500 مگاوات نیروگاهی که قرار است ساخته شود نیز تشریح کرد: 1500 مگاوات از این طرح‌ عملیاتی شده و سه هزار مگاوات مابقی مقدمات کارش انجام شده که اجرای آنها مربوط به بخش خصوصی است و سرمایه‌گذاری هم توسط واحدهای صنعتی‌ای است که به بخش خصوصی واگذار شده‌اند و ما فقط کار مدیریت و هماهنگی آن را انجام می‌دهیم

ایسنا
۲۵ مهر ۱۳۸۷ ۰۷:۳۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.