English
سه شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹, ۰۰:۲۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

عقبگرد در خصوصی سازی پارسیان

عقبگرد در خصوصی سازی پارسیان
پیشتر در دست نوشته ای به مناسبت شروع فرایند خصوصی سازی شرکت پارسیان مطالبی را در خصوص کلیت موضوع خصوصی سازی عنوان نمودم (اگر چه بعضی از دوستان به گونه ای دیگر برداشت نموده بودند) که از قضا مورد توجه منتقدینی هم قرار گرفت و البته این نه به دلیل وزن نگارش و یا نگارنده، که به دلیل اهمیت موضوع برای ایشان بوده است و بدینوسیله از توجه ایشان تشکر می کنم.
امّا موضوع این دست نوشته به اتفّاقات پس از خصوصی سازی شرکت پارسیان مرتبط می باشدو قضیّه از این قرار است که:
 همگان از خبرها و صحبتها دریافتیم روند فروش مزایده ای شرکت پارسیان آنطور که برگزارکنندگان مزایده انتظار داشتند پیش نرفت و نهایتا " نه تا اطلاع ثانوی" که کلاَ از فروش آن بخش از سهام منصرف گشتند. همین اقدام سوالات بسیاری را به ذهن متبادر می سازد از قبیل :
 •  آیا خصوصی سازی امری مستحبی است یا واجب، به عبارت دیگر خصوصی سازی عملی اختیاری است یا اجباری؟
 • آیا خصوصی سازی لطفی است به غیر دولتیان (بخش خصوصی یا تعاونی) یا طرح نجات بنگاه اقتصادی و دولت است ؟
 • آیا بنگاه اقتصادی مورد معامله، فروشنده، خریدار و یا پروسه واگذاری مشکل داشته است و آیا با نفروختن آن قرار است کدام یک از مشکلات بر طرف شود؟ ( جواب قاعدتا ً پروسه واگذاری نیست چون به تعویق نیفتاده بلکه کنسل شده است و فروشنده هم که تغییر نخواهد کرد).
 • آیا اصلاَ ً خصوصی سازی این بنگاه و بنگاه های مشابه به مصلحت نبوده و نمی باشد؟
 • آیا دستگاه کارگزار، سیاستگذار هم هست و اگر نیست دستگاه سیاستگذار هم نظرش همین بوده است؟
 • ...
و لیست سوالات بقدری هست که در این مقال نگنجد.
از قضا موضوع این دست نوشته پاسخ به سوالات فوق که نه، حتی طرح آن هم نبوده بلکه موضوع مربوط به تصمیمات بعدی و انتصاب اعضاء جدید و محترم هیات مدیره شرکت پارسیان می باشد.
فهم نگارنده بر گرفته از نظرات کارشناسان محترم در باب خصوصی سازی این است که " دولت نمی تواند بنگاه دار خوبی باشد، و اگر بنگاه داری کند عموماَ نمی تواند آن را اقتصادی اداره کند و در صورتی که بنگاه اقتصادی خوبی هم تشکیل شود به دلیل تمرکز قدرت، پول ، امکانات به اضافه " روابط " مجال برای حضور بخش خصوصی به قدری تنگ می شود که عملا یا تبانی و فساد شکل می گیرد و یا بخش خصوصی ، رشد نایافته و به خواب زمستانی رفته، روی دست اقتصاد کشور می ماند و در نهایت هم به دلالی فرصت طلبانه روی می آورد".
یکی از پارامترهای واگذاری بنگاه ها به بخش خصوصی این است که "  مونو پلی "با محوریت بخش خصوصی( لااقل به دست خود دولت) شکل نگیرد. با نگاهی به شرکتهای پست ساز کشور و نیم نگاهی به اداره کنندگان قدیم و جدید آن این مطلب در ذهن غلیان می یابد که درست است که تشکیل مونوپلی و اسیر دست یک یا دو شرکت شدن به صلاح هیچ کس نیست (حتی خود آن شرکتها) ولی اولا ً معنای پیشگیری از مبتلا شدن به این مشکل تعطیل خصوصی سازی نیست و ثانیاً اقدامات اخیر این علائم را در خود دارد که یک " مونو پلی دیگری" در صحنه پست سازی کشور در بخش دولتی درحال شکل گیری است واین نه تنها خصوصی سازی نیست بلکه حتی عدم خصوصی سازی هم نبوده و فراتر از آن یک " عقبگرد " به تمام معناست و با روح خصوصی سازی متباین است .
نگارنده در توضیح بیشتر مطلب محدودیتهایی را مد نظر قرار می دهد و شرح و بسط آن را به خوانندگان مطلب و سایرین وامی گذارد و به همین بسنده می کند که اتفاق دیگری هم در این میان به وقوع پیوسته و آن اینکه شرکت محترم پارسیان پس از این، تحت کدام استراتژی شرکتی مختص به خود می خواهد با رقبای خود رقابت کند و اصلا ً در میان پست سازان بزرگ حال حاضر، رقبا کیانند؟ به عبارت دیگر قرار است چه کسی با چه کسی رقابت کند؟ به زعم نگارنده مناقصات جدی آینده خروجی این طرح جدید را عیان خواهد ساخت.

در خاتمه به تمامی اعضاء محترم هیات مدیره شرکت پارسیان تبریک گفته و امیدوارم شرکت پارسیان که بالغ بر ده سال از مسیر شغلی نگارنده در همکاری نزدیک با آن سپری گشته و آثار آن در گوشه و کنار کشورمان باقی است، با سرعت بیشتر مسیر پیشرفت را طی نماید.

امیر انوری

نظرات بازدیدکنندگان:

 •  سایت محترم صبا
  لطفا در مصاحبه خود با مدیران صنعت برق به عملکرد و احوال حال افراد توجه کرده و از انعکاس مصاحبه افراد ضعیف در سایت خوداری فرمائید چرا که حیف است چنین سایت خوب و وزینی با این کار زیر سوال برود.
  بنده به جهت مسئولیتم در کمیسیون مناقصات صنعت برق متوجه شده ام که آقای انوری مدیر عامل مهسام از نام شرکت مطرح نام کشور که صبا نیز سهامدار آن است سوء استفاده کرده( شرکت مهساپ) و با زیرکی خاصی در جهت اغفال مشاورین و کارفرمایان این صنعت بر آمده است.
  ایشان از سال 84 تا 86 مدیر عامل مهساپ بوده و با عملکرد بسیار ضعیف خود باعث ورشکستگی این شرکت شده اند.
  بطوری که شرکت مهساب که طی سالیان قبل با رونق و سوددهی فروانی روبرو بوده است ( صبا بعنوان سهامدار با مراجعه به گزارش مالی سالهای گذشته این موضوع را تائید خواهد فرمود)در دوران مدیریت نامبرده با بحران مواجه و کلیه پرسنل خود را اخراج و شرگت را به مرحله انحلال کشاند( البته درصدی ازمسئولیت این اتفاق به مدیریت آقای ابریشمچی مدیر عامل ما قبل نیز بر می گردد.) و حال چه شده است که از نام آن شرکت خوب از بین رفته در جهت اغفال صنعت برق بر آمده و در ارتباط با خصوصی سازی اظهار فضل می نماید .
  ما منتظر جواب ایشان در این سایت می مانیم
 • سایت محترم صبا
  با سلام،
  نظر مراجعه کننده محترم ملاحظه شد. از آنجا که کسی از اینجانب سوالی نکرده لذا ارایه پاسخ بلا وجه می باشد،ضمن اینکه بطور کلی موارد مطروحه عمدتا ً به موضوع مقاله مربوط بنظر نمی رسد و بیشر نشانگر علاقه مراجعه کننده محترم به کسب اطلاعات می باشد. ولی چنانچه آن سایت محترم به عنوان case study تمایل داشته باشد دلایل و پروسه خصوصی سازی مهساپ و علل به فروش نرفتن آنرا بررسی نماید ، اینجانب با آمادگی کامل در بحث شما مشارکت خواهم کرد و اطلاعات و مستندات لازم ارایه خواهد شد. -امیر انوری
۲۰ آذر ۱۳۸۷ ۱۸:۴۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.