English
جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹, ۲۲:۱۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

همایش سند چشم‌انداز مپنا برگزار شد

همایش سند چشم‌انداز مپنا برگزار شد
همایش سند چشم‌انداز مپنا، با حضور مدیران، معاونت‌ها، مسوولان واحدها، کارشناسان ارشد و دیگر مدعوین گروه مپنا، روز پنج‌شنبه 18/07/87 در سالن آمفی‌تأتر شرکت توسعه آب و نیروی ایران برگزار شد.
این مراسم، با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی آغاز شد و در پی آن دکتر حمید زرگرپور قائم‌مقام گروه مپنا به شرح مختصری از موضوعات دومین همایش سند چشم‌انداز مپنا پرداخت و اظهار داشت: در این همایش دو هدف دنبال می‌شود؛ نخست مواردی که لازم است تا مدیران ارشد، مدیران و کارشناسان بدانند و آماده شوند و دوم آنکه برنامه‌های انجام شده و در حال انجام و آینده را مرور کنیم.
زرگرپور، موضوع اصلی همایش فوق را سند چشم‌انداز گروه عنوان و خاطرنشان کرد: در ادامه و آخر همایش نیز به مرور برنامه‌های نیمه اول سال و برنامه‌های نیمه دوم سال می‌پردازیم.
قائم‌مقام گروه مپنا، در پایان بخش اول سخنان خود، اظهار امیدواری کرد که همایش مذکور به درک و شناخت بیشتر همکاران گروه مپنا بیانجامد.
براساس این گزارش، در ادامه دکتر علی‌نقی مشایخی استاد دانشگاه صنعتی شریف، ضرورت حوزه اهداف استراتژیک و چرایی برنامه‌ریزی استراتژیک را تبیین کرد و با ارائه اسلایدهای تصویری مختلف، به تفصیل در باب "برنامه‌ریزی استراتژیک، مراحل و علل تکامل برنامه‌ریزی تا برنامه‌ریزی استراتژیک" و همچنین وظایف پنج‌گانه مدیران شامل "برنامه‌ریزی، سازماندهی، تامین نیروی انسانی، رهبری و کنترل" به ارائه توضیح پرداخت.
در ادامه نیز دکتر زرگرپور قائم‌مقام گروه، ضمن خیرمقدم مجدد به حاضران، اظهار داشت: مدیریت استراتژیک آن است که از زاویه مأموریت شرکت به سازمان نگاه کنیم.
وی، ضرورت وجود برنامه‌ریزی استراتژیک را پاسخگویی و تطبیق‌پذیری بخش سازمان در محیط ، هدایت و کنترل هدفمند سازمان در راستای دستیابی به اهداف و ایجاد ارزش‌آفرینی و هم‌افزایی و گسترش تفکر استراتژیک دانست و با اشاره به سه‌گانه‌های فرایند مدیریت استراتژیک شامل "تدوین، اجرا و ارزیابی" گفت: تاریخچه تدوین فرایند مدیریت استراتژیک در شرکت مپنا به سال 77 بازمی‌گردد که مجموعه‌ای از  فعالیت‌ها آغاز شد و در اواسط سال81 در طی جلسات تیم بازنگری استراتژیک شرکت بازنگری شد، همچنین نسخه نهایی برنامه استراتژیک در پایان سال 82 تهیه و تصویب شد و بالاخره در پایان سال 85 سند چشم انداز به تصویب مدیریت ارشد مپنا رسید.
زرگرپور، عمده دلایل آخرین بازنگری برنامه استراتژیک گروه مپنا را تحولات بیرونی سازمان و ضرورت پاسخ به تحولات محیطی، توسعه گروه و ورود به قلمرو‌های جدید مانند نفت و گاز و حمل‌و‌نقل‌ریلی و بهبود مدیریت عملکرد و ایجاد سیستم مدیریت کار و اثربخش عنوان و در توضیح مراحل پنج‌گانه اجرای بازنگری برنامه‌ریزی استراتژیک خاطر نشان کرد: این مراحل شامل "تعیین ضرورت و الزامات بازنگری تا تعیین اعضای تیم بازنگری، تشکیل جلسات منظم، شناسایی شرایط داخلی و محیطی گروه و شناخت مزایا و چالش‌های پیش‌رو و جمع‌بندی و تصویب موارد در قالب گزارش سند چشم انداز گروه مپنا" است.
قائم مقام گروه مپنا، همچنین به شرح توضیحاتی در خصوص هدف بنیادی، چشم‌انداز ، بیانیه مأموریت، ارزش‌ها، ‌اهداف پنج‌ساله، استراتژی‌های کلان در سطح CORPORATE و استراتژی‌های رقابتی پرداخت.
در بخش دیگری از این همایش نیز قائم‌مقام گروه، معاونت برنامه‌ریزی و کنترل راهبردی و استاد دانشگاه صنعتی شریف به سؤالات حاضران در سالن پاسخ مبسوط دادند.
بر اساس این گزارش، مهندس موسی رفان رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل گروه مپنا به عنوان آخرین سخنران با حضور در سالن به تشریح برنامه‌های گروه در نیمه دوم سال 87 با توجه به تحولات اخیر صنعت برق پرداخت و اظهار داشت: در حالی که مطابق جدول وضعیت راه‌اندازی واحدهای برق در سال 87 باید تاکنون 13 واحد نیروگاهی راه‌اندازی می‌شد، هم‌اکنون فقط 8 واحد راه‌اندازی شده است. همچنین مطابق برنامه باید 5/2059 مگاوات ظرفیت نیروگاهی تا ماه اخیر محقق می‌شد که متأسفانه به دلایلی از جمله کمبود تامین مواد اولیه و نقدینگی تنها 1267 مگاوات محقق شده است.
رفان، عمده مشکلات صنعت برق و عدم تحقق کامل برنامه‌ها را مواردی نظیر کمبود نقدینگی و عدم دریافت مطالبات، ‌برخی مشکلات بین‌المللی و روند کند ورود تجهیزات و مواد اولیه و عدم استفاده از ظرفیت کل در دسترس نیروگاه‌های برق‌آبی در تابستان گذشته به دلیل خشکسالی و بارندگی کم، پر شدن سقف اعتباری شرکت در بانک‌های داخلی و عدم اختصاص نقدینگی مناسب در سال‌های اخیر به پروژه‌های نیروگاهی کشور دانست و گفت : نتیجه همه این موارد، آن شد که در تابستان سال جاری حدود چهارهزار مگاوات خاموشی اعمال گردید.
مدیرعامل گروه مپنا، در پیش‌بینی وضعیت خاموشی‌ها، نیاز پیک برق کشور در سال 88 را حدود 42هزار مگاوات دانست و افزود : در این میان، به نظر می‌رسد نیروگاه‌های برق‌آبی تنها هزار مگاوات کمک خواهند کرد.
مپنا
۲۵ مهر ۱۳۸۷ ۱۰:۵۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.