English
جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹, ۱۰:۳۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

دلایل طولانی شدن تدوین استاندارد های IEC

بطور طبیعی بنظر می رسد که حداقل 5 سال زمان لازم است تا استانداردی در IEC مطرح شود و سپس منتشر و در اختیار مصرف کنند گان این استاندارد قرار بگیرد.
مقره های (HV) ولتاژ بالا جزو زمینه تخصصی هایی است که تغییرات در آنها بسیار سریع اتفاق نمی افتد .کارکرد مقره ها در خطوط مختلف و عمر مفید آنها بسیار زیاد تر از عمر مفید زمینه های تخصصی دیگر مانند کامپیوتر است .در زمینه تخصصی کامپیوتر ، تغییرات بسرعت اتفاق می افتد و یک سیستم یا نرم افزار عمری معادل و حدود دو یا سه سال را به خود اختصاص می دهند ، در این زمینه ها استانداردهای لازم برای چند سال دوام دارند در حالیکه ا نتظار می رود مقره ها عمری به مراتب طولانی تر و در بعضی موارد تا نیم قرن را نیز داشته باشند. لذا در مورد مقره ها حتی با استفاده از سریعترین روشهای آزمایش عملکرد و مدت زمان کار آیی را محال است برای یک دوره نسبتاً طولانی بطور واضح تعیین و اندازه گیری نمود. بنابراین نوشتن استاندارد واضح برای محصولی که جدیداً ساخته می شود و هنوز بطور کامل و فراگیر استفاده نشده است و یا درحال استفاده است غیر ممکن است و نیاز به چندین سال بررسی دارد.
بطور طبیعی بنظر می رسد که حداقل 5 سال زمان لازم است تا استانداردی در IEC مطرح شود و سپس منتشر و در اختیار
مصرف کنند گان این استاندارد قرار بگیرد.
برای مثال با نگاه اجمالی به فرآیند تدوین استاندارد جدید برای مقره های پست از نوع کامپوزیت (IEC-62231) که اخیراً به نتیجه رسیده است می توان علت طولانی شدن این تدوین را بررسی و شرح داد.
اولین کار برای تدوین استاندارد جدید در IEC   تشکیل گروه کاری (WG) توسط کمیته فنی IEC   می باشد. در خصوص این مقره ها ی پست کمیته فنی SC36C در اکتبر 2000 این گروه کاری (WG) را تشکیل و به گروه کاری مسئولیت داد تا طرح مقدماتی (CD) را آماده سازند گروه کاری در این مورد متشکل از 12 نفر بود.
این تصمیم در یکی از جلسات کمیته بین المللی متعلق به SC36C که دوبار در سال تشکیل جلسه می دهند .اتخاذ گردید (اکتبر سال 2000) و بنام 36C-09 نامگذاری گردید . گروه کاری (WG) مدت زمانی راکه حدوداً 18 ماه است برای تهیه CD اختصاص می دهند . در این مورد نیز گروه کاری در اواخر فوریه 2002 CDرا به کمیته 36C  ارائه نمودند. این کمیته نهایتا در اوایل 2005 آرا مثبت را برای این استاندارد بدست آورد و منتج به انتشار استاندارد جدید IEC 62231 گردید.
تمام تدوین ها و کارهای تکنیکی به زبان انگلیسی انجام می گیرد که اکثر 12 نفر عضو گروه کاری زبان مادری غیر انگلیسی
داشتند این افراد که بطور کلی با نام کشورهایشان شناخته می شوند بطور داوطلبانه زمان خود را صرف تدوین استاندارد می کنند.. برای تدوین و انتشار IEC62231 حداقل 60 ماه زمان بطول کشید.
امروزه متخصصین امور تلاش می کنند با راه اندازی شیوه های عملی جدید مدت زمان 60 ماه را که برای پروسه تدوین و انتشار یک استاندارد بطول می انجامد را برای استانداردهای جدیدتر کاهش دهند.
Volume 13 No.2 INMR-Quarter Two, 2005
۱۶ خرداد ۱۳۸۶ ۱۱:۵۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.