English
سه شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۴۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اولین کنفرانس نیروگاههای برق اسفند سال جاری برگزار می‌شود

اولین کنفرانس نیروگاههای برق اسفند  سال جاری برگزار می‌شود
اولین کنفرانس نیروگاههای برق (EPGC) با هدف گسترش دانش فنی، اعتلای تحقیقات و ارایه آخرین دستاوردهای علمی متخصصان صنعتی و دانشگاهی در بخش نیروگاهی 14 و15 اسفند سال جاری در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار می‌شود. این کنفرانس محورهای فنی،‌ مدیریتی، اقتصادی، محیط‌زیست و سایر زمینه‌های مرتبط با بخش تولید برق را در بر می‌گیرد و انواع نیروگاههای بخاری، گازی، چرخه ترکیبی، برق‌آبی، هسته‌ای، تجدید‌پذیر و واحدهای تولید پراکنده برق را تحت پوشش دارد

دبیرخانه کنفرانس نیروگاهی برق طی فراخوانی از استادان، ‌مهندسان، پژوهشگران،‌  متخصصان و صاحبنظران صنعت‌برق دعوت کرد مقاله‌های خود را در زمینه‌های موضوعی کنفرانس شامل برنامه‌ریزی توسعه نیروگاهها، بهره‌برداری نیروگاهها،‌ تعمیرات نیروگاهها ،‌بازار برق،‌ تولیدات پراکنده، شیمی و مواد، کنترل – حفاظت - ابزار دقیق و اتوماسیون،‌ ماشینهای الکتریکی، انرژیهای تجدید‌پذیر، ‌محیط‌زیست،‌ مدیریت و سایر زمینه‌های مرتبط با بخش تولید برق به آدرس قزوین، دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، دانشکده فنی و مهندسی، دبیرخانه اولین کنفرانس بین‌المللی نیروگاههای برق ارسال کنند. در این فراخوان مهلت دریافت مقالات تا 30 آبان،‌ مهلت پیشنهاد کارگاههای آموزشی تا 30 آذر و مهلت دریافت مقالات نهایی تا 15 بهمن سال جاری تعیین شده و نتایج پذیرش مقالات تا 30 دی‌ماه اعلام خواهد شد.
همچنین تصریح شده چگونگی نگارش و ارسال مقالات و چگونگی ثبت نام در کنفرانس، نمایشگاه جانبی و کارگاه آموزشی به همراه فرمهای مربوط از طریق سایت کنفرانس به آدرس
www.epgc-ir.com قابل دسترسی است و پست الکترونیکی دبیرخانه به آدرس paper@epgc-ir.com فعال است.

رویکرد انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران در برپایی کنفرانسهای تخصصی برق
انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران کارنامه پرباری را در شکل‌دهی کنفرانسهای بین‌المللی برق و الکترونیک تاکنون عرضه کرده است. از جمله این اقدامات برپایی کنفرانس شبکه‌های توزیع است که چهاردهمین دوره برگزاری آن را در اردیبهشت سال آینده در کرمان شاهد خواهیم بود. شکل‌گیری کنفرانس بین‌المللی نیروگاههای برق یکی دیگر از اقدامات مهم این انجمن محسوب می‌شود که تلاش دارد آخرین دستاوردهای فنی، مدیریتی، اقتصادی و سایر جنبه‌های اساسی این بخش حساس را عرضه و بستر علمی در جهت توسعه دانش صنعت‌ نیروگاهی در کشور را فراهم آورد.
دکتر حسن غفوری‌فرد رئیس انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران سرعت رشد مصرف‌برق کشور را بعد از کشور چین بالاترین رشد در دنیا ذکر کرد که لازمه آن سرعت بخشیدن به طرحهای توسعه و احداث نیروگاههای جدید است علاوه بر آن رشد فن‌آوری و پیچیده‌تر شدن سیستمهای نیروگاهی از جمله سیستمهای کنترلی و ابزار دقیق، بررسی علمی و توسعه دانش در این صنعت را به یکی از ضرورتهای اساسی کشور بدل ساخته است.
رئیس کنفرانس بین‌المللی نیروگاههای برق که در سال نخست کمتر به جنبه‌ بین‌المللی آن پرداخته شده است، برگزاری این کنفرانس را بر پایه پیشنهاداتی که از سوی مدیران نیروگاهها و استادان رشته برق ارایه شد استوار دانست و با اشاره به چند دهه تجارب انجمن مهندسین برق و الکترونیک در برپایی کنفرانسهای برق گفت: «برگزاری کنفرانس نیروگاهها به انجمن پیشنهاد شد و این موضوع به اتفاق از سوی مدیران عامل نیروگاههای کشور مورد استقبال قرار گرفت و به شکل‌گیری یک مجموعه علمی و تخصصی انجامید که مدیران نیروگاهها به طور فعال در آن مشارکت دارند و همانند کنفرانس شبکه‌های توزیع به طور سالانه برگزار می‌شود.
برگزاری کارگاههای آموزشی و نمایشگاه جانبی
دکتر غفوری‌فرد در خصوص داوری مقالات ارسالی به برخورداری کنفرانس از یک پایگاه اطلاعاتی قوی اشاره کرد که در آن افراد واجد شرایط داوری از حوزه صنعت و دانشگاه شناسایی و معرفی شده‌اند.
رییس کنفرانس بین‌المللی نیروگاههای برق با تأکید بر برپایی نمایشگاه جانبی و کارگاههای آموزشی در این کنفرانس گفت: «به طور معمول کنفرانسها به وسیله بخش خصوصی انجام می‌شود و هیچگونه بودجه دولتی به آن اختصاص نمی‌یابد. از این رو بخش عمده‌ای از هزینه کنفرانس را از طریق برگزاری کارگاههای آموزشی و نمایشگاه جانبی تأمین می‌کنیم.»
دکتر غفوری‌فرد با اشاره به تعدد کنفرانسهای تخصصی برق که بوسیله انجمن مهندسین برق و الکترونیک برگزار می‌شود از تشکیل کمیته خاص جهت ساماندهی کنفرانسها خبر داد و گفت: «به عنوان مثال در سیزدهمین کنفرانس شبکه‌های توزیع که سال گذشته برگزار شد بیش از 2 هزار نفر شرکت کردند. بنابراین گروهی تحت عنوان کمیته ساماندهی کنفرانسهای علمی انجمن برق و الکترونیک ایران تشکیل شد که ساماندهی امور و برنامه‌ریزی، نیازسنجی و مکان‌یابی استقرار کنفرانسها را برعهده دارد.»
وی با اشاره به داوطلب شدن  تعدادی از استانهای کشور برای برپایی نخستین کنفرانس نیروگاهها در این مناطق گفت: «کنفرانس نیروگاههای برق به جهت جلب مشارکت دانشگاهها با همکاری انجمن مهندسین شاخه قزوین و همکاری دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) در سال نخست در قزوین برگزار می‌شود و به طور سالانه شاهد برپایی این کنفرانس در مناطق مختلف کشور خو اهیم بود.»
دکتر غفوری‌فرد در مورد امکانات این دانشگاه به برخورداری از آمفی‌تئاتر با گنجایش هزار نفر، بیش از 2 هزار مترمربع سالن سرپوشیده و فضای باز وسیع برای برگزاری نمایشگاه جانبی اشاره کرد که فضای مناسبی را فراهم آورده است.
وی افزود: «کنفرانس نیروگاهها در سال نخست جنبه داخلی دارد و در سالهای آینده سعی می‌کنیم از دستاوردهای محققان و متخصصان شاخص خارج از کشور نیز بهره‌مند شویم و از آنها دعوت به عمل بیاوریم. با این وجود  مقالات ارسالی از خارج از کشور در  کنفرانس اول نیز مورد پذیرش قرار می‌گیرد و از آن استقبال می‌کنیم.»
روند شکل گیری کنفرانس بین‌المللی نیروگاهها
مهندس علیرضا اسلامی عضو هیئت موسس و رئیس کمیته برگزار کننده کنفرانس نیروگاهها درباره روند برگزاری کنفرانسهای تخصصی بخشهای اصلی  تولید، انتقال و توزیع برق در کشور به کنفرانس بین المللی برق اشاره کرد که امسال بیست و سومین دوره برگزاری  را پشت سر می گذارد وی گفت:«این کنفرانس همه مباحث مهندسی برق اعم از تولید،‌ توزیع و انتقال را تحت پوشش دارد و به عنوان یک کنفرانس کلیدی در ایران و عرصه بین‌المللی از جایگاه خوبی برخوردار است.»
مهندس اسلامی افزود:«از اوایل دهه 70 و با شکل گیری شرکتهای توزیع، ‌کنفرانس مهندسی توزیع در امتداد کنفرانس بین‌المللی برق به طور سالانه برگزاری می‌شود. در این میان بخش تولید بر ق به رغم اهمیتی که دارد از یک کنفرانس مستقل برخوردار نبود و در اوایل سال 80 پیشنهاد برگزاری کنفرانس خاص این بخش در جلسه هیئت مدیره انجمن مهندسی برق و الکترونیک ایران مطرح و به تصویب رسید.»
وی هیئت مؤسس کنفرانس بین‌المللی نیروگاههای برق را شامل دکتر غفوری فرد، ‌دکتر قدرت ا... حیدری،‌ مهندس میرفتاح فتاح قره باغ،‌ مهندس همایون حائری،‌ مهندس علیرضا اسلامی و مهندس غلامحسین مهدی پور ذکر  و تصریح کرد: « پس از تصویب هیئت مؤسس  4 جلسه شورای سیاستگذاری ،‌متشکل از نمایندگان شرکت توانیر، ‌مدیران عامل شرکتهای مدیریت تولید، ‌مدیران عامل شرکتهای مهندسی مشاور، ‌پژوهشگاه نیرو، ‌سازمان توسعه برق ایران،‌ مپنا و سایر صنایع مرتبط با بخش تولید برق تشکیل و طی نشستی به اتفاق بر ضرورت برگزاری کنفرانس نیروگاهها تاکید شد.»
مهندس اسلامی افزود:«در این نشست دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین به عنوان محل برگزاری کنفرانس نیروگاهها در سال اول انتخاب و مقرر شد با همکاری نیروگاه شهید رجایی این کنفرانس برگزاری شود.»
قابل ذکر است شورای سیاستگذاری کنفرانس بین‌المللی نیروگاههای برق با عضویت شرکت توانیر،‌ شرکت مدیریت شبکه برق ایران،‌ گروه مپنا،‌ سازمان انرژی اتمی ایران،‌ مدیران عامل شرکتهای مدیریت تولید برق،‌ شرکتهای برق منطقه‌ای، مدیران عامل شرکتهای سازنده ‌تجهیزات نیروگاهی،‌شرکت توسعه منابع َآب و  نیرو،‌ سازمان آب و برق خوزستان،‌ مدیران عامل شرکتهای تعمیرات نیروگاهی ،‌شرکتهای مشاور نیروگاهی، ‌مدیران عامل نیروگاههای خصوصی،‌پژوهشگاه نیرو،‌دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) ، دانشگاه صنعتی امیر اکبیر و دانشگاه صنعت آب و برق تشکیل شده است. شورای سیاستگذاری هدایت و نظارت بر سیاستهای کلی کنفرانس را بر عهده دارد.
کمیته‌های تخصصی
مهندس اسلامی افزود:«در جلسات بعد دکتر غفوری فرد به عنوان رئیس و دکتر کریمی افشار به عنوانن دبیر کمیته کنفرانس تعیین شدند. در ادامه با شکل گیری کمیته برگزارکننده، کمیته علمی و کمیته اجرایی در زیر مجموعه آن تعیین شدند.»
رئیس کمیته برگزار کننده کنفرانس نیروگاههای برق زیرمجموعه کمیته اجرایی را شامل شورای هماهنگی امور اجرایی در استان قزوین، کمیته کارگاهها،‌ کمیته خدمات، ‌کمیته روابط‌عمومی،‌کمیته نمایشگاهها،‌ کمیته اسکان، کمیته حمل و نقل،‌کمیته اطلاع‌رسانی،‌ کمیته ثبت نام و صدور کارت ذکر کرد و افزود: «در کمیته علمی کمیته داوران ایجاد شده و کمیته انتشارات نیز در هر دو کمیته علمی و اجرایی فعال است. »
وی افزود: «از سال 86 تاکنون دبیرخانه کنفرانس فعال و سایت آن طراحی و ایجاد شده است و در بهمن 86 اولین فراخوان کنفرانس تهیه و انتشار یافت. همچنین هر دو هفته یکبار جلسه کمیته برگزاری کننده در محل نیروگاه طرشت یا برق منطقه‌ای تهران تشکیل می شود.»
مهندس اسلامی گفت:«دومین جلسه شورای سیاستگذاری با حضور بیش از 50 نفر از اعضا در نیروگاه طرشت برگزار شد و گزارش اقدامات کمیته برگزار کننده از این شورا ارایه و چشم‌انداز آینده ترسیم شد.»
وی افزود:«کمیته برگزار کننده از تمامی کارشناسان و مدیران صنعت برق به ویژه از بخشهای نیروگاهی انتظار دارد با حمایتهای معنوی؛ علمی و مادی به رونق این کنفرانس بیافزایند و بنیان محکمی را در بخش خودکفایی صنعت برق در زمینه های مهندسی، ساخت و تعمیرات نیروگاههای برق ایجاد کنند.»
مهندس اسلامی گفت:«ضرورت برگزاری کنفرانس نیروگاهها از سوی ستاد صنعت برق کشور مورد تایید قرار گرفته و مسوولان شرکت توانیر حمایت خود را از برگزاری کنفرانس اعلام کردند.»
چگونگی ثبت نام و ارایه مقالات
دبیرخانه اولین کنفرانس نیروگاههای برق طی اطلاعیه ای پیشنهاد تشکیل جلسات و میزگردهای تخصصی در زمینه‌های موضوعی کنفرانس را قابل بررسی اعلام و از متخصصان و صاحبنظران دعوت کرد پیشنهادات خود را تا تاریخ 30/9/87 جهت بررسی ارایه کنند. در این اطلاعیه آمده مقالات باید در برگیرنده یافته‌های نوین پیرامون زمینه‌های موضوعی کنفرانس بوده و قبلا منتشر نشده باشد. اطلاعات مربوط به چگونگی  نگارش و ارسال مقالات همچنین چگونگی ثبت‌نام در نمایشگاه جانبی کنفرانس و ثبت نام در کنفرانس یا چگونگی ارایه پیشنهاد برای ارایه کارگاه آموزشی و ثبت نام در کارگاههای مزبور به همراه فرمهای مربوط از طریق سایت کنفرانس قابل دسترسی است. جهت ثبت‌‌نام و حضور در کنفرانس،‌ فرم ثبت نام از سایت کنفرانس دریافت و پس از تکمیل به همراه فیش واریزی از طریق نمابر 3787777 -0281 به دبیرخانه کنفرانس ارسال شود.
مقالات ارسالی به زبان فارسی و انگلیسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و ارسال  چکیده مقالات فارسی به انگلیسی الزامی است.
قابل ذکر است هزینه متقاضیانی که بعد از 20 بهمن 87 اقدام به ثبت نام کنند افزایش می‌یابد
۳۰ مهر ۱۳۸۷ ۱۴:۵۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.