English
شنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۷, ۰۲:۴۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بررسی نقاط ضعف و قوت شرکتهای پیمانکاری

همین کـه مدیریت پــروژه به یک شــرکت داخلی سپرده میشود هزینــه های انجام پروژه به نحو قابل ملاحظه ای کاهش می یابد که این امــر در کشـور ایــران بــارها در پــروژه هــای عمــرانی بزرگ با ایجاد شرکتهای پیمانکار عمــومی تجــربه شده است که بدیهی است ایـن امر در اقتصاد ملی بسیار موثر خواهد بود.

از نقــاط قوت مهــم دیگر ایجــاد این شـرکتها، خودبـاوری نیــروهای داخلی در اجــرای پروژه های بزرگ عمرانی کشــور می باشد. به منظــور بهبود عملکـرد این نهادها دو پیشنهاد اصلی زیر را می توان مطرح نمود.

الف-ایجاد فضای رقابتی

از آنجــائی که شرکتهــای بزرگــی که به منظــور احداث پــروژه های بزرگ عمـرانــی کشــور بوجـود آمده اند اغلـب دولتـی می بـاشند و در این گـونه شرکتهـا مسـائل کیفیت‌و هزینه‌های تمام شده مورد توجه خاص نمی‌باشـد، لـذا در صورتی که به منظور احداث پروژه های بزرگ در کشور فضای رقابتی ایجاد شود و پیمانکاران عمومی مجبور باشند که در یک مناقصه با هم رقـابت کنند مسلمـاً قیمتهـا بــاز هم کـاهش یـافته و کیفیت انجـام کـار نیـز افـزایش می یابد.

ب-تقویت بخش طراحی و مهندسی

یکـی از مهمتـرین عــوامل رشد صنعتی کشــور ایجاد دانش فنـی می باشد که متاسفانه در شرکتهای پیمانکار عمومی این بخـش از توانمندی قابل قبولی برخودار نبوده است. البته لازم به توضیـح است که بین ایجــاد رقــابت بین شــرکتهــا و تقـویـت بخـش طــراحی و مهندسی رابطه کاملاً مستقیمی وجـود دارد. بدلیــل فضــای انحصــاری موجــود در کشــور تا حـال حاضر معمولاً قــرارداد به تنهــا شرکت موجود سپـرده می شـده و برای این شرکت نیـز انجــام پــروژه در مـدت زمــان مشخـص شده در قــرارداد مهمتـرین هـدف مــی‌باشد در حالــی کـه در محیط رقـابت کـه کـاهش هزینه ها نیز اهمیت پیدا می‌کند استفاده از تـوانمندی‌های داخـلــی تنها راه ‌ممکن به نظر می‌رسد و ایــن مسئله مطمئناً به تقویت هستــه های طراحی و مهندسی در داخل شرکتهای پیمانکار عمومی منجر خواهد شد. در صورتی که چنین توانمندی در مجموعه شرکتهای پیمانکار عمومی فراهم آید ارزش افزوده فـراوانی ایجــاد خواهد شد یعنـی اگـر سفـارش های شرکتهای پیمانکار عمومی بر اساس طراحی های داخلی خود شرکت باشد هــم قیمت پــروژه کاهش یافته و هم کیفیت کــار می تواند به مقدار قابل ملاحظه ای بهبود یابد. شــرکتهای مدیریت پــروژه با توجه به توانمندیهـای مالــی و گسترده کار زیاد می‌توانند تــاثیــرات دیگــری هم در بالا بردن سطــح فناوری کشور برجای گــذارند. توجه به تــولیدات داخلـی می تواند در کاهش هزینه های پروژه نقش مهمی را ایفـا کند. نکته دیگــر حائز اهمیت این کـه در پــروژه های بــزرگ (نیروگـاهی ، پالایشگاههـا و …) تجهیــزات مشخصــی بیشترین ارزش پــروژه را به خود اختصـاص می دهند. این مسئلـه بدین دلیـل است که دراین تجهیزات فناوریهای پیشرفتـه ای بکـار رفته و توانایی ساخت در دست چند شرکت باقی مانده‌است. از سوی دیگر، تولیدکنندگان داخلــی به سرمایه گذاری برای تولید این تجهیـزات خـاص که مستلــزم سرمایه گذاری مالی و انسانی زیادی است رغبتی نشـان نمی دهند. در ایـن شرایط نقش شرکتهای پیمـانکــار عمـومــی می تواند بسیار موثر باشد بدین شکل که این شرکتها وارد عمــل شده و پس از ارزیابی توانمندیهای داخلی، زمینه های بخصوصی را مشخـص نمــوده حمایتهـای لازم برای کسب دانش فنـی آنها را در داخــل کشــور به عمــل آورند و بـا استفــاده از تــوان سخت افـــزاری موجود کشور تولید این تجهیزات را در داخل کشور امکــان پذیر نماید. البته باید توجه داشت کــه بازار ایـن تجهیزات باید کاملاً مدنظــر قرار گیــرد و در صورتی که انجام چنین سرمایه گذاریهایی اقتصادی باشد به آن اقدام شود.

۱۸ مهر ۱۳۸۶ ۲۰:۳۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.