English
پنج شنبه، ۲۷ مرداد ۱۴۰۱, ۲۳:۵۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

لا‌مپ های کم مصرف سبب بروز پیرچشمی زودرس می شود

یک جراح و متخصص بیماری چشم گفت: استفاده از لا‌مپ های کم مصرف سبب بروز پیرچشمی زودرس در فرد می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نوشته ایرنا ، دکتر شاهرخ میلا‌ن در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از لا‌مپ های کم مصرف برای چشم مضر بوده و سبب تسریع در سرعت تشکیل آب مروارید و کاهش شفافیت سفیدی چشم می شود.
وی اظهار داشت: در صورتی که صنعت کاران ایرانی محفظه هایی برای لا‌مپ ها بسازند که روکشی از جنس مقاوم به اشعه ماورای بنفش داشته باشد، تاثیر گذاری منفی این لا‌مپ ها برروی چشم به حداقل ممکن کاهش خواهد یافت.این متخصص گفت: مصرف تمامی میوه جات نارنجی رنگ نیز، برای جلوگیری از بروز این نوع عارضه های چشمی به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان ها و "پروکاروتن" موثر می باشد.

    

نظر بازدیدکنندگان:

 • این مطالب بی محتواست و ناشی از نا آگاهی برخی از پزشکان است.لامپهای کم مصرف کاملا بی خطر است. محمدزاد دانشجوی رشته مهندسی پزشکی
 • سلام بیلاخره ما بایستی نظریات یک دوکتور جراح را قبول کنیم یا حرفهای بی ارائه مدرک و دلیل یک دانشجو ترم یکی دو را؟
 • درود بر مدیر تیزهوش سایت وزین صبا که عنقریب نظرات و دیده گاههای صاحبان نظر و اندیشه های نوین را در خصوص فناوریهای جدید که عمدتا با میادین الکترو مگنتیک فرکانس بالا کار میکنند به چالش کشیده که تا از این ره بتواند با برخورد اندیشها و ارا افکار ایشان جلا بیند و در نظر اهل فن کاری است بس سترگ و سازنده. در واقع مدیر محترم سایت تلاش می کنند تا تالار بحث علمی بیطرفانه و خالی و عاری از هرگونه دخالت آرا شخصی فراهم آورد و اکنون همت من و شماست که به این جریانات علمی دامن بزنیم تا از این ره سره از ناسره مشخص و تئوری علمی و صحیح موضوعات مورد بحث به بیانی تبیین شود.منظور دست اندرکاران سایت اتفاقا رویارویی اصحاب علم و فن و هنر است تا بلکه همگان از حقایق آگاه شوند. سایت فی الواقع کارش انشا و تسری مطالب ارزشمند علمی و تکنولوژیک می باشدو دراینجا به سایت و مدیر آن جدا تبریک می گوییم . دکتر علیجانی اصل از ماکو
 • مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی توصیه‌هایی در مورد چگونگی استفاده از لامپهای کم مصرف ارائه داد.
  دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز با اشاره به اینکه در قانون بودجه سال 1387 مبلغ یک هزار میلیارد ریال برای تهیه و توزیع لامپهای کم مصرف و ترویج استفاده از آنها اختصاص یافته است، افزود: در صورتی که استفاده از این لامپها بدون توجه به مشکلات فنی گسترش یابد، فایده‌ای کمتر از زیان آن در پی خواهد آورد زیرا عملکرد لامپ‌های کم مصرف نشان می‌دهد که آنها علاوه بر تضعیف ضریب توان، هارمونیک قابل ملاحظه‌ای بر شبکه تحمیل می‌کنند و بررسی مدل یک مجتمع مسکونی نیز نشان می‌دهد که استفاده انبوه از این لامپ‌ها نیاز به پیش‌بینی‌های واقع بینانه‌ دارد اگر چه استفاده از آنها گامی عملی به سوی گسترش فرهنگ صرفه‌جویی است، ولی این امر مستلزم حرکت با دید باز است.

  مرکز پژوهشها در ادامه برای کاهش آثار سوء ناشی از جایگزینی لامپ‌های کم مصرف با لامپ‌های معمولی پیشنهاد کرد با توجه به کاربرد محدود لامپ‌های کم مصرف برای روشنایی، به منظور کاهش مصرف در ساعات پیک، (اوج مصرف) حداکثر در 30 تا 40 درصد لامپ‌های مصرفی از آنها استفاده شود.

  همچنین پس از به کارگیری لامپ‌های کم مصرف در هر منطقه T.H.D آن اندازه‌گیری و حتما فیلترهای مناسب در مناطق مورد نیاز نصب شود، ضمن این که کاربرد این لامپ‌ها در مناطقی از شهر که میزان T.H.D بالاست (مانند مناطق صد درصد اداری) حتما با فیلتر انجام گیرد و از توسعه بی حد آن در این مناطق نیز جلوگیری شود. در همین زمینه وزارت نیرو هم باید حداکثر T.H.D قابل قبول شبکه را تبیین کند.

  از سوی دیگر با توجه به بالا بودن هزینه اولیه خرید لامپ‌های کم مصرف، دولت یارانه معمول را پرداخت کند و در همین حال هتل‌ها، سالن‌های اجتماعات، مساجد ، حسینیه‌ها و سایر اماکن عمومی هم که اغلب شدت نوری بالاتر از 200 لوکس دارند و محیط آنها همواره روشن است موظف به استفاده از این لامپ‌ها شوند.

  مرکز پژوهشها در همین حال تصریح کرد که وزارت نیرو کاملا امیدوار به کاهش مصرف (با کاربرد این نوع لامپ‌ها) نباشد و برنامه مدیریت بار را با دقت و عمق بیشتری دنبال کند.

  آخرین توصیه مرکز پژوهشها نیز این بوده که در مناطقی که از لامپ‌های کم مصرف به مقدار زیاد استفاده شده – بهتر است- کنتورهای الکترومغناطیسی جمع‌آوری و به جای آنها کنتورهای دیجیتالی نصب شود.

  در بخش دیگری از اظهارنظر مرکز پژوهشها در این زمینه آمده است: انرژی برق گران‌ترین انرژی شناخته شده‌ای است که تاکنون بشر به آن دسترسی پیدا کرده است زیرا تولید و به کارگیری این انرژی ، سرمایه‌گذاری زیادی را طلب می‌کند و اگر چه منابع متنوعی برای تولید این انرژی در دسترس است که از جمله آنها می‌توان «سوخت‌های فسیلی، نیروی اتم، پتانسیل‌های آبی، انرژی ناشی از باد، جزر و مد (آب دریاها)، تشعشع آفتاب، زمین گرمایی (ژئوترمال) و Bio Mass را نام برد، ولی با این اوصاف هزینه تولید انرژی برق همچنان بالا بوده و این در حالی است که انرژی برق چهارراه ارتباطی بین انرژی‌ها به شمار می‌رود به همین دلیل در آینده‌ای نه چندان دور تمام انرژی‌ها نخست به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و بعد از آن به صورت انرژی مکانیکی، حرارتی، روشنایی و شیمیایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  از سوی دیگر در بین کاربردهای انرژی الکتریکی، انرژی نورانی حاصل از آن هم از ویژگی خاصی برخوردار است، به طوری که با هیچ انرژی دیگری قابل جایگزینی نیست و مردم ناچارند در زمینه روشنایی، از انرژی الکتریکی بهره گیرند که با استفاده از انرژی نفت و گاز برای این منظور، قابل مقایسه و جایگزینی نیست.


  بنابراین، سرمایه هنگفت مورد نیاز در صنعت برق و استفاده انحصاری روشنایی از این انرژی و سهم بالای مصرف روشنایی در ایران و قیمت بالای انرژی الکتریکی برق تولید شده به علت ضریب بار نسبتا پایین «63 درصد » از یک سو و نبود اعتبارات مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری های جدید در صنعت برق از سوی دیگر، مسئولان وزارت نیرو را بر آن داشته که ضمن بالا بردن ضریب بهره‌وری و استفاده بهینه از امکانات موجود به اعمال مدیریت بار Load Management توجه بیشتری مبذول دارند و یکی از اساسی‌ترین بخش‌های مدیریت بار روش Peak Shaving است که در این روش حتی‌المقدور قله مصرف تراشیده می‌شود و برای کاهش ارتفاع قله مصرف، تمهیدات فراوانی به کار گرفته می‌شود که یکی از این سیاست‌های شناخته شده، کاهش بار روشنایی در ساعات اوج است.

  این گزارش می‌افزاید: معمولا در ایران «غیر از مناطق جنوب در تابستان» اوج با بار روشنایی حادث می‌شود و هر قدر این بار کاهش پیدا کند، به تبع آن اوج منحنی بار نیز کمتر خواهد شد و در نتیجه ضریب بار بیشتر می‌شود و بخشی از اهداف مدیریت بار تحقق می‌یابد.

  ضمن این که کاهش بار روشنایی با ترویج لامپ کم مصرف امکان‌پذیر است و به همین سبب سعی می‌شود که لامپ‌های کم مصرف جایگزین لامپ‌های با مصرف زیاد شود، ولی باید توجه داشت که کاربرد بدون مطالعه آنها نه تنها سودی در بر نخواهد داشت بلکه ممکن است در بعضی از حالات زیانبار هم باشد.

  دکتر جلال امیر شاهی متخصص فیزیک پزشکی گفت : تابش مستقیم پرتوهای نوری لامپ های مهتابی یا فلوروسنت بعلت وجود اشعه یووی (ماوراء بنفش )برای پوست بدن مضر است وموجب افزایش چین وچروک پوست صورت و نیزایجاد کک و مک می شود .
  وی افزود : با بررسی های انجام شده مشخص شده است میزان تابش پرتوهای اشعه ماوراء بنفش از یک لامپ معمولی فلوروسنت بیش از 2800 نانومتر بوده که این مقدار از اشعه تابیده شده به پوست موجب تغییرات پاتولوژیک در سلولهای پوست می شود .
  دکتر امیر شاهی همچنین گفت: اشعه یووی با تحریک سلولهای رنگدانه ساز موجب افزایش پیگمان یا همان رنگدانه پوست و سبب بیماری ملاسما و کک ومک در صورت افراد می شود .
  دکتر امیر شاهی با اشاره به اثار زیانبار پرتوهای یووی روی چشم گفت: نتایج تحقیقات دانشمندان نشان داده است کسانیکه در منازل و یا محل کار خود روزانه بیش از 8 ساعت در معرض نور لامپ های فلوروسنت قرار گرفته اند 5 برابر بیشتر از افرد دیگر دچار بیماری کاتاراکت یا همان اب مروارید (کدورت عدسی چشم ) می شوند.
  وی در باره عوارض روحی و روانی نور لامپ های فلوروسنت گفت: خستگی زودرس افسردگی/ ضعف و بیحالی / از دست دادن تمرکز /کاهش راندمان یا بازده کاری وافزایش تنش های روحی از جمله عوارض روحی و روانی استفاده از نور سفید لامپ های فلوروسنت است .
  این متخصص فیزیک پزشکی گفت: امروزه این لامپ ها بخاطر کم مصرف بودن ان در بین مردم طرفداران زیادی دارد ودر سطح وسیعی از ادارات و کارخانجات و منازل از ان استفاده می شود لذا باید در باره مضرات و خطرات ناشی از این نور اطلاع رسانی کافی انجام شود .
  وی در ادامه گفت: بهتر است نور این لامپ ها با استفاده از محفظه های مشبک محصور شود تا پرتوهای مستقیم نور هنگام تابش شکسته و در محیط پخش شود و خانمهایی که روزانه بیش از 4 ساعت در معرض این نورها قرار می گیرند باید از کرم ضد افتاب برای محافظت پوست صورت خود استفاده کنند .
  دکتر امیر شاهی همچنین گفت : بهتر است نور لامپ های فلوروسنت را با نور زرد لامپ های معمولی ترکیب کنیم تا ضمن ایجاد روشنایی مطلوب تا حدود زیادی از خطر تابش خالص این نورها نیز کاسته شود .
 • قضیه لامپ های کم مصرف شده مانند امواج مایکروویو که یک زمانی خیلی شایع شده بود که به طور قطعی هنوز اعلام نکردند اجاق های مایکروویو یا موبایل .....مضر هستند یا خیر اگر این لامپ ها ضرر دارد چرا اینقدر در مورد آن تبلیغ میشود و چه دلیلی دارد اینقدر سرمایه گذاری شود پس حتما ضرر این لامپها مشخص شده است! 
 • باعرض احترام به نظر دکتر شاهرخ میلان من خودم قبلا تمامی لامپهای منزلم را بالامپهای کم مصرف عوض کردم وظرف مدت شش ماه شماره چشمم5/0درصدضعیفتر گردیدوفردی بسیارعصبی وتند خو شدمکه سه ماه پس از تعویض لامپهای کم مصرف بالامپهای قبلی کلیه عوارض فوق بطور کامل برطرف گردید. نتیجه اخلاقی :ضرربه مال به از ضرربه جان ارادتمند شما دوستان
 • هر چیزی جایی و هر نکته مکانی دارد. استفاده از لامپ های کم مصرف به طور مطلق مردود و بطور مطلق مطلوب نیستند. این دسته از منابع روشنایی در حقیقت از دسته ی فلورسنت ها بوده ولی در ابعاد فشرده. این دسته از لامپ ها دارای طیف رنگی متمایل به طیف با فرکانس های بالا و نزدیک به بنفش بوده و بالطبع مقادیری از اشعه ی UV را تولید می کنند . استفاده از این دسته از لامپ ها در مکان هایی که تماس طولانی ضرورت ندارد مثل انباری ها ، راهروها و حیاط و توالت و در حمام با حباب مات ، مانعی ندارد. اما در مکان هایی که کیفیت رنگ نور دارای اهمیت است و در حقیقت کار چشمی صورت می گیرد از آنجایی که این دسته از منابع روشنایی دارای کیفیت یا شاخص رنگ دهی(CRI) مطلوبی نمی باشند، استفاده از آنها می تواند عوارضی مثل آنچه در این خبر ذکر شد، به دنبال داشته باشد. بهتر است برای صرفه جویی در برق، از شیوه های نورپردازی مناسب برای هر مکان استفاده کرد نه اینکه بدون مطالعه و کارشناسی تمام جنبه های این محصول استفاده از آن را برای تمام شرایط توصیه کنیم(کارشناس ارشد بهداشت حرفه ای).


ایرنا
۳ آبان ۱۳۸۷ ۰۸:۱۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)

 • رضا کیانی
 • ۲۶ مرداد ۱۳۸۸ ۱۹:۴۹
 • 0
  0

باسلام اینجانب کارشناس فیزیک هستم وبا صنعت لامپ سازی آشنایی کامل دارم وهمچنین با اتم وهسته وامواج الکترومغناطیس آشنایی دارم به نظر من مطالبی که در مورد آسیب های لامپهای کم مصرف نوشته اند اقراق آمیز است درست است که در لامپ جیوه وجود دارد اما مقدار 5 میلی گرم در برابر 200 میلی گرم دماسنج های جیوه ای وخیلی از موارد دیگر جیری نیست وفقط در صورت شکستن آنهم به صورت انبوه ممکن است مسمومیت ایجادکند از اتمهای جیوه داخل لامپ اشعه های uv ایجادمی شود که 65 درصد آن در 253.7 نانومتر و10 تا 20 درصد در 185 نانومنراست این اشعه ها در برخورد به قشر فسفری 1 میلیمتری به نور مرئی تبدیل می شودواشعه های uv باقی مانده دارای طول موج کوتاه بوده وجذب شیشه ویا لایه فسفری میشود وحتی در صورت عبور بردکوتاهی خواهد داشت البته نه در مورد لامپ های کم مصرف بلکه درمورد تمام وسایل الکتریکی خرید جنس مرغوب توصیه می شود

 • هاشمی-دانشجوی مهندسی برق
 • ۲۳ مهر ۱۳۸۸ ۱۴:۱۲
 • 0
  0

پزشکان و محققان ژاپنی نیز مضر بودن لامپهای کم مصرف را تایید کردند

 • پژوهشگری مبتدی
 • ۱۶ آذر ۱۳۸۸ ۱۶:۵۲
 • 0
  0

کسانی که می گویند در این مورد متخصص هستند لطف کنن دیکته کلمات را درست بنویسند تا حداقل کسی باور کند که راست می گویند

 • محمد باقر
 • ۱۶ آذر ۱۳۸۸ ۱۶:۵۲
 • 0
  0

بنام خدا- در مورد لامپ های LED تحقیق کافی بشود آیا استفاده ازاین لامپ ها عوارض موجود لامپهای کم مصرف حذف خواهد شد افراد متخصص نظریات خودرا اعلام فرمایند

 • سیما
 • ۲۱ دی ۱۳۸۸ ۱۱:۴۹
 • 0
  0

این مطلب بی محتوا نیست اونایی که می گن هست خودشون بی محتوا هستن چون ما که می ریم جایی که لامپ کم مصرف هست زیاد میشینیم سردرد می گیریم در ضمن انگلیس داره این لامپ های پر ضرر رو جمع میکنه

 • امیر سالار
 • ۲۳ بهمن ۱۳۸۹ ۱۶:۱۱
 • 0
  0

ای کاش اینارو توی تلویزیون هم میگفتن

 • ophtal
 • ۱۹ مرداد ۱۳۹۰ ۰۴:۵۸
 • 0
  0

سلام من چشم پزشک هستم. در مسایل علمی همیشه نظرات باید بر پایه تحقیقات باشد. و اضهار نظر های مثل" من خودم قبلا تمامی لامپهای منزلم را بالامپهای کم مصرف عوض کردم وظرف مدت شش ماه شماره چشمم5/0درصدضعیفتر گردیدوفردی بسیارعصبی وتند خو شدمکه سه ماه پس از تعویض لامپهای کم مصرف بالامپهای قبلی کلیه عوارض فوق بطور کامل برطرف گردی" ویا "وی افزود : با بررسی های انجام شده مشخص شده است میزان تابش پرتوهای اشعه ماوراء بنفش از یک لامپ معمولی فلوروسنت بیش از 2800 نانومتر بوده که این مقدار از اشعه تابیده شده به پوست موجب تغییرات پاتولوژیک در سلولهای پوست می شود ." "پرتوهای ماوراء بنفش موجب ایجاد کک و مک در پوست صورت و بدن افراد می‌شود و از سوی دیگر کسانی که در منزل و محل کار خود روزانه بیش از 8 ساعت در معرض نور لامپ‌های فلورسنت قرار گرفته‌اند 5 برابر بیشتر از افرد دیگر دچار بیماری آب مروارید می‌شوند."کاملا نا ازموده وغیر علمی است. همین طور کسی که تحصیلات مربوط داشته بشد میفهمد که این مطالب و ادعا ها اوصولا ایراد دارد.لطفا نظرات غیر علمی ندهید . همیشه در این گونه موارد شرکتها و تولید کننده ها برای بدست اوردن بازار و یا حفظ ان به دروغ و حیله دست میرنند و موفقترین حیل اونیه که در مورد سلامتی یاشه.

 • بی سواد
 • ۵ مهر ۱۳۹۱ ۱۱:۲۷
 • 0
  0

با احترام به نظر تمامی کارشناسان و دکتران عزیز. بابا دکتر میگه توی لامپ ها ی فلورسنت اشعه یووی بیش از 2800 نانومتر هست!!!!! مگه رنج اشعه یووی از 100 تا 400 نانومتر نیست؟


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.