English
دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۴۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سخنان تاریخی رهبر انقلاب در مشهد مقدس بر همگان واجب‌الاتباع است

سخنان تاریخی رهبر انقلاب در مشهد مقدس بر همگان واجب‌الاتباع است
امام جمعه موقت تهران تأکید کرد: سخنان حکیمانه و تاریخی مقام معظم رهبری در مشهد مقدس و در پیام نوروزی، بر همگان واجب‌الاتباع است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خطیب اولین نماز جمعه تهران در سال 1388 در خطبه دوم نماز جمعه ضمن تبریک عید نوروز به مردم ایران خاطرنشان کرد: عید نوروز مناسب‌ترین عید سال است که به مناسبت تجدید بهار و نو شدن طبیعت و شرایط جدید برای زندگی انسان‌ها در نظر گرفته شده است.
وی همچنین در ادامه ضمن تسلیت وفات همسر مکرمه امام راحل، ایشان را شخصیتی با ارزش توصیف کرد و افزود: همسر مکرمه امام، عمری طولانی در خدمت امام بود و هم دوره انزوای امام(ره) و هم دوره شهرت و مبارزات و تبعید و زندان را با شهامت و شجاعت و رضایت و همدلی و همدردی با امام گذراند و نقشی اساسی در حرکت انقلاب اسلامی داشت.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه من در این شصت سالی که با خانواده امام ارتباط داشته‌ام، چیزهای مهمی را از همسر امام(ره) می‌دانم، به بیان خاطره‌ای در خصوص بردباری همسر امام(ره) پرداخت و افزود: شبی که امام در جماران رحلت فرمودند، شرایط بدی داشتیم چرا که جنگ تمام نشده بود و خطرهایی ما را تهدید می‌کرد. لذا مسئولان تصمیم گرفتند آن شب فوت امام(ره) را اعلام نکنند تا فردا مقدمات تشکیل مجلس خبرگان و انتخاب رهبری انجام شده و پس از آن فوت امام اعلام شود.
هاشمی رفسنجانی ادامه داد: اما به محض اینکه خبر فوت امام به داخل خانه ایشان رسید، صدای فریاد و گریه خانم ثقفی را از داخل بیت امام شنیدیم لذا من به داخل خانه رفته و به ایشان عرض کردم که مسئولان چنین تصمیمی گرفته‌اند و بنا نیست خبر فوت امام امشب اعلام شود و اگر صدای گریه شما به کوچه‌ها برسد دشمن از موضوع مطلع می‌شود.
وی افزود: پیرو این سخنان خانم ثقفی با چند کلمه صحبت کردن با کسانیکه داخل خانه بودند همه آنها را آرام کرد و از آن وقت به بعد تا فردا صدای گریه اهالی خانه شنیده نشد.
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه از این نوع بردباری‌ها از خانم ثقفی در تبعید و برگشت امام و فوت حاج مصطفی خمینی و حاج احمد خمینی و غیره بسیار دیده شده است، تصریح کرد: ایشان بسیار صبور و متدین و عارف و متین بودند و نمونه خوبی از زنان الگو می‌توانند به حساب آیند.
هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سالگرد تاسیس حوزه علمیه قم اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه آقای مقتدایی مدیر حوزه علمیه قم در سخنان پیش از خطبه با اطلاعات خوب و به روز در این مورد صحبت کردند نیازی به سخن گفتن در این مورد نمی‌بینم و فقط می‌گویم این اقدام از کارهای سرنوشت ساز تاریخ ما بود که افتخار آن از آن آیت‌الله حائری است.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی و همچنین فرمایشات رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی، خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب در این پیام و صحبت‌هایشان سخنان بسیار مهمی ایراد کردند که مردم و مسئولان بایستی به آن توجه جدی داشته باشند.
امام جمعه موقت تهران ضمن تشکر از اظهارات تاریخی مقام معظم رهبری، با اشاره به نامگذاری سال 88 بعنوان سال اصلاح الگوی مصرف از سوی ایشان تصریح کرد: اصلاح الگوی مصرف مساله اصلی کشور ماست و این بحث همان چیزی است که در بحث‌های میان مجلس و دولت، یارانه‌ها، بودجه، برنامه پنجم توسعه، چشم‌انداز بیست ساله، اصل 44 و غیره دیده می‌شود و کار بسیار مهمی است که باید انجام شود.
هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه الگوی مصرف در کشور ما درست نیست، اظهار داشت: بیشترین اسراف در بخش انرژی صورت می‌گیرد و مصرف انرژی که منبع بزرگ مالی کشورمان است با قسط و عدل عاقلانه و مدبرانه انجام نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه ما چند برابر کشورهایی که چندین برابر ما جمعیت دارند، مصرف می‌کنیم اظهار داشت: این اسراف متعلق به طبقات پایین نیست چرا که این طبقه نه ماشین دارند و نه مصارف عمده‌ای انجام می‌دهند و بیشتر افرادی که مصرف انرژی زیادی دارند متعلق به طبقات دیگر هستند.
امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه بایستی مصرف آب، برق، گازوئیل، بنزین، مازوت و غیره بصورت عاقلانه انجام شود تصریح کرد: در عین حال باید مراقب باشیم از این طریق مردمی که اسراف نمی‌کنند آسیب نبینند و این کار آسانی نیست و تاکید می‌کنم که این کار بزرگی است که باید دانشمندان و متخصصان برای اجرای آن پایه‌ریزی کنند و مجلس و دولت با نهایت صداقت و صمیمیت و به دور از بحث‌های تشنج‌زا به حرکات معقولی برسند و مردم نیز از کاری که خوب طراحی شده باشد حتما استقبال خواهند کرد.
هاشمی رفسنجانی در پایان این بخش از سخنان خود تاکید کرد: در جهت اصلاح الگوی مصرف بایستی با تدبیر و با در نظرگرفتن شرایط مکانی و زمانی اقدامات مهمی انجام شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به بیانات رهبر معظم انقلاب در مشهد مقدس راجع به انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و گفت: مقام معظم رهبری در این سخنان خود بر اینکه انتخابات حق مردم است بسیار تاکید کرده و فرمودند مردم صاحب انتخابات هستند و رای مردم بسیار مهم است.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران با تاکید بر اینکه انتخابات را باید به گونه‌ای برگزار کنیم که مردم عاشقانه و به صورت انبوه در آن شرکت کنند افزود: مردم باید اطمینان داشته باشند که همان رایی که می‌دهند اثر خود را می‌گذارد.
هاشمی رفسنجانی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر سالم برگزار شدن انتخابات‌ها، خاطرنشان کرد: برگزاری انتخابات سالم خواسته همه مردم ایران است و رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تاکید بسیار دارند.
وی همچنین به صحبت‌های مقام معظم رهبری در خصوص شایعاتی مبنی بر حمایت رهبری از فردی خاص در انتخابات اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در این سخنان خود به شایعات پایان داده و فرمودند من از هیچکس در انتخابات قانونی حمایت نمی‌کنم و تنها یک رای دارم که آن را نیز به صندوق خواهم انداخت.
امام جمعه موقت تهران افزود: بنابراین نباید به حساب ایشان گذاشته شود که از فردی حمایت می‌کند و یا از فردی حمایت نمی‌کند و اگر بر طبق قانون صلاحیت فردی تایید شد او وارد رقابت می‌شود.
هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: با این صراحت مقام معظم رهبری دیگر جای نگرانی نیست و وظیفه احزاب و نخبگان و رسانه‌ها و مردم این است که یک انتخابات پرشور و پشتوانه عظیم مردمی را تدارک ببینند.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص رابطه با امریکا اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور امریکا در آستانه نوروز در پیامی ویدیویی برای مذاکره با ایران اظهار تمایل کرد اما در سخنانش کلماتی بود که همان دم خروس بیرون آمده از زیر ردا را نشان می‌داد.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: رئیس جمهور آمریکا در این پیام بحث تروریسم را مطرح کرد که گویی ایران حامی تروریسم است.
ضمن اینکه وی بحث سلاح را مطرح کرد که منظورش همان سلاح هسته‌ای و موشکی بود.
هاشمی رفسنجانی ادامه داد: این مباحث باید در مذاکره مطرح شود نه اینکه از پیش در مورد آن داوری کنیم لذا دنبال کردن این مباحث درست نیست و رهبری نیز بسیار خوب جواب اوباما را داد و فرمود تغییری در سیاست‌های امریکا تغییر نمی‌بینید چرا که این سیاست‌ها همان سیاست‌های سابق اما با ادبیاتی متفاوت است و این سخنان رهبر انقلاب کاملا درست و منطبق با حرف امام بود و حرف همه ما در این سی سال نیز همین بوده است.
وی با تاکید بر اینکه آمریکا باید حسن نیت نشان بدهد، تصریح کرد: آمریکا 40، 50 سال است که به مردم ایران ظلم می‌کند و باید در این رفتار خود تجدید نظر کند.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به فرموده رهبر انقلاب مبنی بر اینکه تغییر در سیاست‌های امریکا بایستی در عمل پیدا شود اظهار داشت: برخی در رابطه با این سخن به اشتباه افتاده و گفتند که این چراغ سبزی به امریکاست در حالیکه اینگونه نیست و این موضع ایران از اول انقلاب بوده است.
هاشمی رفسنجانی افزود: ما با ملت امریکا هیچگونه خصومتی نداریم و با دولت این کشور نیز اگر رفتار عادلانه داشته باشد و براساس موازین بین‌المللی عمل کند نیازی به خصومت نیست و مقام معظم رهبری نیز این موضع را بسیار خوب و روشن مشخص کردند و همه ما باید در سال جدید بر روی این مواضع متفق باشیم.
وی تاکید کرد: توصیه‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی و سخنان ایشان در حرم رضوی جزو سیاست‌های واجب‌الاتباع همه ما در سال آینده است و از همه احزاب و مردم و رسانه‌ها می‌خواهیم که به صورت جدی به آن عمل کنند.
امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود به سفر خود به همراه یک هیات ایرانی به عراق اشاره کرد و افزود: ما از این سفر بسیار خوشحال هستیم و از آن با خوشحالی برگشتیم چرا که احساس کردیم عراق در جهت امنیت به پیش می‌رود چه آنکه ما چهار روز آنجا بوده و مسیر زیادی را پیمودیم و مشاهده کردیم که امنیت کاملا برقرار بود و آمریکاییها را اصلا در مسیر خود ندیدیم بلکه این عراقی‌ها بودند که اوضاع را اداره می‌کردند.
وی با اشاره به اینکه کسانی هم بودند که قصد داشتند حادثه آفرینی کنند ولی ناکام ماندند، افزود: بقایای بعثی‌ها هیاهو کردند که اینها فرمانده جنگ بودند و بچه‌های ما را کشتند و حال می‌خواهند روی فرش قرمز راه بروند و بدین وسیله می‌خواستند مردم را به تظاهرات دعوت کردند.
هاشمی رفسنجانی ادامه داد: اما اینها تنها توانستند 100 نفر که از بعثی‌ها بودند را در فلوجه جمع کنند و ملت و رسانه‌ها و شخصیت‌های عراقی جواب این‌ها را دادند و گفتند اینها نه مسئول آغاز جنگ بلکه مسئول ختم جنگ بودند و این صدام بود که جنگ را آغاز کرد.
وی افزود: فکر نمی‌کنم تابحال یک مسئولی با هیات اینچنینی با اعلان قبلی به عراق سفر کرده و با استقبال همه نهادها و شخصیت‌ها روبرو شده و با علما و شخص آیت‌الله سیستانی بحث‌های مهمی را انجام داده باشد.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران خاطرنشان کرد: احساس می‌کنم ملت عراق و ایران با هم مشکلی نداشته، حوادث جنگ را پشت سر گذاشته‌اند و به آینده نگاه می‌کنند و جای آن است که بیشتر با عراقی‌ها همکاری و همدلی کنیم و بخصوص در ساخت عتبات عالیات که امروز ظرفیت و گنجایش انبوه جمعیت زائرین را ندارند همکاری کنیم.
هاشمی رفسنجانی در پایان به حمله رژیم شاه به فیضیه اشاره کرد و گفت: این حمله از جنایات بزرگ رژیم شاه بود که مبدا تحرکات جدید نیروهای مجاهد و مبارز شد

۸ فروردین ۱۳۸۸ ۰۹:۲۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.