English
پنج شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۹, ۲۲:۱۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مصاحبه با آقای مهندس گشته مدیر عامل شرکت ساتکاب

مصاحبه با آقای مهندس گشته مدیر عامل شرکت ساتکاب

 

 

 

مدیر عامل شرکت ساتکاب در اسفند 87 در یک مصاحبه اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی صبا شرکت نمود. متن این مصاحبه چنین است:

 • اولین سؤال ما پشتیبانی صنعت برق وآب درشرکت ساتکاب است که به نظر می رسد در دوران وزارت آقای مهندس فتاح مغفول مانده است؟

- در اساسنامه شرکت ساتکاب پشتیبانی از صنایع بطور مستقیم وجود ندارد و شرکتهای زیر مجموعه ساتکاب این کار را انجام می دهند.اما در اساسنامه شرکت توانیر وشرکت آبفا صراحتاّ نوشته شده است که مسؤل پشتیبانی صنعت هستند. ولی در اساسنامه شرکت ساتکاب قید شده است این مسئولیت از طریق شرکتهای تابعه انجام میشود

 • در این صورت با واگذاری شرکتهای تابعه ساتکاب که موظف هستید تا پایان سال 1388آنرا محقق سازید انحلال ساتکاب موضوعیت پیدا می کند، شایعه ای که با تصدی جنابعالی در وزارت نیرو وبخش خصوصی شدت گرفت؟
- خیر این انحلای موضوعیت ندارد.اساساّپشتیبانی صنعت برق و آب به ساتکاب واگذار نشده است. برای پشتیبانی صنعت آب و برق در وزارت نیرو باید سامانه متمرکز ایجاد گردد.هم اکنون این خلاءوجود دارد.

برای پشتیبانی صنعت آب و برق در وزارت نیرو باید سامانه متمرکز ایجاد گردد

 • فکر نمی کنید وظیفه پشتیبانی از زمان تأسیس ساتکاب در ذات ساتکاب بوده است واین باید مورد توجه قرار گیرد؟
- شرکت مادر تخصصی مدیریت و ساخت کالای آب و برق (ساتکاب) صف است و ستادی نیست،من مدیریت اجرای شرکتهای خودم را دارم نمی توانم سیاست گذار باشم.این باید در ستاد وزارت نیرو ایجاد شود.
 • مأموریت ساتکاب چیست؟
– قانون تکلیف کرده است تا پایان سال 1388 ساتکاب کلیه شرکتهای خود را بفروشد.مجمع عمومی ما به ما تکلیف کرده است تا انتهای برنامه چهارم (1388) وظایف خود را در اساسنامه با رعایت قانون اصل 44 انجام دهیم.یعنی تا پایان سال 1388 ساتکاب از همه شرکتهای زیر مجموعه خود خارج می شود.آنگاه برای ساتکاب مأموریت جدید تعریف میشود.در این مأموریت ما با رویکرد انحلال به آن نگاه نمی کنیم.تا آن موقع ما بطور جدی در جهت تحقق اهدافمان در چهار چوب اساسنامه و  قانون اصل 44 عمل میکنیم.
 • آیا واقعاّ فکر می کنید در سال 1388 تمام شرکتهای تابعه ساتکاب مشتمل بر مپنا،فراب ،پارسیان، ایران ترانسفو،نیرو ترانس و....واگذار کنید؟
- ما هدفمان این است که عاقلانه و مدبرانه این نه شرکت را خصوصی کنیم تا لطمه نخورند.اگر در این مسأله تردید داشته باشیم در حقیقت فلسفه قانون خصوصی سازی را زیر سؤال برده ایم.بلکه باید هنر مدیریت خود را بالا ببریم تا هدف محقق شود.این هماهنگی، برنامه ریزی، مشورت، مشارکت و استفاده از همه دیدگاهها را می طلبد و نیاز به عزم جدی بالاترین مقام وزارت نیرو و دولت را دارد.
خصوصی سازی یقیناّدرکلان مثبت است ودر اجزاء منفی .ولی نباید به لحاظ کل مثبت و منافع کلی ملی نگران اجزاء بود و لذا نباید عجله کرد.

من هستم تا این کار(خصوصی سازی شرکتهای تابعه) را به اتمام برسانم

 • لطفاّ صراحتاّ بفرمائید این عجله نکردن به عدول از ضرب العجل قانون برنامه چهارم(یعنی پایان سال 1388) است.
– اگر برنامه ریزی و هماهنگی ما درست باشد خصوصی سازی تمامی شرکتهای زیر مجموعه ساتکاب عملی است.
 • اگر خدای ناکرده این هدف محقق نشد در سال 1389 شما چه پاسخی خواهید داد آیا حاضر هستید شجاعانه استعفا دهید.
– من هستم تا این کار را به اتمام برسانم.چون اراده هست توان اجرا است.امیدوارم که این کار انجام شود.مگر مشکلاتی باشد که خارج از اراده ما باشد.
 • چه تضمینی برای اجرای اهدافتان( از لحاظ پاسخگویی و شفاف سازی) دارید؟
– ما فقط به مافوق های خود و سازمانهای نظارتی پاسخگو هستیم.
 
 • در هر صورت شما بعنوان مدیر ارشد وزارت نیرو باید پاسخگو باشید در ذهن مدیران نظام و مردم در رابطه با انجام وظایفتان ایجاد اطمینان نمایید. در این رابطه چه پاسخی دارید؟به افکار عمومی وسازمانهای غیر دولتی پاسخگو نیستید؟
– اگر از ما دعوت شود حاضر هستم در جلسات گفتگو شنود با سندیکاهای ذیربط حضور داشته باشم.
 • اگر پایگاه اطلاع رسانی صبا در این رابطه اقدام به هماهنگی تشکیل جلسات دوره ای با سندیکای صنعت برق و کمسیون انرژی اطاق بازرگانی نماید حاضر به حضور فعال برای مشورت و مشارکت وبرنامه ریزی هستید؟
– بله
 • در خاتمه؛ اگر مطلبی دارید بفرمایید؟
– مجدداّ تأکید می کنم ما بطور جدی بدنبال تحقق اهدافمان هستیم.ما در خصوصی سازی بسیار موفق بوده ایم و شرکتهای تابعه ساتکاب را از 110 شرکت به 9 شرکت رسانده ایم. و اینک برای تحقق اهدافمان؛ سازمان ساتکاب را کوچک کردیم ، وظایف اضافی را حذف کردیم ،ساحتار نیروی انسانی را سامان دادیم. و برنامه ما سامان دهی واگذاری شرکتهای باقیمانده در سال88 ،تصفیه حسابهای مالی مرتبط با کارهای واگذاری و کمک به شرکتهای واگذار شده از طریق وجوه اداره شده.
۱۶ فروردین ۱۳۸۸ ۰۷:۲۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.