English
سه شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۰۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

78درصد از تلفات برق کشور سهم شبکه‌ توزیع است

78درصد از تلفات برق کشور سهم شبکه‌ توزیع است
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: 78درصد از تلفات برق کشور سهم شبکه‌ توزیع است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، عباس علی آبادی افزود: کل تلفات برق کشور در تابستان که پیک (اوج) مصرف کشور است، 30 درصد تولید است ومتاسفانه هر چه میزان تولید افزایش پیدا می‌کند، تلفات هم زیادتر می‌شود.
وی با بیان این که این مساله فقط به دلیل مشکلات فنی نیست، افزود: در دسترس بودن شبکه فشار ضعیف برای مردم یکی از مشکلات اصلی است که باید این شبکه را از دسترس خارج کنیم تا میزان تلفات کاهش پیدا کند که هم باعث کاهش مصرف غیر مجاز می‌شود و هم درآمد وزارت نیرو را رشد می‌دهد.
به گفته‌ی او، ایران از لحاظ میزان تلفات مربوط به نیروگاه‌ها و خطوط جهانی در شرایط استاندارد جهانی است، ولی در شبکه‌ فشار ضعیف و تلفات مصرف وضعیت خوبی نداریم. مثلا وسایل خانگی مورد استفاده اغلب با راندمان‌های مصرفی ضعیف در دسترس هستند و این در حالی است که در شرایط کنونی، نظامی برای کنترل این شرایط وجود ندارد و تا وقتی قیمت انرژی ارزان باشد، این اتلاف صورت می‌گیرد.
علی آبادی در حاشیه کنفرانس تجهیزات دوار در صنایع نفت و نیرو افزود: وقتی بار بیشتری از خطوط انتقال برق گرفته می‌شود، میزان تلفات هم افزایش پیدا می‌کند. در حال حاضر سهم تلفات انتقال و توزیع بیشتر از استانداردهای جهانی است که از این مقدار، بیشترین سهم متعلق به انشعابات غیرمجاز است.
معاون وزیر نیرو در خصوص احتمال کمبود سوخت نیروگاه‌ها در زمستان و ایجاد مشکل برای تولید برق گفت: در حال حاضر بیش از 90 درصد مخازن سوخت مایع نیروگاهها پر است و همچنین موفق شده‌ایم که تعدادی از نیروگاه‌ها را از طریق لوله به مراکز تولید سوخت کشور متصل کنیم.
وی با این حال هشدار داد: این مسایل نگرانی‌ها را رفع نمی‌کند و در صورت بروز سرمای شدید مانند آنچه سال گذشته تجربه شد و یا در صورت ایجاد موانع در انتقال سوخت، مشکلات به صورت خاموشی بروز خواهد کرد، بنابراین باید با تغییر الگوی مصرف بتوانیم وضعیتی را به وجود آوریم که از این نگرانی فاصله بگیریم.
به گفته او در حال حاضر فاصله میان تولید و مصرف برق کشور زیاد نیست و هر نوع اختلال در سوخت‌رسانی نیروگاه‌ها می‌تواند باعث بروز مشکلات شود.
وی ادامه داد: اگر این نگرانی را از مردم بگیریم که هیچ مشکلی از لحاظ تامین انرژی نخواهیم داشت، به نوعی این کار تشویق آن‌ها به افزایش مصرف است و همواره باید این هشدار را به مصرف کنندگان داد که حتی در بهترین شرایط تولیدی، از الگوی مصرفی صحیح پیروی کنیم.
معاون وزیر نیرو با بیان این‌که نیروگاه‌ها در وضعیت خوبی قرار دارند و مشکلی برای تبدیل به انرژی وجود ندارد، ادامه داد: در صورت تحویل سوخت می‌توانیم برق کافی را تولید کنیم، ولی باید به این مساله توجه داشت که انتقال سوخت مایع باید بیش از 50 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد که کار بسیار سختی است. از سوی دیگر نیروگاه‌های برق‌آبی به دلیل خشکسالی مانند سال گذشته در اختیار کشور نیستند و این در حالی است که پارسال با حداکثر توان جبران کمبودهای نیروگاه‌های گازی را برعهده داشتند.
در این رابطه مصطفی کشکولی ـ مدیر گازرسانی شرکت ملی ایران - نیز به تازگی به ایسنا گفته که تا 20 مهر در مجموع حدود 30 میلیارد متر مکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل داده شده، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته حجم گاز تحویلی به نیروگاه‌ها 27 میلیارد متر مکعب بوده است.
به گفته او قرار است در ماه‌های آذر تا اسفند به طور میانگین روزانه 30 میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل شود، به طوری که در ماه‌های دی و بهمن این مقدار روزانه 20 میلیون متر مکعب خواهد بود.
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به برگزاری جلسات ماهانه‌ هماهنگی گازرسانی به نیروگاه‌ها بین وزارتخانه‌های نفت ونیرو خاطرنشان کرده بود که براساس توافق دو وزارتخانه در صورت امکان اگر گاز بیشتری مورد نیاز نیروگاه‌ها باشد، از سوی وزارت نفت تحویل داده خواهد شد.
به گفته معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی علاوه بر این مسایل به طور طبیعی با رشد میزان مصرف مواجه هستیم که در نتیجه افزایش مصرف در کنار کاهش سهم نیروگاه‌های برق‌آبی مشکل‌ساز خواهد بود.
وی همچنین هشدار داد: ناوگان حمل و نقل سوخت کشور امسال فقط وظیفه حمل سوخت نیروگاه‌ها را برعهده ندارد و بیش از 800 هزارخودرو جدید به بنزین احتیاج دارند که انتقال سوخت آن‌ها وظیفه این ناوگان است و این مساله باعث نگرانی می‌شود و باید به مردم هشدار داد که کمتر برق مصرف کنند، چرا که بروز مشکل در صنعت برق تبعات ناخوشایندی را به همراه خواهد داشت و مصرف کنندگان باید با آگاهی از شرایط کنونی پیش‌بینی های لازم را در این خصوص داشته باشند.
ایسنا
۲۸ مهر ۱۳۸۷ ۰۹:۱۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.