English
چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹, ۲۲:۱۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

نمی توانیم در مقابل شرکتهایی که اقتدار ملی ما را نشانه گرفته و خطوط قرمز کشور ما را زیر پای می گذارند سکوت اختیار کنیم

نمی توانیم در مقابل شرکتهایی که اقتدار ملی ما را نشانه گرفته و خطوط قرمز کشور ما را زیر پای می گذارند سکوت اختیار کنیم
انتظار ما این است که دولت، وزارت نیرو، اطاق بازرگانی، وزارت خارجه و سایر مراجع ذیصلاح با این موضوع با حساسیت برخورد کنند و اجازه ندهند که باب شود هر کسی و هر شرکتی به خود اجازه دهد گستاخانه بطور رسمی ما را تحریم کند.
این پیام مهندس سهیلی؛ عضو سندیکای صنعت برق ایران در مصاحبه اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی صبا بود. متن این مصاحبه به شرح ذیل است:
س: لطفاً تشریح بفرمائید موضوع درخواست سندیکا برای اقدام مقابل با شرکتهای تحریم کننده چه بود؟
ج: تحریم یک اثر روانی و اجتماعی دارد و یک اثر اقتصادی . اثر روانی آن این است که جامعه علاقمند نیست که مملکت تحریم شده ای تلقی شویم . در هر صورت تحریم، یک بعد اجتماعی یک بعد اقتصادی و یک بعد فنی دارد. ما در سندیکا به همه ابعاد توجه کردیم. اگر ما توجه به اقتدار ملی داریم باید با این مقولات برخورد کنیم و نشان بدهیم که این برخوردها را نمی پذیریم.
اینکه ما پرده پوشی کنیم بگوئیم ندیدیم ، نفهمیدیم ، نشنیدیم ، اینها مسأله ای را حل نمی کند.
وقتی یک شرکت خارجی رسماً نامه می زند و با گستاخی اعلام می دارد که من دفاترم را بسته ام، تعهد جدیدی را قبول نمی کنم و حتی با پرسنل خودم در حال تسویه حساب هستم. من نمی دانم اگر شرکتی داخلی اعلام کند که ما مشکلی نداریم یعنی چه . شرکت پارسیان به جای اینکه مسأله خود را با وزارت نیرو مطرح کند با سندیکا مطرح می کرد. ما در اینجا موضوع بنگاهی نداریم . موضوع کلان نگری داریم. در سطح همه بنگاههای عضو سندیکا مسأله را می بینیم و به اعتراض آنها توجه می کنیم.
به هر حال برای من بعد اقتدار ملی بسیار مهم است و فکر می کنم آقای وزیر نیرو هم به این مسأله توجه دارند.
در بعد فنی هم پروژه های ما عقب می افتد . پیمانکاران مجبور به تغییر مشخصات فنی می شوند . کارفرمایان به سختی با این تغییر مشخصات فنی موافقت می کنند . سازمانهای نظارتی نیز به این تغییر مشخصات به شدت حساس هستند. بنابراین کارفرمایان دولتی نگرانی مضاعف دارند . علاوه بر این در بازار تالی و فاسد این مسأله فعال می شود و قاچاق نیز فعال می گردد.
در هر صورت باید صنعت برق را اداره کرد و من اعتقاد دارم که این مسأله را باید با حساسیت دنبال کرد.
به همین دلیل موضوع تحریم با حساسیت در هیأت مدیره سندیکا مطرح شد و بعد از بحث و تبادل نظر هیأت مدیره متقاعد شد که باید عکس العمل نشان بدهد.
انتظار ما این است که وزارت نیرو، اطاق بازرگانی ، وزارت بازرگانی، وزارت امور خارجه همه نسبت به این مسأله فعال شوند.
در هر صورت ما نباید با سکوت و بی توجهی صورت مسأله را پاک کنیم.
س: آنچه ما اطلاع داریم تنها شرکت آروا این اقدام را انجام داده و سایر شرکتهای بزرگ اروپایی رسماً چنین کاری نکرده اند . شما چرا در نامه سندیکا مقابله با آروا با سایر شرکتها تعمیم دادید.
ج: چند شرکت اروپایی از یکسال و نیم قبل نسبت به فروش رله محدودیت های ایجاد کردند و عملاً غیر رسمی تحریم کردند اما شرکت مذکور با صدور نامه بطور رسمی این کار را کرد. شرکت آروا در نامه خود نوشته است از چند رله سوء استفاده شده است .
حالا اگر یک شرکت خارجی ادعا کند شما از کالای من سوء استفاده کردید و بطور غیرمجاز استفاده کردید ما تحت هر عنوانی این را بپذیریم، به مفهوم این است که ما سوء استفاده کردیم و شرکت مذکور حق داشته ما را تحریم کند؟!!
س: مجدداً سؤال می کنم چرا شما روی همین شرکتی که رفتار زشت داشته متمرکز نشدید ؟
ج: البته درخواست ما کلی بوده و از وزارت نیرو درخواست کردیم خودش به وزارت بازرگانی، وزارت امور خارجه اعلام کند که شرکتهایی که ایران را در بخش تجهیزات برق تحریم می کنند بطور عام با آنها یک نوعی برخورد نماید.
ما بحثمان برخورد تنبیهی است . ما که دنبال این نیستیم شرکتی را که در ایران سالها فعال بوده و در آینده هم احتمالاً خواهد بود بیرون کنیم. ما می دانیم بالاخره با اینها روابط تکنیکی داریم. قطعه می خواهیم ، در آینده با اینها باید کار کنیم . بحث ما این است اگر اینها یک کار خلافی انجام می دهند محدود به ایجاد می کنند ، دیگر گستاخی نکنند . با افکار عمومی بازی نکنند . شرکت آروا به خود اجازه می دهد کالای فروخته شده خود را که به گمرک ایران وارد شده است با ندادن اسناد مربوطه از گمرک خارج نشود و بعد عودت می دهد تکلیف پروژه وزارت نیرو که نیاز به این رله دارد چه می شود.
اگر برای وزارت نیرو مهم نیست پروژه ها زمین بماند که خوب خودش صاحب اختیار است .
وزارت نیرو باید توجه کند که هزینه این مسأله اول متوجه پیمانکاران و اعضاء سندیکا و بعد متوجه خود وزارت نیرو است. پس باید با این مسأله با قاطعیت برخورد کند.

ما بحثمان برخورد تنبیهی است

 
س: سایت صبا نامه شرکت آروا را در اختیار ندارد و نمی دانیم آیا آنها بطور عام فروش هر نوع تجهیزات را تحریم کرده اند یا خیر . اما می دانیم اخیراً در پروژه چهل پست GIS بطور فعال با یک شرکت ایرانی مشارکت داشته است.
آیا این مسأله تداعی نمی کند که شرکت مذکور فقط در بخش رله این مشکل را ایجاد نموده است و در سایر بخشها بویژه بخش مهم GIS چنین محدودیتی ایجاد نکرده شاید در ذهن شرکت پارسیان هم همین مسأله تداعی شده و معتقد است مسأله تحریم کلی نیست عملاً اتفاق نیفتاده و اعتراض وی به سندیکا نیز در همین رابطه باشد.
ج: نامه شرکت آروا چون در سطح عام پخش شده من می توانم در اختیار شما قرار دهم. همانطور که در نامه آروا آمده است شرکت مذکور حتی تعهدات قبلی خود را مردود اعلام می کند و تعهد جدیدی نمی پذیرد .
من تعجب می کنم چرا توجه نمی کنید که اینها بخشی را تحریم کرده اند که در واقع ما منابع برای جایگزینی کم داریم. GIS را می توان حداقل از ده منبع قابل قبول در دنیا پیدا کرد. ولی در رله بالغ بر 70% بازار ایران در اختیار شرکت مذکور می باشد و در واقع این بخش تحریم شده در مورد سایر چیزها که ما می توانیم از سایر منابع به راحتی تأمین کنیم آنرا تحریم نمی کنند و حضور می یابند.
س: به نظر شما اینها برخورد سیاسی می کنند یا با ترفندهای تجاری می خواهند به اهداف اقتصادی و تجاری خود برسند؟
ج: اینها از یکسال و نیم قبل این محدودیت را ایجاد کرده اند و ما باید از این محدودیت خارج شویم.
س: از شما بعنوان یک فرد باتجربه و صاحبنظر در صنعت برق می پرسم . چرا در بخش رله کم توجهی شده است؟
ج: ما در سایر بخشها خوب پیشرفت کردیم. در تولید – انتقال و توزیع خیلی پیشرفت داشتیم و ساخت داخل قوی عمل کرد. اما در بخش رله که مربوط به حفاظت و کنترل می شود به لحاظ نگرانی و حساسیت بالای کارفرمایان همگام با سایر بخشها پیشرفت نداشتیم . رله از نظر اقتصادی حداکثر تا 15% ارزش پست را به خود اختصاص می دهد اما به لحاظ فنی اهمیت بسیار زیادی دارد.
در گذشته در کشور شرکتهایی در این بخش کارهایی انجام داده اند. اما در هر صورت خوب حمایت نشدند .
نگرانیهای فنی باعث شد که این کالا صرفاً از چند شرکت معتبر بزرگ اروپای غربی خریداری شود.
البته فی نفسه این اقدام محتاطانه و درستی است ولی اگر حمایت جدی از ساخت داخل بشود و فعالیت های تحقیقاتی انجام گردد ما در این زمینه خیلی جلو خواهیم افتاد. ولی تا آن وقت فاصله داریم و باید وارد کنیم. البته منابع دیگری هم می توان شناسایی کرد. من اخیراً در ترکیه بودم . در آنجا یک ایرانی از سی سال پیش رله تولید می کند . ایشان دکتر منصوری هستند که در سن 75 سالگی به سر می برند. وی تنها رله ساز ترکیه است و بالغ بر 70% بازار ترکیه و بخشی از بازار کشورهای CIS را در اختیار دارد و از روی بطور جدی در ترکیه تقدیر شده است. وی بسیار دل شکسته بود. ایشان سالها قبل در هشتگرد کرج کارخانه ای ایجاد کرد چند میلیارد تومان هزینه نمود. آنهم با دعوت مقامات وقت صنعتی کشور ولی بدلیل بی توجهی و عدم حمایت خسته شد و از کشور رفت به ترکیه.
در حال حاضر فرصت خوبی است که کسانی که در این زمینه فعال هستند مورد حمایت وزارت نیرو و وزارت صنایع قرار گیرند.
من می خواهم از این فرصت استفاده کنم و پیام آقای مهندس منصوری را برسانم . ایشان حتی حاضر به انتقال تکنولوژی به کشور هستند.
ما یازده نفر عضو هیأت مدیره داریم. باید به هر حال بحث ها در هیأت مدیره مطرح شود. جایی که سندیکا می خواهد اعلام موضوع کند قطعاً تابع نظر اکثریت قاطع هیأت مدیره است و تصمیمات باید صورتجلسه شود، در غیر اینصورت هر کسی می تواند شخصاً اعلام موضع کند و این مشکل آفرین می شود. این ذهنیتی که بعضی در این مورد نامه ما آورده اند که چند نفر از اعضاء سندیکا از این مسأله شخصاً نفع می برند کم لطفی است و بنظر می رسد می خواهند فرآیند تصمیم گیری را زیر سؤال ببرند.
نامه درخواست مقابله از وزارت نیرو و سایر مراجع با شرکتهای تحریم کننده متعلق به خیلی وقت پیش است. ما از ماهها قبل دغدغه داشتیم که چه برخوردی کنیم. به هیأت مدیره قبلی وصال نداد. مدتی طول کشید تا هیأت مدیره جدید آمد. نیاز بود اعضاء هیأت جدید در جریان امور قرار گیرند. نیاز بود کار کارشناسی دقیق انجام شود و تصمیم مناسبی اتخاذ گردد. چون ما می خواهیم مشکلات کشور را کم کنیم ، نمی خواهیم به مشکلات کشور اضافه شود.
ما بحث تحریم این شرکتها را نداشتیم . می خواستیم با یک مکانیزم قانونی به شرکتهای خارجی بگوییم کار غیرقانونی و غیرمنطقی نکنید. اگر کردید پای تبعات آن بنشینید.
ما در مقابل افکار عمومی چه پاسخی داریم اگر در مقابل شرکتی که گستاخانه و رسماً ما را تحریم می کند سکوت کنیم.

اطاق بازرگانی بعنوان پارلمان بخش خصوصی و دولت می بایست به این مسایل حساس شوند

س: نقطه نظرات حضرتعالی را بعنوان موضوع رسمی سندیکای صنعت برق ایران تلقی نمائیم یا نظرات شخصی خودتان؟
ج: بخشی از آن مواضع شخصی من است و بخشی موضع سندیکا. مثلاً در بخش ساخت رله نظر شخص من است.
س: آخرین صحبت شما چیست؟
ج: ما خواستار برخورد با شرکتهایی هستیم که خارج از چارچوب های قانونی بین المللی و حتی فراتر از تصمیمات بعضاً غیر قانونی سازمان ملل رأساً اقدام به تحریم رسمی بر علیه صنعت برق نموده اند. به اعتقاد ما منافع ملی بر بحثهای اقتصادی کوتاه مدت می چربد.
انتظار ما این است که دولت و مراجع ذیصلاح در اینگونه موارد عکس العمل قاطع انجام دهند . سؤال ما این است آیا وزارت بازرگانی کاری در این خصوص انجام داده است ؟ آیا اطاق بازرگانی کاری کرده است؟ آقای دکتر نهاوندیان باید پاسح دهند چکار کرده اند. ما رسماً به ایشان نامه نوشته ایم . شرکتهای صنعت برق ایران که نمی توانند به تنهایی از خود دفاع کنند. اطاق بازرگانی بعنوان پارلمان بخش خصوصی و دولت می بایست به این مسایل حساس شوند. اگر باب شود که هر کسی و هر شرکت خارجی به خود اجازه دهد رأساً و بطور رسمی و علنی ما را تحریم کند این مسأله در هم شکستن خطوط قرمز نظام تلقی می شود و چیزی است که باید مسؤلین وزارت نیرو و سایرین به آن حساس شوند.
در خاتمه انتظار دارم وزارت نیرو در رابطه با مشکلات ایجاد شده ناشی از تحریم توسط شرکت آروا تمهیداتی به خرج دهند تا ما بتوانیم از این مشکل خارج شویم . با تدوین دستورالعملهای جدید برای امکان استفاده از منابع دیگر خارجی . در هر صورت این تهدید نیز فرصتهای بسیار زیادی برای صنعت برق در پی ایجاد می نماید. بیایید این فرصتها را با حمایت از ساخت داخل شناسایی کنیم.

نظریات بازدیدکنندگان

1
با تشکر از سخنان جناب آقای مهندس سهیلی که نشان میدهد در حال حاضر دغدغه بزرگی در زمینه تامین رله و اتوماسیون پست در سطح کشور وجود دارد. خوشبختانه حداقل شرکت زیمنس در این زمینه در حال ادامه فعالیتها و سعی در برآورده کردن نیاز کنونی دارد که به نظر میرسد میتوان از این فرصت تا محلی شدن این تکنولوژی استفاده نمود. با توجه به کیفیت عالی محصولات این شرکت منع فنی قابل توجهی نیز وجود ندارد. البته کار طاقت فرسای تعویض طراحیهای انجام شده همتی میطلبد که برای جلوگیری از توقف کامل پروژه ها گریزی از آن نمیباشد
2
با سلام و تشکر از حساسیت بجایی که جناب آقای مهندس سهیلی و سایرین به خرج داده اند دو نکته حائذ اهمیت می باشد:
اول انکه چرا تا این حد باید به یک شرکت اکتفا کرد و وابسته شد می توان از سایر شرکت های معتبر نیز استفاده کرد . مطمئنا شرکت آروا هم اگر بداند که ایران صرفا به او وابسته نیست کمتر جرأت چنین گستاخی هایی می کند.
دوم آنکه هر چند سخت و دیر است اما از همین الان باید به فکر بومی سازی بود و ذره ای اهمال نکرد و البته در تشکیل تیم های طراح داخلی نیز باید با آگاهی کامل عمل نمود
با تشکر و امید موفقیت
3
4
5
۱۸ اسفند ۱۳۸۷ ۱۲:۳۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.