English
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹, ۰۰:۲۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وزیر نیرو:گسترش فعالیت‌های برون‌مرزی برای صادرات برق

وزیر نیرو:گسترش فعالیت‌های برون‌مرزی برای صادرات برق
شبکه سراسری برق ایران تا پایان امسال به طور کامل به شبکه برق اروپا متصل می‌شود.

سیدپرویز فتاح ـ وزیر نیرو ـ در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب و اشاره به این‌که هم‌اکنون با تمام کشور‌های همسایه ارتباط الکتریکی داریم، افزود: حدود 100 مگاوات صادرات برق به پاکستان داریم که با احداث خطوط پرظرفیت 400 کیلوولت در منطقه زاهدان و طرف پاکستان تا سال آینده، ظرفیت ارتباط الکتریکی ما با این کشور به 500 مگاوات ارتقا می‌یابد.

وی ادامه داد: در آذربایجان نیز با احداث و تکمیل خطوط چهارم و پنجم برق ظرف چند ماه آینده تا هزار مگاوات ظرفیت تبادل انرژی افزایش می‌یابد.

او با بیان این‌که خط آذربایجان به روسیه متصل است، تصریح کرد: با توجه به این‌که شبکه برق روسیه دارای خطوط 500 کیلوولت است و در مقابل کشور ما با خطوط 400 کیلوولت کار می‌کند، بر این اساس آذربایجان می‌تواند به عنوان کشور واسطه از طریق ترانس، افزایش یا کاهش ولتاژ دهد و خوشبختانه روسیه نیز به تحقق این امر مایل است.

فتاح خاطرنشان کرد: در این راستا طی ماه‌های اخیر چند هیات کارشناسی میان دو کشور ایران و روسیه رفت و آمد داشته‌اند، بنابراین تمهیدات فنی در حال انجام است؛ همچنین در حال حاضر شبکه برق ایران به ترکیه متصل است که در واقع این کشور نیز به اتحادیه اروپا اتصال دارد، بر این اساس با تقویت خطوطمان عملا تا پایان امسال طبق توافقنامه به اتحادیه اروپا وصل می‌شویم.

وی اظهار کرد: روسیه نیز یک شبکه برق قدرتمند دارد که در این راستا می‌توانیم شبکه برقمان را با اقتصاد روسیه تقویت کنیم، لذا با گسترش و تداوم همکاری‌ها در تلاشیم تا پایان امسال به طور کامل به شبکه برق اروپا متصل شویم.

وزیر نیرو درباره سایر ارتباطات الکتریکی ایران با کشور‌ها یادآور شد: از طریق ارمنستان نیز در حال اتصال به گرجستان هستیم، بنابراین توافقنامه سه جانبه‌ای امضا شده که در حال پیگیری است و امیدواریم در سفر بعدی به گرجستان این اقدام نهایی شود و برق ایران از طریق کشور واسطه ارمنستان به گرجستان انتقال یابد.

وی در این رابطه توضیح داد: طبق توافقنامه این صادرات برق در مرحله نخست 50 مگاوات، در مرحله بعد 150 مگاوات و در حقیقت تا 300 مگاوات قابل افزایش است.

وی افزود: از طریق کشور ترکیه نیز در حال اتصال به سوریه هستیم که در روزهای اخیر بحث‌هایی در این زمینه انجام شده و کشور ترکیه نیز موافقت خود را با تحقق این مساله اعلام کرده است. علاوه بر این هم‌اکنون با سوریه نیز یک توافقنامه در این رابطه داریم.

فتاح همچنین درباره ارتباط الکتریکی با کشور‌های جنوب ایران تاکید کرد: هم‌اکنون با امارات در حال انجام مذاکرات هستیم که در این راستا هفته گذشته یک هیات ایرانی به دوبی سفر کرده است. در واقع از طریق خط دریایی هزار مگاوات از ما درخواست کرده‌اند که توافقنامه اولیه آن امضا شده است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که قرارداد نهایی این صادرات برق امضا شود و برق ما از طریق خطوط دریایی به کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس صادر شود.

ایسنا
۲۵ شهریور ۱۳۸۶ ۰۸:۰۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.