English
چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹, ۲۲:۲۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

حمایت را از شرکت های اروپایی بردارید، تحریم پیشکش این شرکتها!

حمایت را از شرکت های اروپایی بردارید، تحریم پیشکش این شرکتها!
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا، ولی الله بیات مدیر عامل شرکت پارس سوئیچ و مسئول کمیته بحران سندیکای صنعت برق در گفتگو با خبرنگار صبا افزود:ما از سال 61 در تولید کلید های فشار متوسط و فشار قوی در صنعت برق فعال بوده و هم اکنون تهیه کننده تجهیزات صنعت برق در بخش عمده ای از بازار هستیم.
وی گفت:تحریم را اگر صنعتگران توان تولید داخل را باور کنند ما در مقابل تحریم می توانیم خود را حفظ کرده و به تامین نیازها بپردازیم. در این میان باید صنعت ما بسیاری از موارد را باور کرده دراین باور به طور واقعی خود را با رقبای خارجی بسنجیم. ما تفاوت تجربه 70 تا 100 ساله با فعالان بزرگ این صنعت در کشور داریم. و این فاصله براحتی و بلافاصله قابل پوشش نیست. و ما باید با تامل به این فاصله غلبه کنیم. اگر توان برگشت به عقب را داشتیم در این فرصت سی ساله انقلاب ما رشدی که صنعت برق ما داشته به مراتب بیشتر از رشدی بوده که رقبای ما داشته اند. ولی کافی نیست. واگر مصرف کنندگان ما انتظار داشته باشند که ما در این موقعیت بدون هیچ کم وکاستی برابری را داشته باشیم ما یک مقدار اغراق گویی و انتظار بیش از حدی از ما داشته اند.
بیات با انتقاد از شرایط و قوانین برگزاری مناقصات اذعان داشت:از طرفی بسیاری از نهاد ها بخصوص رویه ای که در برگزاری مناقصات وجود دارد به ما اجازه این رقابت را نمی دهد که ما در شرایط یکسان با رقبای خود ارزیابی نمی شویم. به عنوان مثال : در گذشته 10 سال پیش ، حدود 85 در صدتورم داشته ایم. رقبای ما نیز در کشورهای آسیایی و اروپایی حداکثر 32 در صد برای تمام تجهیزات تورم داشته اند. تفاوت حدود 50 در صد، تفاوتی نیست که صرف بهره وری و تمحیدات مدیریتی بتوان آنها را پوشش داد . بنابراین لازم است با واقع بینی این فاصله پوشش داده شود و این بر عهده تصمیم گیران قانون گذار و دولت است که برای پوشش این موضوع تصمیمی جدی و عملی بگیرند.
 مسئول کمیته بحران سندیکای صنعت برق پیشنهاد داد: تصمیماتی که برای این مسئله وجود دارد یکی حمایت تعرفه ای است، که خیلی قابل پیشنهاد دادن نیست به سبب اینکه فرصت قاچاق را فراهم می کند. از این موضوع مقصود ما این است که کالای ما با کالاهای وارداتی مقایسه می شود. زمانی که کالای وارداتی با نرخ ثابت ارز، ارزیابی می شود، ما سالانه به اندازه تفاوت تورم داخل و خارج کشورتضعیف می شویم. و این تضعیف بر عهده مسئولان است که جبران کنند. آنچه برای ما حائز اهمیت است این است که نرخ ارز را برای صنعت واقعی کنند. در صورت تحقق این امر چند موضوع و معضل اقتصادی حل خواهد شد که دولت کسری بودجه را جبران می تواند کند. بخاطر فروش دلارهای حاصل از درآمد ارزی با قیمت قابل قبول البته به شرطی که تفاوت نرخ ارز را برای حقوق بگیران جبران کنند. همچنین قاچاق ریشه کن خواهد شد و به این دلیل که هزینه قاچاق در ذات خود گران می شود نه در فرصت قاچاق کردن. سومین مزیت این است که قدرت رقابت تولید کنندگان به صورت واقعی حفظ می شود و فرصت اشتغال برای کارکنان و ایرانیها فراهم می شود. توانمندی واقعی توان تولیدی خود را نشان می دهد اگر در این عرصه واحدی توان رقابت را نداشته باشد باید عرصه را برای توانمندان باز بگذارد.
بیات در پاسخ به خبرنگار ما که پرسید" در مورد تحریمی که توسط شرکت های اروپایی صورت گرفته، به نظر شما مقاصد این گونه شرکت ها سیاسی بوده یا دنبال سودجویی اقتصادی و به عبارت بهتر ایجاد بازار سیاه برای فروش کالا های خود هستند؟"پاسخ داد: شرکت های تولیدی اقتصادی، بیشتر به دنبال مقاصد اقتصادی هستند. شرکت ما را در حالی که قرارداد فعال داشته باشیم تحریم نکرد. اما این واقعیت وجود دارد که اگر موضوعی اعلام نشده به معنی نفی آن نیست. ما به تبعیت از سیاست هایی که در کشورهایشان وجود دارد اقداماتی را انجام داده اند. ولی ما با طرف های قرارداد تا پایان قرارداد خود همکاری داشته ایم. و اکنون نیز همکاریها ادامه دارد و اگر این اتفاق بیفتد توان این را داریم که نیازهای صنعت برق را تامین کنیم.
بیات تاکید کرد:تصور می کنم که به جای پیشنهاد های این چنینی برای تحریم، اگر نرخ هزینه های تولید و واردات را واقعی کنند خود به خود عدالت برای تحریم و تشویق و حمایت برقرار خواهد شد.برای اینکه ما الان با حفظ نرخ برابری ارز با مقیاس پایین تر از تولید کننده خارجی حمایت می کنیم. کافیست که حمایت را برداریم، تحریم پیشکش این شرکتها! اما الان با این رویه موجود از تولید خارجی حمایت می کنیم. امسال حداقل مزد 25 در صد بوده است. تولید کننده داخلی براساس صنعت خود ، 3 تا 5 در صد تغیر قیمت داشته باشد. اما تولید کننده خارجی این تغییر قیمت را ندارد. ما وقتی در پروژه ای برنده نمی شویم تفاوتمان در حد همین 3 تا 5 درصد است. این به نوعی فرصت برای رقابت رقبای خارجی امن ترمی کنیم.طبیعی است وقتی هزینه ها افزایش پیدا می کند کارکنان باید از محل کارهزینه ها را جبران کنند. اما تولید کننده نیز باید ایمن باشد. این ایمنی کافی است که نرخ برابری ارز و هزینه واردات به همان نسبت سخت تر و شرایط رقابتی تر باشد.
این مدیر صنعت برق کشور از تصمیم گیران اقتصادی تقاضا کرد: ما را در شرایط برابر با رقبای خارجی خود ببینند. وقتی همه بر این باورند که امکانات تولید کننده داخلی کم است و هزینه ها بالا است، انتظارات را نباید بیشتر کرده و حداقل انتظارات منطقی تر و برابرتر و عادلاتنه تری داشته باشند. تقاضای من به عنوان کسی که حدود 25 سال شبانه روز در این عرصه تلاش و فعالیت داشته ام این است که ما در شرایط برابر با سخت ترین رقیبتان مقایسه کنند. تصور می کنم تولید کننده داخلی از این رقابت نخواهد ترسید.
وی ابراز امیدواری کرد:تصمیم گیران به این باور برسند که واحدهای تولید کننده داخل کشور را تضعیف نکنند. به قول آقای آل اسحاق: همه ما را تاج سر تلقی می کنند. برای ما تاج سر بودن مهم نیست. مارا به عنوان یک مجموعه ای که یک واحد تولیدی را اداره می کند به صورت برابر با رقبا ببینند. حتی اگر رقبای ما آسیای جنوب شرقی یا اروپایی باشند، این مهم نیست. امیدواریم به ما فرصت برابر داده شود و کار برابر خواسته شود.
ایشان در پایان ابراز داشت:بنا به اذعان تمام کسانی که صنعت برق را می شناسند، شرکت ما تاکنون در تمام طول فعالیت موفقیت های زیادی داشته است. و ما می توانیم، همچنان با همین موقعیت در عرصه حضور داشته باشیم. در صورتی که شرایطی برای رقبا وجود دارد برای ما نیز فراهم شود، ما توان این را نداریم که عوارض اجتماعی که مسبب آن تولید کننده نیست، برای جبران آن نیز کمک دولت باشیم. دولت آن عوارض را از منابع دیگر تامین کند و به ما اجازه داده شود در حدی که می توانیم مثل رقبا تلاش بکنیم. در این صورت ما فرصت اشتغال در حد کفایت خواهد بود. برای کیفیت می توانیم سرمایه گذاری کرده و توان تامین انتظارات کمی و کیفی را داریم.

نظریات بازدیدکنندگان

1
به نظر می رسد که جناب آقای مهندس بیات در تصمیم خود بسیار بسیار راسخ هستند! جای بسی تعجب است که هر کدام از دوستان در شرایط پیچیده فعلی به دنبال منافع خود هستند. سو تفاهم نشود: جناب بیات بعنوان یک مدیر دولتی شاید بدنبال منافع شخصی نباشد. ولی منافع شرکتی ایشان هم ظاهرا در گرو حذف رقبا می باشد!
ایشان بدنبال تولید داخل هر جنس با هر کیفتی هستند و صرفا با نام تولید داخلی بدنبال جلب حمایت می باشند. البته بنده به شخص ایشان جسارت نمیکنم. ولی متاسفم از اینکه ایشان و سایر دوستان فقط بدنبال گل آلودتر کردن آب هستند. ای کاش کمی منصف باشیم و خودمان را بدرستی با سایرین مقایسه کنیم. توان تولیدی ما در آمار خلاصه نمی شود... هنوز در تولید کلیات وامانده ایم... دوستان و عزیزان صنعت برق بهتر از هر کس دیگری می دانند که واقعیت چیست. متاسفانه فقط با اعداد بازی می کنیم. ضمنا این وابستگی نیست! همه به هم وابسته ایم. منتها ما همیشه خود را تافته جدا بافته می بینیم . باید همه چیز را خودمان بسازیم! حتی پیکان!
2
آقای بیات فرمودند "ما وقتی در پروژه ای برنده نمی شویم تفاوتمان در حد همین 3 تا 5 درصد است".
قاعدتا بایستی بتوان این اختلاف را با بهینه کردن پروسه خط تولید و کاهش هزینه های سربار کاهش داد. کاری که رقبای خارجی بشدت این موارد را مد نظر قرار میدهند. صحیح نیست که همه بار ضعف مدیریتمان را بدوش دولت بگذاریم
3
4
5
۲۷ اسفند ۱۳۸۷ ۱۳:۲۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.