English
پنج شنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۸, ۱۳:۲۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

پرویز ترحمی:خرید کالاهای خارجی فاقد اصالت به صلاح نیست.

پرویز ترحمی:خرید کالاهای خارجی فاقد اصالت به صلاح نیست.
مدیرعامل شرکت تهران‌پادنا: انتظار می‌رود دولت، از طریق کانال‌های رسمی کنترل‌کننده اولاً مانع ورود این قبیل کالاها شود و اجازه ندهد این محصولات در پروژه‌های داخلی مورد استفاده قرار بگیرند
پرویز ترحمی در گفتگویی با نشریه ستبران شرکت نمود:
  • ارزیابی شما از وضعیت فعلی اقتصاد جهانی چیست؟
به طور کلی وضعیت اقتصادی در کشورهای غربی و حتی بسیاری از کشورهای خاورمیانه و خاور دور تعریف چندانی ندارد و رو به افول است. درحال حاضر بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولیدی و تجاری، بازارهای مصرف خود را از دست داده‌اند و برای آن‌‌که بتوانند همچنان در بازار حضور داشته باشند، اقدام به ارائه پیشنهادهای جذابتری نسبت به گذشته به مشتریان خود می‌کنند. یعنی به نوعی قیمت‌شکنی می‌کنند تا بتوانند بازارهای از دست‌ رفته را دوباره بازگردانند. در نتیجه در چنین شرایطی به طور قطع تعدادی از شرکت‌ها و دلالان به قیمت‌های بهتری دسترسی پیدا خواهند کرد.
در کشور ایران نیز، ما به عنوان تولیدکننده، اصولاً مخالفتی نداریم که شرکت‌ها به منابع بهتری دسترسی پیدا کنند و پروژه‌ها با قیمت‌های مناسب‌تری به انجام برسد اما به عقیده من این قضیه ممکن است، مشکلات متعددی را برای مصرف کننده و حتی تولیدکنندگان داخلی به وجود بیاورد.
 
  • مهمترین آثار و تبعات این وضعیت بر اقتصاد ایران چیست؟
واقعیت این است که با توجه به شرایط یک طرفه تحریم که از دو سه سال اخیر به ایران تحمیل شده است، بسیاری از شرکت‌های بزرگ خارجی نظیر: ABB، AREVA، SIEMENS و سایر شرکت‌های مطرح در صنعت برق که عمدتاً در پروژه‌های صنعت برق ایران فعالیت می‌کردند، گاهی در ارتباط با ایران به صورت یک‌طرفه فسق قرارداد کرده‌اند و حتی از زیر بار تعهدات خود نیز شانه خالی ‌کرده‌ا‌ند، یا به اصطلاح دست مصرف‌کنندگان صنعت برق را در پوست گردو گذاشته‌اند. به طوری که بسیاری از پروژه‌های ما به صورت نیمه تمام باقی مانده است. بر این اساس و با توجه به پیشنهادات ریاست محترم جمهوری، وزیران محترم نیرو و صنایع و نیز هیئت مدیره محترم سندیکا تولیدکنندگان داخلی از اواسط سال 86 تصمیم گرفتند برای جبران این کمبودها کمر همت ببندند و با یک برنا‌مه‌ریزی مناسب،‌ در جهت افزایش ظرفیت تولید،‌ خرید مواد اولیه و بسیج کردن متخصصان داخلی اقدام کنند.
به این ترتیب در شرایطی که شرکت‌های بزرگ خارجی دامپینگ می‌کنند و قیمت‌های خود را پایین می‌آورند، قطعاً تعدادی از تولیدکنندگان داخلی نمی‌توانند به اهداف و برنامه‌ریزی‌های خود نائل شوند. زیرا به این ترتیب بازار مصرف خود را در رقابت با خارجی‌ها از دست می‌دهند.
 
  • برای مقابله با این وضعیت چه باید کرد؟
اعتقاد ما بر این است که با توجه به این‌که تولیدکنندگان ایرانی، اقدام جدی‌ای را درجهت سرمایه‌گذاری برای تولید بیشتر و تغذیه بازار داخلی در پیش گرفته‌اند و نیز به دلیل سابقه منفی شرکت‌های خارجی در ناقص گذاشتن پروژه‌های ایرانی، وزارتخانه‌های نیرو، صنایع، نفت و گاز و پتروشیمی و سایر ارگان‌های مرتبط، باید به نوعی روش‌های تنبیهی را برای این گروه از شرکت‌های خارجی در پیش بگیرند و اجازه ندهند که آن‌ها مجدداً وارد بازار ایران شوند و با حذف آن‌ها از وندور لیست، زمینه‌های حمایت از تولیدکنندگان داخلی را که از حدود یکسال گذشته تاکنون به منظور تولید و تغذیه بازار داخلی سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی را انجام داده‌اند، به وجود بیاورند.
از طرف دیگر با توجه به سیاستی که سازندگان خارجی در جهت تحریم ایران در پیش گرفته‌اند و حاضر نیستند به صورت مستقیم با شرکت‌های ایرانی همکاری کنند این احتمال نیز وجود دارد که این پایین آوردن قیمت که قطعاً‌ توسط خود آن‌ها به‌طور مستقیم صورت نمی‌گیرد، پای تعدادی از دلالان و واسطه‌ها را به پروژه‌های ایرانی باز کند، یعنی دلال‌ها و واسطه‌ها با خرید کالا از منابع میانی مانند بازارهای دبی و امارات و ورود آن از مبادی غیر رسمی و به‌طور غیر‌مستقیم به ایران در پروژه‌های داخلی حضور پیدا کنند. در این حالت از یک سو حقوق دولت و گمرک تضییع خواهد شد و از سوی دیگر که مهم‌تر است، اصالت این نوع کالاهاست که در مورد آن تردید وجود دارد. زیرا ممکن است این دسته از دلال‌ها کالای استوک یا فاقد کارآیی لازم را با قیمت پایین‌تر خریداری و تهیه کنند که از نظر کیفیت و خدمات پس از فروش اصالت لازم را ندارند و در نتیجه صدمات جبران‌ناپذیری را به پروژه‌ها وارد ‌کنند.
به این ترتیب، کالاهایی به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد که شاید به ظاهر ارزان و با مارک معروف و معتبر اروپایی باشند، اما اصالت واقعی آن‌ها زیر سؤال است و تجربه نیز نشان داده است که این کالاها عمدتاً‌ معیوب هستند و موجب ضرر و زیان مصرف‌کننده می‌شوند.
 
 
  • آیا تا به حال با نمونه مشابه این مسئله مواجه بوده‌اید؟
بله. با توجه به رکود اقتصادی حاکم در کشورهای اروپایی و به تبع آن در کشور امارات و همچنین براساس تجربیاتی که ما کسب کرده‌ایم،‌ اخیراً متوجه ورود کالایی بدون گارانتی و بی‌اصالت وارد بازار ایران شده‌ایم که در پروژه‌ای هم به کار رفته است، که فعلاً ترجیح می‌دهم نام پروژه را نبرم.
همچنین طبق گزارشاتی که ما از طریق شبکه توزیع قوی خود،‌ در لاله‌زار به دست آورده‌ایم، اخیراً کالاهایی به آن‌ها پیشنهاد شده است که قیمت آن‌ها به نوعی بسیار پایین‌تر از قیمت‌های معقول و رایج بوده است. آیا شما می‌توانید تصور کنید کالایی که محصول یک برند معروف اروپایی است و تا ماه‌های پیش تا حدود 100 دلار نیز به فروش می‌رسیده، در حال حاضر فقط 50 یا 60 دلار پیشنهاد قیمت داشته باشد! البته ما این موضوع را پیگیری کردیم و با بررسی‌های انجام شده،‌ عدم اصالت کالا مورد تأیید قرار گرفت.
 
  • پیشنهاد شما برای خرید این نوع کالاها چیست؟
من به عنوان یک طرف مشورت که سال‌ها در زمینه تولید تجهیزات صنعت برق،‌ فعالیت کرده‌ام خرید این ‌نوع کالاها را که قیمت آن از نظر منطقی تناسبی با گذشته و نوع محصول ندارد، اصلاً توصیه نمی‌کنم.
 
  • آقای مهندس ترحمی! آیا ممکن است ورود این نوع محصولات، بر روند ساخت و تولید کالا در کشورمان تأثیر بگذارد؟
قطعاً همین طور خواهد بود. به دو دلیل: همانطور که قبلاً نیز متذکر شدم براساس سیاست‌هایی که در سال 86 در سطح مدیریت کلان کشور و نیز سندیکای صنعت برق ایران، مطرح و تأیید شد تولیدکنندگان، خود را برای تولید بیشتر آماده کرده‌اند و فرضشان بر این است که در سال جاری و سال‌های آینده مصرف‌کنندگان از تولیدات داخلی استفاده خواهند کرد. اما در غیر این صورت، اگر تولیدکننده نتواند تولیدات خود را به بازار عرضه کند، کالاهای تمام شده یا نیمه ساخته در انبارها باقی می‌ماند و طبیعتاً‌ خواب سرمایه، باز پرداخت اقساط بانکی و بازگشت سرمایه را دشوار می‌کند و ممکن است تولیدکننده را به ورشکستگی برساند.
از طرف دیگر، ورود کالاهایی با قیمت پایین و غیرمنطقی، امکان رقابت را از تولیدکنندگان داخلی سلب می‌کند و در نتیجه به عدم فروش کالا و سرمایه‌گذاری بی‌حاصل منجر می‌شود.  
 
 
  •  در این خصوص چه انتظاراتی از دولت دارید؟
انتظار می‌رود دولت، از طریق کانال‌های رسمی کنترل‌کننده اولاً مانع ورود این قبیل کالاها شود و اجازه ندهد این محصولات در پروژه‌های داخلی مورد استفاده قرار بگیرند.
همچنین باید شرکت‌هایی را که در طول سال‌های گذشته یا اخیراً در پروژه های مختلف مشکل ایجاد کرده‌اند از وندورلیست خریداران خارج کند و به جای آن‌ها ضمن حمایت از تولیدکنندگان داخلی، شرکت‌های تابعه خود را به خرید محصولات داخلی ترغیب کند.
ستبران
۲۸ دی ۱۳۸۷ ۰۹:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.