English
شنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۷, ۰۲:۳۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سندیکا خواستار معافیت مالیاتی پروژه ها در مناطق ویژه و آزاد اقتصادی شد

سندیکای صنعت برق ایران،روز بیست و چهارم آذر ماه، نامه ای برای وزیر صنایع و معادن ارسال کرد که در آن تناقضات جدی در مورد وضعیت حقوقی و قانونی مبادلات شرکت ها در مناطق ویژه و آزاد اقتصادی کشور را یادآوری و خواستار حل این مساله شده بود.
در این نامه سندیکا نسبت به اخذ عوارض تجمیعی و مالیات عملکردی مربوط به پروژه هایی که در مناطق ویژه و آزاد اقتصادی انجام می شوند، اعتراض کرده است.
متن این نامه به شرح زیر است:
 
جناب آقای مهندس محرابیان
مقام محترم وزارت صنایع و معادن
 
با سلام و احترام،   
ضمن سپاس از توجه همیشگی آن مقام محترم به توسعه صنعتی کشور ، بدینوسیله خواهشمندیم که تناقضات جدی در مورد وضعیت حقوقی و قانونی مبادلات شرکتهای عضو سندیکا با پروژه های قرار گرفته در مناطق ویژه و آزاد اقتصادی کشور هر چه زودتر رفع شوند.
 در حال حاضر سازمان امور مالیاتی کشور در صدد دریافت عوارض تجمیعی و مالیات عملکردی میباشد که طبق ادعای این سازمان میبایست بر قراردادهای فروش کالا و یا خدمات به مناطق یاد شده اعمال می شده است . این در حالی است که «ماده 8  قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران» مصوب 11/3/1384 صراحتا قید مینماید که «مبادلات بازرگانی مناطق با سایر نقاط کشور تابع مقررات صادرات و واردات میباشد» و «کالاهای صادراتی که تشریفات صدور اعم از بانکی و اداری آنها به طور کامل انجام شده پس از ورود به منطقه صادرات قطعی تلقی میگردد» و همچنین ماده 20 همین قانون که ذکر مینماید «محدوده مناطق ویژه جزو قلمرو گمرکی جمهوری اسلامی نمیباشد و گمرک مکلف است با رعایت مفاد ماده 8 این قانون در مبادی ورود و خروجی آنها به منظور اعمال مقررات مربوط به صادرات و واردات استقرار یابد.» علیرغم 2 ماده فوق و معافیت کالای خارجی از هرگونه عوارض در این مناطق، سازمان امور مالیاتی فروش کالا به مناطق فوق را فروش داخلی شناسائی نموده و خواهان دریافت عوارض تجمیعی و مالیات عملکرد فروش سالهای گذشته شرکتها به این مناطق میباشد، در صورتی که به علت شرایط آزاد تجاری حاکم بر این مناطق ، شرکتهای داخلی اینگونه عوارض را از مشتری دریافت ننموده و فقط با منظور نمودن معافیت های صادراتی توانائی برنده شدن در شرایط رقابتی حاکم بر این پروژه ها را داشته اند. جالب آن که شرکتهای داخلی میتوانند به راحتی کالای خود را به امارات صادر کرده و سپس اقدام به برگرداندن آن به مناطق ویژه و آزاد نمایند و از تمامی معافیت ها و جوائز صادراتی بهره مند شوند. همچنین سازمان امور مالیاتی مناطق یاد شده را از مالیات ارزش افزوده معاف دانسته. چگونه است که سازمان محترم امور مالیاتی در جائی مناطق فوق را معاف اما در سایر موارد آنها را مشمول دانسته است ؟ ضمنا معاونت دیگر وزارت دارائی ( رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران ) فروش کالا به مناطق یاد شده را صادراتی تلقی نموده و اجازه واردات موقت مواد اولیه را در قبال صادرات کالا به این مناطق صادر می نماید.
بعلت شرایط خاص حاکم بر پروژه های بزرگ نفت و گاز کشور که در مناطقی مانند عسلویه و ماهشهر اجرا می شوند و حضور پیمانکاران و کارفرمایان مطرح بین المللی و وجود هیچگونه حمایت تعرفه ای در این مناطق، فقط شرکتهائی موفق به حضور در این پروژه های شدند که بعلت کیفیت بالا و بهره وری قادر به رقابت با همتایان خارجی خود بوده اند. برخورد سازمان محترم امور مالیاتی کشور و دریافت عوارض بابت فروش سالهای گذشته و سال حاضر تا زمان جاری شدن مالیات ارزش افزوده و همچنین محاسبه مالیات عملکرد بابت قراردادهائی که بعلت شرایط یاد شده مناطق ویژه آزاد از سود بسیار اندکی برخوردار بوده اند نتیجه ای جز ورشکستگی رقابت پذیر ترین و با کیفیت ترین بنگاههای اقتصادی میهنمان نخواهد داشت و باعث آن خواهد شد که خودکفائی در اجرای پروژه های نفت ، گاز و پتروشیمی دچار ضربه ای مهلک شود که نتیجه آن چیزی جز افزایش تاخیرات در توسعه منابع طبیعی ارزشمند کشورمان و وابستگی بیش از پیش به شرکتهای بیگانه نخواهد بود.
در پایان خواهشمندیم که استفساریه ای به مجلس شورای اسلامی ارسال شود تا قانون گذار با تصریح در منظور خود در تدوین قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه کشور رفع تناقض نماید و انشاءا... بتوانیم با جلوگیری از تضییع حقوق تولید کنندگان داخلی از وارد شدن ضربات بیشتر به پیکره صنعت کشور جلوگیری نمائیم.
 
گفتنی است رونوشت این نامه که به امضای دبیر سندیکا رسیده، برای مهندس وطن دوست، مدیر کل صنایع الکتریکی و فلزی وزارت صنایع، مهندس مهدوی، مخبر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و مهندس میانجی، رییس صنایع استان زنجان نیز ارسال شده است.
۲۶ آذر ۱۳۸۷ ۰۹:۱۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.