English
پنج شنبه، ۱۴ مهر ۱۴۰۱, ۰۳:۴۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

استحصال آب آشامیدنی از مه و رطوبت هوا

استحصال آب آشامیدنی از مه و رطوبت هوا
پژوهشگران توانمند و پرتلاش موسسه تحقیقات آب توانستند از رطوبت و مه معلق در هوا ، مقدار قابل توجهی آب تمیز و سالم استحصال کنند .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو ، امیر اسفندیار نژاد مدیر این پروژه تحقیقاتی در سخنانی گفت : با همکاری جمعی از پژوهشگران موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو ، موفق شدیم با بهره‌گیری از قوانین ساده فیزیکی و آمار و اطلاعات هواشناسی از بخار آب ناشی از تابش انرژی خورشید و مه معلق در هوا مقدار قابل توجهی آب سالم و گوارا به دست بیاوریم .
وی ادامه داد : با توجه به اینکه تمام بخار آب ناشی از تابش انرژی خورشید، به نزولات تبدیل نمی‌شوند لذا بخشی از آن آب به دلیل پایین بودن تراکم به بارش تبدیل نشده و در فضا به صورت مریی و نامریی (مه و رطوبت هوا) پراکنده می‌شوند .
اسفندیار نژاد تصریح کرد : با استفاده از اطلاعات هواشناسی می‌‌توان مناطق دارای این پتانسیل را شناسایی کرد و آنها را به آب شیرین و گوارا شد.
وی  افزود : بعد از پتانسیل سنجی رطوبت هوا و محاسبه نقطه شبنم در طرح استحصال، سیستم جمع کننده مه و رطوبت هوا ضروری است . 
سیستم مورد نظر تیم کارشناسی این تحقیقات استفاده از دستگاه توری برای جذب رطوبت و مه قابل نصب در پشت بام‌های منازل است .
وی خاطر نشان کرد : بر اساس مطالعات انجام شده هزینه‌های دستگاه پیشنهادی (شبکه توری) برای نصب در پشت بام منازلها در مقایسه با وسایل سیستم‌های آبرسانی دیگر بسیار پایین بوده ضمن آنکه دستگاه‌های مذکور هیچ‌گونه انرژی مصرف ننموده و اثر سوئی بر محیط زیست ندارد. 
گفتنی است : از نظر بهداشتی نیز آب استحصال شده تمیز و سالم بوده و خطرات احتمالی که روش‌های دیگر انتقال آب به منطقه را تهدید می‌کند، در این روش وجود ندارد.
اسفندیار نژاد منطقه هرمزگان را به عنوان محل انجام مطالعه موردی برای برآورد میزان آب استحصال شده عنوان کرد و افزود : فرآیند استحصال آب از مه و رطوبت هوا یقیناً یک منبع جایگزین برای تهیه آب شرب نبوده لیکن می‌تواند مکمل بسیار مناسبی برای جبران کمبودها باشد. 
وی خاطر نشان کرد : طرح استحصال را می‌توان در مکان‌های مشابه استان هرمزگان همچون مناطق ساحلی رطوبتی استان های بوشهر، سیستان و بلوچستان،‌ خوزستان، مناطق ساحلی شمال و مناطق کوهستانی شمال و شمالغرب کشور که درجه حرارت پایین و رطوبت بالایی داشته و دارای مه شدید هستند ، اجرا کرد . 
چنانچه این طرح برای هر خانوار در هر روز 15 لیتر آب شیرین تولید ‌کند. این مقدار با فرض خرید در بازار آزاد با قیمت هر بطری یک لیتری دو هزار ریال در ماه ، 900 هزار ریال صرفه جویی دربر دارد.
گفتنی است مطالعات استحصال آب از مه و رطوبت هوا به سفارش شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان بوده که از سال 1386 شروع شده و اکنون به پایان رسیده است .
امروزه در کشورهای توسعه یافته که در آنها حتی کمبود آب شرب وجود ندارد، برای آبیاری جنگلها، مراتع و کشاورزی این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
وی در پایان همکاران این پروژه پژوهشی را رضا آهنگر ، رضا کمالیان ، محمد پورهاتفی و طیبه سنگچولی معرفی کرد . 
سایت خبری وزارت نیرو
۱ اسفند ۱۳۸۷ ۱۰:۰۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.