English
چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹, ۲۲:۵۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اظهار نظر شرکت پارسیان در خصوص بررسی شرایط جدید همکاری با شرکتهای خارجی

اظهار نظر شرکت پارسیان در خصوص بررسی شرایط جدید همکاری با شرکتهای خارجی

   

   

   مدیر عامل شرکت پستهای فشارقوی پارسیان با ارسال نامه ای به سندیکای صنعت برق ایران نظرات خود را در مورد ادامه همکاری با شرکتهای خارجی ارائه داد.

 متن این نامه که نسخه ای از آن در اختیار پایگاه اطلاع رسانی صبا قرار گرفت چنین است:

"تاریخ: 3اسفند 87

شماره: 44063-13-800-87

سندیکای صنعت برق ایران
دبیر محترم سندیکا
جناب آقای مهندس صالحی
 
موضوع: بررسی شرایط جدید همکاری با شرکتهای خارجی
 
احتراما:
بازگشت به نامه شماره 2586-87 مورخ 30/11/87 سندیکای صنعت برق به معاونت محترم توانیر باستحضار می‌رساند در نامه مذکور نحوه طرح مشکلات همکاری با شرکت های خارجی در شرایط کنونی به شکل غیر واقعی مطرح و راه حل های پیشنهادی مطروحه نیز به نحو قابل تاملی سطحی می‌باشند ، به طوری‌که نه تنها اطلاع طراحان نگارش نامه را از شرایط روز زیر سئوال برده ، بلکه شبهه موجود در خصوص جناحی عمل کردن برخی از دست اندرکاران سندیکا را صرف نظر از منافع سایر اعضاء ، مصالح عالیه صنعت برق و منافع ملی  در جهت غیر رقابتی کردن فضای کسب وکار ، تقویت می سازد . علی القاعده برای طرح موضوع به این مهمی می‌بایست علاوه بر اعضای محترم هیئت مدیره سندیکا، شرکت‌های تولید کننده وکارخانجات بزرگ داخلی ذینفع و همچنین شرکت های بزرگ پیمانکاری عمومی برق که عمده آنان از اعضای سندیکای صنعت‌برق می باشند نیز طرف مشاوره قرار گرفته و با اعمال نقطه نظرات آن‌ها، نامه تهیه و ارسال می‌شد .
 
راه حل های پیشنهادی در نامه فوق الذکر نه تنها گره گشای شرایط مطرح فعلی نیست ، بلکه تولید مهم‌ترین کارخانجات وسازندگان داخلی که علیرغم وجود مشکلات عدیده، همچنان در حال کار وتولید با همکاری شرکت های بزرگ و معتبر جهانی می‌باشند را دچار وقفه خواهد ساخت،  به عنوان مثال شرکت آ.ب.ب. در مواردی که برای محصولاتی لیسانس ساخت به تولید کنندگان و کارخانجات ایرانی ارائه نموده است همچنان مسیر همکاری را باز نگه داشته است مانند  همکاری و ارائه تجهیزات اصلی مورد نیاز شرکت پارس سوئیچ در زمینه ساخت کلیدها ی فشار قوی , همکاری با شرکت نیرو ترانس در زمینه ساخت ترانس های جریان و ولتاژ فشار قوی و کلید  GCB ها و با مپنا در خصوص سیستمهای حفاظت نیروگاهی , تابلوهای 20 کیلوولت با شرکت های ایران تابلو, تامین تابلو, پارس صنعت پرند و ..., به نظر می‌رسد در عمل پیشنهاد تحریم مطرح شده ، شرکت های ایرانی که با همکاری شرکت های بزرگ معتبر اروپائی بی وقفه و با حداکثر توان با تداوم تولید، درخدمت صنعت برق ایران میباشند را تحریم نموده و بدون ارائه راه حل مناسب به آنها لطمه جدی و در نهایت تعطیلی آنها را رقم خواهد زد و به توان تولید ملی به نفع واردات لطمه جدی خواهد زد . در این خصوص میتوان به شرکت های نامبرده شده رجوع نمود.
 
 
 لازم به توضیح است  علت کاهش همکاری اروآ در ایران به علت فشارهای دولت فرانسه که ناشی از ارائه            End User Certificate  نادرست از سوی یکی از شرکت های ایرانی تابلو ساز همکار با وی و عضو سندیکا بوده، می‌باشد . تا قبل از آن شرکت مذکور به نحو بارزی بیشترین همکاری را  نسبت به سایر شرکت های معتبراروپائی با وزارت نیرو به عمل می‌آورده است . کما اینکه مطابق با نامه پیوست در زمینه ساخت وفروش GIS،  شرکت مذکور همچنان به همکاری خود با شرکت پارس صنعت پرند (صد در صد متعلق به شرکت پارسیان) که متولی ساخت GIS های مذکور در ایران می باشد, ادامه می دهد, همکاری و قراردادهای فروش خود را با شرکت مذکور فعال نگه داشته است. کما این که برای مهمترین پروژه تامین کسری برق شبکه (عسلویه) با همکاری فوق العاده دو مجموعه بزرگ GIS های 400 و 132 کیلوولت را در ظرف مدت فوق العاده کوتاه و عجیبی حدودا"  ظرف سه ماه از تاریخ صدور ابلاغیه در آبان سال جاری آماده تحویل ساخته است که آزمون های کارخانه ائی آن در فرانسه در هفته دیگر در حضور مدیران محترم شرکت های نفت وگاز پارس , مپنا و قدس نیرو انجام خواهد شد. لذا طرح عدم همکاری کامل کذب می باشد .
 
به نظر می رسد ارسال نامه مذکور به شکل ناصحیح فوق الذکر, صرفا" ناشی از خواست برخی از شرکت ها برای ورود محصولات درجه دوم به بازار ایران و غیر رقابتی کردن فضای بازار بوده است که با عنوان استفاده از توانمندی های شرکت های ایرانی , طرح شده است. در این رابطه شایان ذکر است این شرکت که از مجموعه خادمین وزارت نیرو می باشد در خودکفائی پست های برق پیشگام بوده ونقش غیر قابل انکاری داشته است و پروژه ساخت 35 پست GIS که چهار سال پیش قرارداد آن امضا و ضمانت نامه های آن نیز ارائه شده بود با  فضا سازی و مطرح نمودن مسائلی از قبیل موارد مندرج  در نامه فوق الذکر , بدون هیچگونه مبنای قانونی و صرفآ با فضاسازی کاذب, منتفی گردید و فرصت ارزنده و مهمی برای خودکفائی برای ساخت سوئیچگیرهای گازی و صادرات آن به منطقه بالاخص کشور های حاشیه خلیج فارس که پس از آن صدها میلیون دلار قرارداد خرید GIS مستقیمآ با شرکت های اروپائی و عمدتآ با  آروآ  منعقد نمودند ، از دست رفت .
 
لازم به ذکر است کاهش همکاری و اعمال شرایط نامطلوب برای فروش محدود به سازندگان مندرج درنامه سندیکا  نبوده و بخش عمده سازندگان دیگر اروپائی و آسیائی منجمله سازندگان هندی ، چینی و کره‌جنوبی را هم در بر می گیرد .چراکه مشکلاتی که در خصوص همکاری شرکت های معتبر پیش آمده است عمدتآ ناشی از شرایط ویژه سیاسی فعلی است که رفع آن خارج از توان پیمانکاران وزرات نیرو می باشد. چرا که شرکت ها منافع خودرا در مسیر همکاری جستجو می‌نمایند و در این مسیر   برخلاف نظر مطرح شده در نامه ، جلوتر از دولت های خود نبوده‌اند بخش مهمی از مشکلات همکاری ، ناشی از شرایط حاصل از تحریمات بانکی ، بیمه‌ای مالی و اخذ مجوز صادرات (Export License ) می‌باشد که از بانکهای اروپائی شروع وسپس بانک های آسیائی منجمله بانک‌های اماراتی، هندی ،چینی ، ژاپنی و کره جنوبی هم دراین مسیر قرار گرفتند.  پیشنهاد می شود بجای محدود کردن فضای رقابتی, تبعات ناشی از این موضوع که جبران آن از سوی کارفرمایان محترم از طریق توسل به قراردادها مقدور نمی گردد, از سوی وزارت نیروی ایران بنحو مناسبی پوشش داده شود . بخشی از این مشکلات و راه حل های پیشنهادی طی نامه این شرکت که قبلا" طی نامه شماره 34948-13-800-87 مورخ 26/9/87  به سندیکا جهت ارائه به مسئولین محترم ذیربط ارسال شده است , که نتیجه اقدامات سندیکا در خصوص راه حل پیشنهادی این شرکت وراه حل های سایر اعضاء محترم به این شرکت منعکس نشده است ،  مجددآ نامه مذکور پیوست جهت یادآوری و اقدامات مقتضی بعدی ارسال می گردد.
 
در هرحال اتخاذ چنین تصمیمات کلانی درخصوص اعمال تحریم علیه شرکت های معتبر و تولید کننده و دارنده دانش منجر به از دست  دادن تکنولوژی‌های برتر دنیا بوده که عواقب آن عقب افتادگی تکنولوژیکی و یا استفاده از تکنولوژیهای رده دوم و یا عقب افتاده غیر اروپائی خواهد بود که نتیجه آن افزایش قیمت بعلت عدم رقابت ، اتلاف سرمایه و هزینه های کیفیت پائین در طی بهره برداری خواهد بود. بدیهی است  پیشنهاد اعمال تحریم به وزارت نیرو, دقیقا" در راستای همان اقدامی است که قدرت های استکباری پی گیر انجام آن هستند.
 
در خاتمه از آن سندیکای محترم که علی القاعده می باید به عنوان حافظ منافع تولید کنندگان, سازندگان و پیمانکاران عمومی صنعت برق,  انجام وظیفه نماید ، انتظار دارد اقدامات جبرانی را به نحو مقتضی مبذول فرمایند تا ضمن جلوگیری از تشویش در تصمیم گیری های کلان, منافع مشترک اعضای سندیکا که به علت تحریمات خارج از اختیار آنها که از سوی بانک ها, موسسات بیمه و ارگان های صدور مجوز صادرات دچار صدمه جدی شده است, با پیگیری جبران آن ، از سوی مراجع محترم تصمیم گیر در وزارت نیروی ایران پوشش داده شود.

با احترام

مدیرعامل"

نظریات بازدیدکنندگان

1
بنظر میرسد جناب ایشان(خسروی)بیشتر از جانب شرکت اروا حرف میزنند تا یک مدیر دولتی.احتمالا فاموش کرده اند که دیگر مدیر ""کوژلکس الستوم"نیستند ودر یک شرکت دولتی مدیر عامل هستند وباید منافع ملی را بیشتر در نظر بگیرند نه منافع صاحب سهام الستوم را.
2
3
4
5

۲۰ اسفند ۱۳۸۷ ۲۱:۰۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.