English
یکشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۹, ۱۸:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

فون پیرر مدیر عامل افسانه ای زیمنس اولین قربانی پرده برداری از رسوائی بزرگ در شرکت زیمنس

فون پیرر مدیر عامل افسانه ای زیمنس اولین قربانی پرده برداری از رسوائی بزرگ در شرکت زیمنس
 کمپانی زیمنس برای جبران عقب ماندگی فنی خود طی چند سال گذشته در یک رقابت ناسالم بالغ بر 3/1 بیلیون یورو رشوه به خریداران خود در کشورهای ویتنام- تایلند- دنیای عرب و کشورهای خاورمیانه و آفریقایی پرداخت نموده است.
 
 
 ساختمان اداری زیمنس در مونیخ
 

 

کنسرن زیمنس
 
ورنر فن زیمنس (۱۸۹۲-۱۸۱۶). او در سال ۱۹۴۷ شرکت زیمنس را تأسیس کرد
زیمنس شرکت مشهوری است. ۱۶۰ سال قدمت دارد، در سال گذشته‌ی میلادی ۴ / ۷۲ میلیارد یورو پول وارد صندوق آن شده است، در ۱۹۰ کشور نمایندگی دارد، کل کارمندانش ۴۲۰ هزار نفرند که از آنان ۱۳۰ هزارتن در آلمان مستقر هستند. کنسرن زیمنس، که  مرکز آن در مونیخ است، در زمینه‌های مختلفی فعالیت دارد، از جمله در تولید ماشین‌آلات صنعتی و وسایل خانگی و دربخشهای انرژی، خودکارگری (اتوماسیون) و مهندسی پزشکی.
 
شهرت به فساد
 
شهرت زیمنس فقط به قدرت سرمایه و کیفیت محصولات و دانش و فناوری انباشته در آن نیست. این روزها خبرهای مربوط به زیمنس در رسانه‌های آلمان، عمدتا در مورد فسادکاری‌های مدیریت آن‌اند. محور اخبار این است که در این کنسرن حدود ۳ / ۱ میلیارد یورو در مجاری رشوه و اختلاس روان شده‌اند. در تاریخ اقتصادی آلمان آشکار شدن این حد از فساد در یک شرکت سابقه ندارد. دوره‌ای از فسادکاری ، که اینک مورد توجه است، فاصله‌ی ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۶ است. عده‌ای از رؤسای کوچک و بزرگ در فساد دست داشته‌اند. شرکت اکنون علیه آنان شکایت کرده است. به پرونده‌ی مدیران فسادکار در مونیخ رسیدگی می‌شود. هر روز راز تازه‌ای برملا می‌گردد.
 
شکایت از مدیران
 
مدیر عامل سابق، هاینریش فن پیرر.
شرکت، چاره‌ای جز شکایت از مدیران سابق خود نداشته است. دولت با کشف هر مورد از رشوه‌دهی، شرکت را جریمه می‌کرده و در واقع شرکت چوب خطاکاری‌های مدیران خود را می‌خورده است. تا کنون زیمنس بیش از ۱ میلیارد یورو جریمه پرداخته یا خرج پرونده‌های خود کرده است. اکنون سهامداران می‌گویند کافی است. آنان امیدوارند که با جریمه‌ی مدیران سابق، اندکی هم که شده جبران مافات کنند.
 
انگیزه‌ی رشوه‌دهی
 
اما چرا مدیران رشوه می‌داده‌اند؟ آنان برای اینکه خود را در نزد سهامداران موفق جلوه دهند، در پرونده‌ی کاریشان معاملاتی را ردیف می‌کردند که آنها را با رشوه جور کرده بودند. رشوه‌دهی در مدیریت سابق زیمنس به یک سبک کار بارز تبدیل شده بوده است. این منش، ویژه‌ی زیمنس نیست و نمی‌توان گفت که مدیریت سابق آن بدشانسی آورده که رازهایش برملا شده است. ابعاد قضیه، بیش از حد متعارف بوده است. حد رشوه‌دهی وقتی از میزانی بالا زند و به سودی که می‌آورد، نزدیک شود، زنگها به صدا درمی‌آیند. رقابت در میان مدیران و چشمان مراقب شرکت‌های رقیب نیز طبعا نقش مهمی در برملاشدن رازها دارند.
شرکت چند ملیتی مهندسی و الکترونیکی زیمنس آلمانی ممکن است بزودی مقامات اجرائی سابق را با مبلغ میلیونی تحت تعقیب قرار دهد. این آخرین پیچیدگی در یک افتضاح رشوه خواری دسته جمعی است که به عنوان بزرگترین آن در تاریخ تجارت آلمان نمایان گشته واز زمان آشکار شدن آن در سال 2006 تیترهایی را در اینجا بوجود آورده.
روزنامه" زود دویچه سایتونگ" در چاپ روز دوشنبه خود مدعی شد که هیئت مدیره شرکت ممکن است مقامات اجرائی سابق خود را به دادگاه بکشاند که شامل هانریش فن پیرررئیس سابق می باشد. بنا بر ادعای روزنامه، گزارشی بین اعضاء متعدد کمیته بازرسی داخلی شرکت در باره احتمال یک اقامه دعوی برعلیه مدیران توزیع شده است.
پیتر سولمسن عضو هیئت مدیره شرکت و مسئول مسائل حقوقی که با رشوه خواری مبارزه میکند روز دوشنبه در یک مصاحبه با روزنامه "تاگس اشپیگل" برلین ، آن پرداختها را من غیر مستقیم تائید نمود. وقتی سوال شد که آیا مدیریت ارشد سابق با تهدید دعوی قانونی روبرو است، این مدیر پاسخ داد که : "ما نگاه نزدیک به جاهایی داریم که در آنجا احتمال ادعای خسارت باشد" . هر چند سولمسن اظهار روشن و دقیقی راجع به پیرر رئیس سابق نکرد و فقط گفت که : ما منافع زیمنس را بدون توجه به فرد حفظ خواهیم کرد.
انتظار میرود ، هیئت نظارت زیمنس در ظرف دو هفته ملاقات کنند و پرونده دعوای قانونی را مورد ملاحظه قرار دهند.یک مقاله جامع در " اشپیگل " این هفته گزارش داده که پیرر رئیس سابق زیمنس ممکن است در باره مسائل رشوه خواری شرکت قبل از این که اعتراف کند اطلاع داشته. پیرر و دیگر مقامات اجرائی قبلا اصرار داشتند که از سیستم شرکت در مورد بودجه مخفی و رشوه خواری اطلاعی نداشتند.
اسنادی که بوسیله اشپیگل بدست آمده حاکی از آنست که آلبرشت شفر مسئول قبلی شرکت در سال 2004 به پیرر و تعدادی از همکاران او در مورد بودجه مخفی شرکت هشدار داده بود. در یک یادداشت داخلی در 3 می 2004 در گزارش یک کارمند به شفر آمده که یک دادگاه میلان بدنبال پرداخت رشوه در بخش کارخانه برق، دستور داده که شرکت از قراردادهای عمومی جلوگیری کند.در این حکم آمده ،" مخصوصا وجود بودجه مخفی در زیمنس نشان میدهد که تعلیمات نظارتی زیمنس کاملا فاقد کارآئی بوده و اینکه شرکت نهایتا پرداخت رشوه را بعنوان یک استراتژی احتمالی جمعی در نظر گرفته.این یادداشت به مقامات اجرائی کلیدی منجمله پیررتوصیه کرده که این اطلاعات را مد نظر قرار دهند.
روز دوشنبه روزنامه "زود دویچه" از قول منابعی نقل کرده ، شفر که به عنوان شاهد برای دادیاران دولتی مونیخ خدمت می کند شهادت داده که در سال 2003 مقامات اجرائی شرکت را در باره اطلاعات دادیاران میلان آگاه کرده بوده.
جزئیات جدید که در تحقیقات نمایان شده ، حالا خوراک بیشتری را در این افشاگری آهسته در مورد رشوه خواری بزرگ زیمنس تدارک دیده. این یک موردی است که اتهامات بیشتری را متوجه پست های منحصر به فرد نموده که زیمنس در تاریخ یکپارچه آلمان دارد. در حقیقت ، زیمنس اولین بار در دوران قیصر کشور را به برق مجهز کرد و آلمان را آماده کرد تا بصورت یک قدرت جهانی برخیزد. ارتش آلمان را بین دو جنگ جهانی به برق مجهز کرد که بعدا باعث ایجاد قدرت در کشورو معجزه اقتصادی بعد از جنگ دوم جهانی گردید.
درک ماجرای زیمنس گیج کننده است و بطور تخمینی با 1،3 بیلیون یورو(2،1 بیلیون دلار) در پرداختهای مشکوک اکثرا بصورت رشوه برای امنیت تجارت شرکت متمرکز گردیده. در حقیقت این اعتقاد وجود دارد که شرکت رشوه هایی را در سراسر دنیا پرداخت کرده که اغلب بین 5 تا 10 درصد ارزش یک معامله و در بعضی موارد تا 30 درصد هم بوده.
آلمانیها در دورانی از ابتکارات فنی عقب افتاده بودند وهمانطور که یک دفتردار در یک بخش آورده ، بسیاری قانع شده بودند که رشوه دادن تنها راهی بود که شرکت می توانست به قرارداد های بزرگ در خارج از کشوردست یابد.دربعضی بخش ها مقامات اجرائی قانع شده بودند که بدون رشوه دادن امکان بستن قرارداد در بسیاری از کشورها مثل ویتنام ، تایلند ، دنیای عرب و کشور های آفریقایی ، ایران و سایر دولتها وجود ندارد.
 
 
قدم حیاتی در تحقیقات زیمنس
قاضی که از پارسال در مورد اتهاماتی تحقیق می کند که شعبه یونانی غول مهندسی و الکترونیکی آلمان یعنی زیمنس به مقامات رسمی دو حزب اصلی سیاسی و رشوه هایی پرداخت کرده ، دیروز دستور داده که حسابهای بانکی دو نفر دیگر مسدود شود.
یک روز زودتر یک قاضی تحقیق بنام "نیکوس زاگوریانوس" تقاضای مسدود کردن حساب های 34 نفر مظنون را نموده بود.
او همچنین اقدام به مسدود کردن اسناد و اوراق بهادار کارمندان سابق زیمنس ، تجار و مسئولین مالی که با محاکمه مواجه هستند نموده.
دیروز منابعی گفته اند که آخرین دو نفر مظنونی که از نقل و انتقالات مالی آنها جلوگیری شده یکی مقام رسمی سابق پاسوک PASOK تئودوروس تسوکاتوس و مدیرعامل قبلی زیمنس در یونان کریستوس کاراولاس می باشند.
تسوکاتوس تا اینجا واضح ترین ارتباط بین زیمنس و احزاب سیاسی اصلی یونان را مشخص کرده.
اخیرا در ماه ژوئن تسوکاتوس مشاور و دستیار نزدیک  کاستاس سیمیتیس نخست وزیر سابق گفته بود که با مدیرعامل سابق زیمنس هلاس ، میخالیس کریستوفوراکوس در سال 1999 ملاقات داشته و مبلغ یک میلیون مارک یا معادل 420000 یورو را از طرف PASOK قبول نموده.
تسوکاتوس گفته که او این پول را نهایتا به صندوق های احزاب انتقال داده و خودش شخصا به آن دست نزده.
کریستوفوراکوس یکی از 35 مظنون دیگر است که حسابهایش بوسیله زاگوریانوس که از پارسال تابستان تحقیقات را بدست گرفته مسدود شده .
تا به امروز ، دادستان با مقامات سوئیسی و آلمانی که به او چراغ سبز نشان داده بودند همکاری کرده تا او در اکتبر از مقام رسمی سابق زیمنس راینهارد زیکاچک بازجویی کند ،کسی که پارسال بوسیله یک دادگاه در مونیخ بخاطر استفاده از بودجه مخفی به دو سال زندان و 108000 یورو و سه سال تعلیق محکوم شده بود.
زیکاچک در شهادتش اظهار داشته که زیمنس رشوه هایی را توسط عمال یونانی پرداخت نموده تا قرارداد های سود آور تامین گردند.او اشاره کرد که این رشوه ها به سیاستمداران و مقامات رسمی شرکت های دولتی پرداخت شده.

قدم بعدی در تحقیقات زاگوریانوس برای قاضی متهم نمودن مظنونین به جرایم مشخص است.

۱۶ بهمن ۱۳۸۷ ۰۹:۰۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.