English
چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۴۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

برنامه مجلس برای قانون کردن "اصلاح الگوی مصرف " در کشور

برنامه مجلس برای قانون کردن "اصلاح الگوی مصرف " در کشور
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم تصویب قانون "اصلاح الگوی مصرف " پس از تعیین تکلیف طرح تحول اقتصادی در مجلس، تسریع وزارتخانه‌های نفت، نیرو و بازرگانی در تهیه لوایح مورد نیاز در این خصوص را خواستار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس ،محمد رضا خباز عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: قانونی شدن اصلاح الگوی مصرف باعث می شود کسی نسبت به آن بی توجه نباشد و بعد از آن می توان بیان کرد که الگوی مصرف برق چند کیلووات، الگوی مصرف اب چند متر مکعب، الگوی مصرف خانواده شهری و روستایی و شهر های بزرگ و کوچک چقدر نان و الگوی مصرف گاز در خانواده های مختلف در فصل های متفاوت چه مقداراست.
وی تصریح کرد: در خصوص اصلاح الگوی مصرف سالهای گذشته نیز بحث‌هایی وجود داشت اما هیچ موقع به صورت یک تصمیم قاطع در نیامد.
خباز با اشاره به نامگذاری سال جدید به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف از طرف مقام معظم رهبری بیان داشت: به نظر من تصمیم گیران و تصمیم سازان باید همه توان خود را به کار ببرند تا اصلاح الگوی مصرف تحقق یابد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بعد ازمشخص شدن الگوی مصرف در بخش های مختلف اگرکسی بخواهد بیشتر مصرف کند،یک کار ضد ارزش انجام داده است و نباید از جیب دیگران هزینه کند بلکه باید خودش مبلغ اضافی را پرداخت نماید.
وی با اشاره به اینکه باید الگوی مصرفی از جانب وزارتخانه های مختلف تدوین شود و مجلس ان را به صورت قانون تصویب کند، خاطرنشان کرد: این اتفاقات باید به صورت کاملا طبیعی رخ دهد و همه دستگاه های اجرایی از آن حمایت کنند و این گونه نباشد که هرکس وظایفش را به گردن دیگری بیاندازد.
وی گفت: نحوه مصرف در ایران نحوه صحیح و بهینه ای نیست؛ به عنوان مثال میزان مصرف سوخت در ایران به میزان مصرف سوخت در کشور چین است که جمعیت چند برابری نسبت به ایران دارد.
خباز اظهار داشت: اقدامات لازم برای تدوین قانون اصلاح الگوی مصرف را می توان ظرف مدت 2 تا 3 ماه انجام داد و فراهم شدن این امر در تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه ها کمک مهمی را به نمایندگان مجلس خواهد کرد.
وی با اشاره به وضعیت کنونی لایحه هدفمند کردن یارانه ها در مجلس، بیان داشت: مجلس به محض شروع به کار و رسیدگی به کارهای معوقه طی یک هفته اول، باید بلافاصله طرح تحول اقتصادی را در دستور کار خود قرار دهد و لازمه این امر تسریع کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در ارائه گزارش کارشناسی در این زمینه است.

فارس
۱۶ فروردین ۱۳۸۸ ۰۷:۲۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.