English
یکشنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹, ۱۵:۰۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اثرات حذف یارانه‌ انرژی بر صنعت/قیمت فروش ماشین‌آلات صنعتی حدود ‌١٠درصد افزایش می‌یابد

اثرات حذف یارانه‌ انرژی بر صنعت/قیمت فروش ماشین‌آلات صنعتی حدود ‌١٠درصد افزایش می‌یابد
در صورت دو برابر شدن نرخ انرژی در صنعت، قیمت فروش ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی بین هشت تا 10 درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا ،محمدرضا پویش من ـ دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران ـ  با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر به طور میانگین حدود هشت تا 10 درصد قیمت تمام شده تولید ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی را قیمت انرژی تشکیل می‌دهد که در صورت هرگونه افزایش در نرخ آن، به همان نسبت نیز قیمت تمام شده و فروش تجهیزات صنعتی افزایش می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: انرژی از ارکان اصی تولید ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی است که هرگونه تغییر در قیمت‌های انرژی باید با برنامه‌ریزی‌ قبلی و آماده‌سازی صنعت انجام شود.

وی افزود: در صورتی که برای صنعت و تولید کشور اعتبار قائلیم، باید دو سه سال قبل از حذف یارانه انرژی، از صنعت حمایت شود تا به جایی برسد که تحمل حذف یارانه‌های انرژی را داشته باشند.

پویش من تصریح کرد: این در حالی است که متاسفانه در کشور از صنعت و به خصوص صنعت ساخت تجهیزات حمایت نشده و در این شرایط حذف یارانه انرژی به طور ناگهانی، آسیب‌های زیادی را به صنعت وارد خواهد کرد.

اظهارات این فعال صنعتی در حالی صورت می‌گیرد که اظهارنظرات مختلفی از سوی صاحبان صنایع و دست‌اندرکاران امر مطرح شده است.

نایب رئیس خانه معدن ایران در این باره عقیده دارد که حذف یارانه انرژی موجب افزایش به طور میانگین 6 درصدی قیمت تمام شده صنایع و مواد معدنی خواهد شد.

محمدرضا بهرامن خاطر نشان کرده که با حذف یارانه انرژی، عملا مزیت انرژی ارزان از بخش تولید کشور حذف شده و در این شرایط چه مزیتی برای سرمایه‌گذاری در بخشهای تولیدی به خصوص صنایع انرژی بر معدنی که مواد اولیه آنها در داخل کشور وجود دارد، می‌ماند؟

مدیرعامل مجتمع آلومینیوم جنوب نیز معتقد است که مصرف برق در طرح‌های جدید آلومینیومی داخل کشور نزدیک به استانداردهای جهانی است، بنابراین حذف یارانه‌ انرژی صنعت تاثیر چندانی در کاهش مصرف برق در این بخش نخواهد داشت.

به گفته طاهرپور در این شرایط حذف یارانه انرژی در صنعت آلومینیوم و افزایش قیمت برق بیش از آن که در کاهش مصرف انرژی نقش داشته باشد، موجب افزایش قیمت تمام شده تولیدات خواهد شد.

همچنین دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در این باره عقیده دارد که در صورت حذف یارانه انرژی بخش صنعت، حداقل یک چهارم قیمت‌های فعلی به قیمت تمام شده سیمان اضافه می‌شود.

محمد‌حسن پورخلیل اظهار می‌کند که در حال حاضر متوسط قیمت تمام شده هر تن سیمان در واحدهای جدید 46 هزار تومان و در واحدهای قدیمی 32 هزار تومان و به طور میانگین 39 هزار تومان است و ‌حذف یارانه انرژی صنعت حتی در کمترین قیمت پیشنهادی نیز موجب می‌شود که تولید سیمان برای واحدهای جدید، زیان‌ده و برای واحدهای قدیمی، بدون سود و به قیمت تمام شده باشد.

به گفته وی حذف یارانه انرژی صنعت به طور قطع با قیمت‌های فعلی سیمان موجب ضرر‌ده شدن صنعت سیمان و تعطیلی کارخانه‌ها خواهد شد.

از سوی دیگر مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه نیز حذف یارانه انرژی در بخش صنعت را موجب افزایش قیمت تمام شده محصولات فولادی می‌داند.

محمد رجایی خاطرنشان کرده که با کاهش جهانی قیمت فولاد، بازار داخلی فولاد نیز وارد رکود شده و قیمت محصولات فولادی کاهش یافته است.

همچنین معاون مالی اقتصادی شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) عقیده دارد که در صورت رسیدن نرخ برق صنعتی به هر کیلووات ساعت 77 تومان، قیمت تمام شده هر کیلو آلومینوم را حدود 30 درصد افزایش خواهد داد.

محمد ابراهیم رازقی با بیان این مطلب به ایسنا اظهار کرده که در حال حاضر با نرخ فعلی برق، قیمت تمام شده هر کیلو آلومینیوم حدود 2700 تومان است که صحبت‌هایی درباره رسیدن نرخ برق به 77 تومان وجود دارد که در آن صورت قیمت تمام شده هر کیلو آلومینیوم به حدود 3500 تومان افزایش خواهد یافت.

به گفته او در صورت رسیدن نرخ برق صنعتی به 77 تومان، قیمت آلومینیوم و دیگر فلزات انرژی‌بر افزایش شدیدی خواهد یافت.

پیشنهاد حذف نشدن یارانه‌های انرژی برای بخش صنعت به مدت 1.5 تا 2 سال نیز از سوی وزیر صنایع ومعادن رد شده و وی گفته که این وزارتخانه چنین پیشنهادی را به دولت ارائه نکرده است.

در آخرین اظهار نظرها، محمد مسعود سمیعی‌نژاد - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنایع و معادن - نیز اظهار کرده که کارگروه تشکیل‌شده در وزارت صنایع و معادن پیشنهاد کرده که برای رفع نگرانی‌ها، حذف یارانه‌ انرژی صنعت به صورت تدریجی و در یک روند سه ساله انجام شود

ایسنا
۲۹ مهر ۱۳۸۷ ۰۸:۵۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.